Koszyk 0
Opis:
Mówi się, że nie można od Rzymu rozpoczynać zwiedzania Europy, bo później wszystko wyda się wtórne i nieciekawe. Jest w tym wiele prawdy i nieco przesady, aczkolwiek w dziedzinie kultury, sztuki i myśli, wszystko - lub prawie wszystko - tutaj się rodziło i miało swój początek. Od tysiąca lat Rzym jest szczególnie bliski Polakom i kulturze naszego kraju, który był ostoją chrześcijaństwa, i przez to miał szczególne powody, aby dbać o ciągłą łączność ze Stolicą Apostolską ... Od połowy drugiego tysiąclecia kultura i sztuka włoska stale i w wieloraki sposób inspirowały polskich artystów. Dla mnie Rzym jest drugim, obok Krakowa, miastem mojego życia. Brzmi to dumnie, bo podobnie było dla poprzedniego Biskupa Rzymu, Jana Pawła II. Spośród wielu śladów polskości w Rzymie Jego ślady są i będą najwspanialsze i najtrwalsze. Dzisiaj najważniejszym obiektem do odwiedzenia dla wszystkich przybywających do Rzymu jest grób tego Świętego Człowieka. Adam Broż Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Adam Broż
  • 2014
  • 2
  • 232
  • 232
  • 170
  • 9788379434817
  • 9788379434817
  • ZBD43

Recenzje czytelników

Polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Rzym, miejsce, do którego prowadzą wszystkie drogi, jedno z najbardziej znanych i najbogatszych w zabytki miast świata. Każdy, kto lubi podróżować, prędzej czy póżniej do stolicy Włoch zawita. Rzym można zwiedzać na wiele sposobów, ile osób, tyle różnorodnych tras turystycznych. Jednak chyba najbliższą sercu każdego Polaka, będzie trasa wiodąca po Rzymie polskimi śladami.
Adam Broż pokusił się o zebranie wszystkich polskich śladów i uczynienie z nich zwartego, fascynującego kompedium ... dzięki któremu spojrzymy na Wieczne Miasto z innej, polskiej perspektywy.
W trakcie lektury niemal od razu przekonujemy się, iż polskie ślady są w Rzymie prawie wszechobecne. Znajdziemy je przede wszystkim w Watykanie, wszak to miejsce jest nierozerwalnie związane z Janem Pawłem II. Ale nie tylko. W stolicy Włoch przebywali także: Marysieńka Sobieska, Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwid, książę Stanisław Poniatowski, Zygmunt Krasiński i inni.Broź prowadzi nas także do miejsca, które wg. mnie jest we Włoszech najbardziej związane z Polską, na Monte Cassino.
Mało jest w mieście budowli, zabytków, które choćby w minimalnym stopniu nie były z Polską czy Polakami związane. W Rzymie byłam kilkakrotnie, wydawało mi się, że większość najpopularniejszych zabytków znam dobrze. Jednak w trakcie lektury niniejszej książki wielokrotnie otwierałam oczy ze zdumienia. Broż ukazuje bowiem miejsca znane w zupełnie innym świetle, dodatkowo wyłuskując polskość także w zabytkach mniej znanych i rzadziej odwiedzanych. Śmiało mogę napisać, iż autor stworzył książkę ze wszech miar wyjątkową, której dotychczas brakowało na naszym rynku. Jeżeli dodamy do tego mnóstwo ciekawostek, lekki styl pisarski, którym nakreślony jest rys historyczny, liczne anegdoty którymi to raczy nas autor, informacje, których nie znajdziemy w żadnym innym przewodniku oraz piękne, kolorowe zdjęcia, mamy pozycję wspaniałą, którą mogę polecić zarówno globtroterom, jak i osobom interesującym się polskością rozsianą na całym świecie.
Zapraszam do wędrówki po Wiecznym Mieście, możecie ją odbyć za sprawą niniejszej książki nie ruszając się z fotela w domu.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena