Koszyk 0
Opis:
Pełna ciętego humoru, niezwykle oryginalna i wzruszająca powieść o ludziach rozdartych między tym, co najbardziej kochają. To, co państwo Fang nazywają sztuką, dla ich dzieci jest prawdziwym utrapieniem. Camille i Caleb uważają się za artystów. Tworzona przez nich "sztuka" okazała się jednak na tyle chaotyczna i nieprzewidywalna, że pozbawiła ich dzieci poczucia normalności i bezpieczeństwa. Annie i Buster od najmłodszych lat uczestniczyli w urągających zdrowemu rozsądkowi przedstawieniach ... Szalone dzieciństwo sprawiło, że jako dorośli nie radzą sobie z życiem. Problemy zawodowe i osobiste zmuszają w końcu Annie i Bustera do powrotu pod rodzinny dach. Oboje zostają wciągnięci w przygotowania do finałowego, najbardziej spektakularnego ze wszystkich popisu Camille i Caleba. Artystyczne ambicje rodziców szybko doprowadzają do konfliktu. Fangowie wreszcie będą musieli zdecydować, co jest dla nich ważniejsze: rodzina czy sztuka. Doceniona przez krytyków literackich i czytelników, "Rodzina na pokaz" trafiła m.in. na listę dziesięciu najlepszych książek roku magazynów "The Time", "People", "Esquire" i "Publishers Weekly". W swojej debiutanckiej powieści Kevin Wilson sprawnie lawiruje między patosem a czarnym humorem, tocząc błyskotliwą debatę nad kosztem poświęceń dla sztuki. "Rodzina na pokaz" jest kąśliwa, ale też niewiarygodnie zabawna. "The Time" Jedna z moich ulubionych powieści: zabawna, mądra, pomysłowa, poruszająca, po prostu genialna. Biegnijcie do księgarni. Nick Hornby Osobliwa powieść, zasługująca na to, by stać się wielkim bestsellerem. Chociaż chętnie obejrzałbym filmy Annie i przeczytał książki Bustera, zadowolę się rolą wielbiciela prozy Kevina Wilsona. "Washington Post" Kevin Wilson jest autorem utytułowanego wieloma nagrodami zbioru opowiadań "Tunneling to the Center of the Earth" oraz wykładowcą uniwersyteckim i organizatorem konferencji dla pisarzy. Mieszka z żoną, poetką Leigh Anne Couch, i synem Griffem w Sewanee, w stanie Tennessee. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Kevin Wilson
  • 2012
  • 1
  • 416
  • 195
  • 125
  • 97883-7839-4006
  • 9788378394006
  • ZARK5

Recenzje czytelników

Nie sztuką jednak jest napisać tak przeciętną książkę

Ocena:
Autor:
Data:
Właśnie skończyłam ją czytać i jestem szczerze zaskoczona pozytywnymi opiniami na jej temat. Kupiłam ją właściwie nie ze względu na wątek, który od razu wydawał mi się mało ciekawy, lecz ze względu na zachwalany w niej "cięty humor". Miałam ochotę na lekką, zabawną lekturę, a niestety spotkałam się z rozczarowaniem- książka mało interesująca, mało zabawna, a zakończenie jest tak banalne i... (muszę to napisać) głupie, że się do niej zniechęciłam ... Jedyne co w moich oczach ją ratuje to portrety psychologiczne postaci, które są niezłe. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Artyzm życia

Ocena:
Autor:
Data:
Czy można sobie wyreżyserować życie od A do Z? Czy można trzymać się wymyślonej konwencji i podążać według swoich zasad, które odbiegają od ogólnie przyjętych norm. Okazuje się, że można. Czy to daje szczęście? Raczej nie do końca. A mimo to rodzina Fang uparcie tkwi w swojej iluzoryczności i dziwności, które panoszą się w życiu tej zupełnie odmiennej rodziny.

W zasadzie to już dawno nie czytałam tak dziwnej, pokręconej powieści, która zmusza nas do myślenia ... Zmusza jak diabli do zastanowienia się nad treścią tak , że specjalnie nie mam pojęcia co mogę powiedzieć, bo ta niekonwencjonalność zwyczajnie wbiła mnie w fotel. Opis życia, które nie jest zwykłe, normalne budzi we mnie ogromne emocje. Chociaż w zasadzie co w rodzinie Fangów jest normą u nas jest czymś niedopuszczalnym, a może nie do przyjęcia. Być może każdy ma swój przepis na życie i może zgodnie z nim realizować swój plan. Być może. Jednak ciągle mam nieodparte wrażenie, że to, co przeczytałam w powieści Kevina Wilsona bardzo destrukcyjnie wpływa na więzi między dziećmi a ich rodzicami, na więzy rodziny, na wybory życiowe i na relacje z innymi osobami oraz na potencjalne związki międzyludzkie. Wymieniać można by tak bez końca. Jedno jest pewnie “Rodzina na pokaz” nie pozostawia czytelnika obojętnym na swoją treść. Daje nam niezliczoną liczbę okazji do przemyśleń, do rozbicia swojego życia na części pierwsze i przyjrzenie im się wnikliwie pod lupą.

Otóż rodzina Fang od lat żyje z tworzenia przedstawień. Zaczęło sie od Caleba i Camille, których sposobem na życie jest wprowadzenie chaosu i zamętu. Ich działania burzą naturalny porządek dnia. Kiedy rodzą im się dzieci, Annie i Buster (zwane dziećmi A i B) przymusem wdrażają je w swój sposób na życie. Na życie wiecznych artystów. To niestety utrudnia Annie i Busterowi podjemowanie mądrych, odpowiedzialnych decyzji, kiedy osiągną już pełnoletniość. Ich wybory często naznaczone są sytuacjami z dzieciństwa. Mimo ogromnej miłości do rodziców A i B decydują się iść swoją drogą. Czy w związku z tym będą szczęśliwi? Czy uwolnią się od przeszłości?

Powieść skonstruowana jest dość ciekawie: rzeczywistość miesza się z przeszłością. Dzięki takiemu podziałowi możemy dowiedzieć się więcej zarówno o starszym pokoleniu jak i młodszym. Także polski tytuł “Rodzina na pokaz” nabiera dla mnie podwójnego znaczenia. To gra słów, która pokazuje bohaterów w ponurym świetle. Z jednej strony Fangowie żyją na pokaz, tworząc przedstawienia pod ludzi, z drugiej okazuje się, że to rodzina, która może pokazać się tylko i wyłącznie w blasku fleszy, bo od środka zżera ich robak niszczący miłość i poprawne stosunki. Artyzm przesłania ważne wartości, które i tak z czasem przestają mieć znaczenie.

I nie jest to lekka historia, nie jest nawet komiczna. Co prawda rzeczywistość wydaje się być przerysowana, i w sumie powoduje śmiech. Jednakże jest to śmiech przez łzy. Gorzkie łzy. I co ważne można czerpać przyjemność z tego czarnego humoru i całkowicie nienormalnej fabuły, która wciąga. Polecam, bo warto zobaczyć do czego prowadzi taki ekstremalnie artystyczny sposób egzystowania.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena