Koszyk 0
Opis:
Historia Polski pełna jest mitów, półprawd, przemilczeń i niedomówień. Różne jej wątki bywały w ciągu wieków retuszowane, poprawiane i wygładzane, by w końcu przybrać postać miłej dla ucha opowieści – stawały się narodowymi mitami. Niekiedy tworzono mity dla pokrzepienia serc, innym znów razem, dla chwały niezbyt rozgarniętych władców, wszystkie one mają ... jednak jedną wspólną cechę – trwają niewzruszenie w powszechnej świadomości Polaków. Być może dlatego, że prawda często bywała zbyt bolesna albo niewygodna, nasi rodacy zawsze woleli wierzyć w to, co im odpowiadało, niż skrupulatnie weryfikować własne dzieje. Podobało im się, że – co nie ma oczywiście nic wspólnego z prawdą – Słowianie od zawsze mieszkali nad Wisłą, z lubością rozprawiali o wydumanych sarmackich rodowodach, wychwalali tolerancję, która podobno z uczyniła z Polski kraj bez stosów, wreszcie – z uporem godnym lepszej sprawy – bili czołem przed pamięcią bohaterów, którzy nie zawsze zasługiwali na to określenie, a każdą militarną klęskę przerabiali natychmiast na wielkie moralne zwycięstwo. W swojej najnowszej książce „Sarmaci, katolicy, zwycięzcy” Andrzej Zieliński mierzy się tymi i wieloma innymi powszechnymi przekonaniami, pokazując, jak bardzo żywe pozostają w świadomości Polaków i jak bardzo różnią się od historycznej prawdy. Andrzej Zieliński – dziennikarz i historyk, autor licznych książek poświęconych zagadkowym epizodom historii Polski, w tym bestsellerowych „Skandalistów w koronach”. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Andrzej Zieliński
  • 2015
  • 296
  • 202
  • 142
  • *, 978838069-087-5
  • 9788380690875
  • ZCTMH

Recenzje czytelników

rozprawa z mitami

Ocena:
Autor:
Data:
Ile było chrztów Polski? Gdzie jest metryka Mieszka I? Kto wymyślił nazwę Polska? Czy pochodzimy od Sarmatów? Czy Jagiełło był prostakiem z Litwy? Czy Rzeczpospolita była krajem bez stosów? A kto wstąpił na działo? I za co kochamy Wallenroda? Na te i na inne pytania, wątpliwości oraz kłamstwa i mity w historii Polski odpowie w swej najnowszej książce Andrzej Zieliński.

W swej najnowszej popularnonaukowej książce autor rozprawia się z mitami i kłamstwami dotyczącymi historii Polski ... Chronologicznie, od genezy Słowian i chrztu Polski, przez średniowiecze, obronę Częstochowy, idea przedmurza chrześcijaństwa, życie po śmierci porucznika Ordona, po powstania zbrojne – udane i nieudane oraz pułkownika Kuklińskiego i wallenrodyzm, Andrzej Zieliński – barwnym, przystępnym językiem – demaskuje kolejne mity. Wręcz obdziera z mitologii historię Polski. Mity, którymi się autor zajmuje przywoływano zawsze z myślą o wpojeniu społeczeństwu przekonania o jego wielkości. Wszak każdy naród powinien zabiegać o godne miejsce wśród innych narodów. Schody się zaczynają, gdy spojrzymy jak o to miejsce zabiega. Polska rzadko kiedy dumna była ze swego dorobku kulturalnego, gospodarczego czy naukowego (a niesłusznie!). Naszym „towarem eksportowym„ od wieków była przelana krew („Za wolność waszą i naszą„) czy religijność na pokaz (”Przedmurze chrześcijaństwa”). To jednak za mało by komuś imponować. Autor słusznie zauważa, że złożyliśmy wielką, często bezinteresowną, ofiarę krwi podczas II wojny światowej, ale dlaczego świat, łącznie z prezydentem Stanów Zjednoczonych, tak często mówi o polskich obozach koncentracyjnych? Warto się nad tym zastanowić.

Dwanaście rozdziałów, w eseistycznej formie czyta się znakomicie. Pełne erudycyjnych wywodów ciekawią i zmuszają do myślenia nad historią Polski oraz do przewartościowania utartych w szkole czy filmach pojęć i zdarzeń – jak np. bohaterska obrona Częstochowy, która jest całkowitym wymysłem Sienkiewicza, a sam przeor Kordecki słał królowi Szwecji wiernopoddańcze listy. Innym fascynującym tematem jest mit „państwa bez stosów”. Jak się przekonamy w lekturze – i nasi przodkowie mieli wiele brudu za paznokciami.

Każdy rozdział pochłania się z przyjemnością. A to najlepsza rekomendacja dla książki.

Dariusz Wierzański
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena