Koszyk 0
Opis:
Polskie wydanie powieści "Rudy" zostało wzbogacone o znakomitą minipowieść "Prawo do życia", co sprawia że ta pozycja jest lekturą obowiązkową dla wszystkich fanów niepokojącej prozy Jacka Ketchuma. Dzięki temu polski czytelnik ma okazję poznać dwa literackie oblicza mistrza grozy, ale każde z nich niezwykle przejmujące, niczym jego najlepsze powieści jak "Dziewczyna z sąsiedztwa", "Jedyne dziecko" czy "Straceni" ... "Rudy" to kolejna znakomita i długo wyczekiwana książka amerykańskiego mistrza grozy Jacka Ketchuma. "Rudy" przedstawia to oblicze autora, które polscy czytelnicy cenią najbardziej. Nie znajdziecie tu kanibali, ale kolejną bezkompromisową wędrówkę w głąb ludzkich lęków i emocji. "Rudy" to jedna z najbardziej niezwykłych i poruszających powieści Jacka Ketchuma. Niezapomniana historia o starszym człowieku, szukającym sprawiedliwości. Ketchum podejmuje w swojej książce jeden z tematów, które poruszają go najmocniej - bezsilność jednostki, która próbuje przeciwstawić się nonsensom rządzącym systemem. Ale nie tyle interesuje go krytyka pewnych norm społecznych i prawnych, co dramat człowieka, któremu odebrano wszystko, co kochał. "Rudy" to kameralna, poruszająca i mądra powieść, w której, jak rzadko, Ketchum pozwala sobie na zapalenie niewielkiego światełka nadziei, tlącego się gdzieś na końcu pogrążonego w cieniu tunelu. Dodatkową gratką dla polskich czytelników jest minipowieść "Prawo do życia", umieszczona w tym tomie. "Prawo do życia" jest chyba tym utworem, który emocjonalnie znajduje się najbliżej słynnej "Dziewczyny z sąsiedztwa". I to powinno wystarczyć za całą rekomendację. "Prawo do życia" to kolejne, oparte na prawdziwej historii porwania Coleen Stan, wstrząsające studium zła drzemiącego w człowieku. Ketchum po raz kolejny przekracza granice literackiej bezkompromisowości i z bolesną precyzją dokumentalisty opisuje okropieństwa, które przydarzyły się Sarze Foster, uprowadzonej przez aktywistów ruchu na rzecz przeciwdziałania aborcji. Poddana fizycznym i psychicznym katuszom, wbrew intencjom oprawców, powoli zbiera w sobie siły, by stawić czoła porywaczom. Jack Ketchum nasze własne, prywatne lęki zamyka w wilgotnej piwnicy Stephena i Kath Teach i każe nam patrzeć na ludzkie zwyrodnienie. "Rudy" po raz kolejny udowodni, kto jest "najbardziej przerażającym facetem w Ameryce". Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jack Ketchum
  • 2012
  • 1
  • 360
  • 205
  • 143
  • 978-83-61386-20-9
  • 9788361386209
  • ZAPME

Recenzje czytelników

Prawdziwy majstersztyk literatury grozy

Ocena:
Autor:
Data:
"Kto jest najbardziej przerażającym facetem w Ameryce? Prawdopodobnie Jack Ketchum". Tak na temat tego amerykańskiego pisarza wypowiedział się sam mistrz grozy i horroru, Stephen King. Słowa te można więc chyba uznać za wystarczającą rekomendację. Jack Ketchum urodził się w 1946 roku, w Livingstone. Obecnie mieszka w Nowym Jorku. Jest autorem kilkunastu powieści, a także kilku nowel i zbiorów opowiadań. Uważany jest za jednego z najlepszych autorów literatury grozy ... Popularność zyskał także w Polsce. Do jego najbardziej znanych w naszym kraju powieści należą: "Dziewczyna z sąsiedztwa", "Jedyne dziecko", "Straceni", "Poza sezonem", "Potomstwo" i właśnie powieść "Rudy", do której dołączona została nowela pt. "Prawo do życia".
Po książkę tę sięgnęłam z zainteresowaniem i dużymi oczekiwaniami.
Bohaterem powieści "Rudy" jest Avery Allan Ludlow – starszy człowiek, wdowiec, prowadzący spokojny tryb życia, mieszkający samotnie w małym miasteczku. Pewnego dnia wybiera się na ryby w towarzystwie swojego psa Rudego – mającego już swoje lata wiernego towarzysza i jedynego przyjaciela. Jego spokój burzy pojawienie się trzech kilkunastoletnich chłopaków ze strzelbą, żądających pieniędzy. Po krótkiej wymianie zdań jeden z nich, bez najmniejszego wahania, ze śmiechem, jakby dla zabawy, strzela psu w głowę. Następnie sprawcy tego okrutnego czynu odchodzą.
Strata Rudego jest dla Ludlowa przejmującym doznaniem. Choć wie, że nic mu nie zwróci starego, kochanego przyjaciela, pragnie sprawiedliwości i zadośćuczynienia: ukarania winnych. Wkrótce jednak zawodzą powzięte przez niego próby polubownego rozwiązania problemu. Podczas rozmowy z ojcem zabójcy Rudego spotyka się z bezczelnością i wzgardą. Próba nagłośnienia zdarzenia w prasie kończy się niepowodzeniem. Rozmowa z prawnikiem i szeryfem pozbawia go złudzeń co do możliwości wygrania ewentualnej sprawy w sądzie. Ludlow postanawia więc wziąć sprawy w swoje ręce. Od tej chwili wypadki zaczynają się toczyć w coraz szybszym tempie…
Lektura powieści "Rudy" wyzwala w czytelniku mnóstwo emocji – tak właśnie było w moim przypadku. Odczuwałam smutek, gniew, wściekłość z powodu bezwzględnego bestialstwa popełnionego bez cienia ludzkich uczuć, ot tak, dla zabawy, dla chorej przyjemności czy ze zwyczajnej złośliwości.
Ból i rozpacz Avery’ego Ludlowa, jakie ogarniają go po stracie przyjaciela, stają się bardzo mocno wyczuwalne. Śledząc jego kolejne poczynania, sama pragnęłam, by sprawiedliwości stało się zadość, by zło zostało ukarane.
W bardzo ciekawy sposób pisarz skonstruował postać głównego bohatera. Czytelnik, poprzez dalszy rozwój wydarzeń, poznaje dokładniej jego życie i tragedię, jaka go dotknęła. Dzięki temu staje się on dla czytelnika osobą tym bardziej godną współczucia, budzącą empatię i zrozumienie.
Nie jest on szaleńcem ogarniętym żądzą zemsty. Stara się mimo wszystko postępować w granicach prawa. W sposobie przedstawienia jego postaci widoczny jest pewien kontrast. Z jednej strony widzimy starszego człowieka, mocno dotkniętego przez życie, wydawałoby się – bezsilnego. Z drugiej zaś strony Ludlow to człowiek pełen wewnętrznej siły i nadzwyczajnej godności. W tym właśnie tkwi wielkość tego człowieka – że nie przeobraził się on w bestię nie stał się taki jak ci, którzy skrzywdzili jego i jego bliskich.
"Rudy" to wzruszająca, ciepła opowieść, skłaniająca do przemyśleń i refleksji, pełna nasuwających się pytań o istotę człowieczeństwa. Choć powieść ta nie emanuje typową dla Jacka Ketchuma grozą, to jednak przerażenie budzi u czytelnika świadomość, iż człowiekowi (o ile kogoś takiego można nazwać człowiekiem) nieraz tak łatwo jest popełnić zło dla samej przyjemności. Ale też daje nadzieję, że zło nie zawsze będzie bezkarne.
Bohaterką noweli "Prawo do życia" jest Sara Foster. Poznajemy ją w chwili, gdy wraz ze swym kochankiem, Gregiem, jadą do kliniki aborcyjnej. Mimo iż Greg jest mocno związany uczuciowo z Sarą, nie jest w stanie zostawić swej rodziny – jest bowiem żonaty i ma syna. Dlatego oboje podejmują decyzję o przerwaniu ciąży.
Przed kliniką odbywają się pikiety organizowane przez przeciwników aborcji. Gdy Sara na chwilę zostaje sama, nagle zjawia się para: kobieta i mężczyzna. Wciągają oni ją do samochodu i odjeżdżają. Gdy Sara odzyska przytomność, już wkrótce przekona się, że trafiła do prawdziwego piekła, a to, co ją spotka, będzie koszmarem, o jakim nigdy nawet nie śniła.
Tekst noweli Prawo do życia, choć niezbyt obszerny, zawiera potężną dawkę grozy, która prawdziwie wstrząsa czytelnikiem. Jak się okazuje, Sara trafia w ręce szaleńca, który poddaje ją wymyślnym, wyrafinowanym, perwersyjnym torturom, zadając jej niesamowity ból, upokarzając ją na wszelkie możliwe sposoby.
Opisy tych tortur i męczarni, przez jakiem przechodzi kobieta, są niezwykle sugestywne, do tego stopnia, iż czytając tę opowieść, miałam wrażenie, jakbym sama odczuwała na swoim ciele to wszystko, co musiała znosić Sara. Niektóre z tych opisów są dokładne, inne – jakby tylko zapowiadają to, co zdarzyło się dalej, pozwalając działać wyobraźni.
Kolejne poczynania Stephena – mężczyzny, który stał się jej katem – napawały mnie prawdziwym strachem. Z obawą myślałam o tym, co jeszcze jest w stanie wymyślić ten szaleniec, chciałam, by ten koszmar wreszcie się skończył. Niejednokrotnie musiałam przerywać lekturę, by choć na chwilę oderwać się od tego koszmaru i wrócić do rzeczywistości.
Co stanie się z Sarą? Tego można się dowiedzieć, czytając opowieść Prawo do życia, pamiętając przy tym, iż u Jacka Ketchuma niełatwo jest cokolwiek przewidzieć.
Istnieje takie powiedzenie, że nie duchów trzeba się bać, lecz żywych ludzi. Proza Jacka Ketchuma, w tym także i Prawo do życia, doskonale to powiedzenie ilustruje. Dowodzi, iż największe zło może tkwić w ludzkiej naturze. I to jest chyba we jego twórczości najbardziej przerażające – podkreślenie, że człowiek jest zdolny do rzeczy, które trudno nawet sobie samemu wyobrazić.
"Rudy" i "Prawo" do życia to dwie zupełnie odmienne opowieści. O ile pierwsza z nich wywołuje gniew i skłania do refleksji, druga – prawdziwie wstrząsa, szokuje i przeraża, wywołując dreszcz strachu. Czytając ją, trzeba wykazać się naprawdę mocną psychiką, a i tak trudno byłoby przejść przez lekturę zupełnie beznamiętnie. Zestawienie tak różnych utworów w jednej książce nie razi. Przeciwnie – dowodzi, iż Jack Ketchum nie jest pisarzem schematycznym, zaś jego proza jest wielowymiarowa. Zresztą oprócz poruszonego problemu zła tkwiącego w człowieku jest jeszcze coś, co łączy te dwie opowieści – ale to już pozostawiam do odkrycia tym, którzy zdecydują się sięgnąć po książkę "Rudy. Prawo do życia". Aby zaś do tego zachęcić, dodam, iż książką tą Jack Ketchum dowiódł, że jako pisarz jest mistrzem w swoim gatunku.
"Rudy. Prawo do życia" to prawdziwy majstersztyk literatury grozy i przykład pisarstwa na wysokim poziomie. Wspomniałam na początku, iż po książkę tę sięgnęłam z dużymi oczekiwaniami. Szczerze przyznam, że oczekiwania te nie zostały zawiedzione. Jack Ketchum po raz kolejny sprawił, iż poczułam na sobie dotyk zła. Książka ta jeszcze długo po przeczytaniu pozostaje w pamięci. Polecam ją przede wszystkim miłośnikom powieści grozy, a także tym, którzy szukają w literaturze mocnych wrażeń – tych tutaj na pewno nie zabraknie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Niespotykana!

Ocena:
Autor:
Data:
,,Rudy" - Avery Ludlow jest już dość starym człowiekiem, który na co dzień mieszka tylko z psem. Jego żona nie żyje, a córka wyszła za mąż, więc to właśnie Rudy dostarcza mu uciechy w ostatnim czasie. Jednak podczas jednego pozornie zwyczajnego dnia kilku znudzonych nastolatków postanawia zastrzelić psa i zastraszyć mężczyznę. Nie wiedzieli z kim zadarli. Av zrobi wszystko by wymierzyć sprawiedliwość.

,,Prawo do życia" - Sara jest szczęśliwa w związku z żonatym mężczyzną ... dopóki nie zaliczają wpadki. Ze względu na jego rodzinę postanawiają, że usunie ona te dziecko. Sara miała umówioną już wizytę. Została porwana sprzed klinki przez aktywistów ruchu przeciwdziałającego aborcji. Zostaje uwięziona w domu, który stoi na pustkowiu, a tam jest poddawana torturom fizycznym oraz psychicznym.

,,Rudy" porusza ważny temat dotyczący bezkarności sprawców znęcających się nad zwierzętami. Gdy widzimy jak właściciel próbuje bezskutecznie dowieść winy zamordowania swego pupila oraz by sprawca został ukarany, możemy poczuć ból z powodu bezsilności. Autor w niesamowity sposób przedstawił historię człowieka, który postanawia sprzeciwić się niesprawiedliwości jaka istnieje na świecie, czyli bezkarności osób znęcającymi się nad zwierzętami oraz siłą człowieka, który posiada dużo pieniędzy i próbuje ustawić świat do własnych potrzeb.

,,Prawo do życia" zaskoczyło mnie już na samym początku, gdyż myślałam, że jako dodatek nie będzie on dłuższy nim kilkanaście stron. Jednak okazało się, że jego długość równa się połowie całej objętości książki. Ale co mogę powiedzieć o tej części książki? Wywoływała u mnie na każdym kroku szok, jak ludzie mogą być tacy szaleni, by sprawiać drugiemu człowiekowi taką krzywdę.

Autor potrafi naprawdę czarować. Kiedy czytałam ,,Rudy/Prawo do życia" nie było takiego momentu by coś mi nie pasowało, by coś było niedopracowane. Tę książkę czyta się pod wielkim wrażeniem zarówno talentu pisarza jak i też historii, które nam on opowiada. Wszystko, co znalazłam w tej książce czytałam na dwóch wdechach. Jeden przeznaczony dla ,,Rudego", który poruszy niejedno serce. Drugi dla ,,Prawo dla życia", który wstrząśnie i przerazi czytelnika. Jak najbardziej polecam sięgnięcie po tę książkę!!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena