Koszyk 0
Opis:
Święta wojna - droga do zbawienia czy szaleństwo. Porywająca powieść historyczna! ICH BOGIEM JEST WOJNA, A KAŻDY BÓG POTRZEBUJE SWOJEGO DIABŁA! Jest rok 1565. Z wybrzeży Złotego Rogu Sulejman Wspaniały wysyła największą armadę od czasów starożytnych z misją unicestwienia najbardziej nieprzejednanych wrogów Turcji: joannitów, sposobiących się do obrony swej twierdzy na Malcie. Dla Turków chrześcijańscy rycerze Zakonu Świętego Jana z Jerozolimy są piekielnymi psami ... oni sami zaś nazywają swój zakon Religią. Jedni i drudzy są przekonani, że toczą świętą wojnę, że służą Woli Bożej, która usprawiedliwia każde okrucieństwo, i że czeka ich za to nagroda w raju. W barbarzyńskie starcie dwóch militarnych i cywilizacyjnych potęg, islamu i chrześcijaństwa, wplątane są losy kobiet i mężczyzn, bohaterów z krwi i kości, noszących piękne imiona i mających własne tytuły do chwały. Tak jak potężne są siły rozpętanej wojny, tak potężne są siły, które nimi targają: miłość, nienawiść, heroizm, oddanie się boskiej opiece w obliczu sił przekraczających ludzkie możliwości i wszechobecnej śmierci. Tim Willocks pisze z rozmachem, kreśląc niezwykle plastycznie dzieje małej wyspy i jej obrońców, które do dziś pobudzają wyobraźnię i wywołują wielki podziw. Tim Willocks, z wykształcenia psychiatra, to pisarz, scenarzysta i producent filmowy. Jest autorem powieści Bad City Blues, Green River Rising (przez krytyków uznanej za najlepszy thriller od czasów Milczenia owiec), Bloodstained Kings oraz scenariuszy do takich filmów, jak The Unfinished Journey Stevena Spielberga, Grzech, Kochankowie sztormowego morza czy Wyrzucony na brzeg według opowiadania Josepha Conrada. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • miękka
Mniej Więcej
 • Tim Willocks
 • 2014
 • 2
 • 752
 • 221
 • 150
 • 978-83-7818-501-7
 • 9788378185017
 • ZBBGZ

Recenzje czytelników

Powrócić do XVI wieku

Ocena:
Autor:
Data:
Na początku chciałbym podziękować Wydawnictwu Rebis za udostępnienie egzemplarza do recenzji. Książka swoją premierę miała dokładnie tydzień temu (tj. 4 lutego 2014) i z miejsca stała się bestsellerem. Książka ta jest wznowieniem tegoż samego tytułu z 2006, które również ukazało się nakładem Wydawnictwa Rebis.

Jak bardzo łatwo się domyśleć jest to powieść historyczna rozgrywająca się w drugiej połowie XVI wieku ... w czasach Świętej Inkwizycji oraz rozkwitu różnych odłamów Kościoła w postaci reformacji, luteranizmu czy kalwinizmu. Jednak głównym tłem historycznym jest Wielkie Oblężenie Malty z 1565 roku. Sama akcja jednak rozpoczyna się 25 lat wcześniej, czyli w roku 1540, kiedy to poznajemy jednego z głównych bohaterów powieści Matiasa Tanhausera. Jest on 12-letnim synem kowala w małej wiosce, gdzieś we wschodnich ziemiach Franków. Poznajemy go w momencie, gdy sam wykuwa swój pierwszy w życiu sztylet, którym to musi ochraniać siebie i swoich bliskich przed atakiem na wioskę części tureckiego pułku. Niestety jego bliscy giną, a on sam trafia w ręce tureckie i losy jego pozostają nieznane, aż do wspomnianego 1565 roku.

Wówczas to przybywa on na Maltę i przekazuje ważne informacje na temat planowanego ataku na wyspę. Informacje te trafiają do Wielkiego Mistrza Zakonu św. Jana, zwanych także szpitalnikami, joannitami, a przez nich samych RELIGIĄ. Przekazanie tych informacji spowoduje odwrócenie życia Matiasa o 180 stopni. Do tej pory był handlarzem, posiadającym swoją karczmę w mieście Mesyna na Sycylii. Później wskutek wszelakich intryg trafia on w samo centrum wydarzeń.

Druga część jest historyczną relacją z Wielkiego Oblężenia, jednak nie tylko. Pojawiają się tutaj wątki miłosne pomiędzy Matiasem, a dwoma przyjaciółkami Carlą i Amparo. W walce rodzą się nowe przyjaźnie i rozpoczynają różne wątki, które można śledzić z zapartym tchem. Jednak nic więcej nie zdradzę. Jeśli chcecie poznać losy Matiasa, a także braci zakonnych i wielu innych bohaterów to zapraszam do lektury. Na pewno nie będziecie zawiedzeni jeśli tylko kochacie powieści historyczne.

Książka bardzo wciąga i nie trudno oderwać się od lektury oraz przewracania kolejnych stron. Akcja raz jest szybsza raz wolniejsza. Jednak te przestoje w akcji nie przeszkadzają a wręcz przeciwnie pozwalają na chwile wytchnienia. Chciałbym bardzo polecić tę pozycje, a ja sam zabieram się za kolejną książkę, które opowiadają o przygodach Matiasa Tanhausera.

Ocena: 10/10

Recenzja opublikowana na moim blogu:
http://danwaybooks.blogspot.com/2014/02/powrocic-do-xvi-wieku.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Gorąco polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Jestem niesamowicie zaskoczona lekturą Religii, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Oczekiwałam zwyczajnej (choć niezłej, przyznaję) powieści historycznej. A co dostałam? Wspaniałą i porywającą (w pełnym tego słowa znaczeniu) opowieść, nie tylko o historii i jej zawirowaniach, ale także (a może przede wszystkim) opowieść o ludziach, honorze i sile namiętności. Religia to pozycja w sposób mistrzowski łącząca powieść historyczną, przygodową z wątkami miłosnymi. Jednak bez obaw ... nie jest to w żadnym, nawet najmniejszym stopiu romans historyczny, nic z tych rzeczy. To pełnokrwista, niezwykle dynamiczna, momentami okrutna i bardzo realistycznie nakreślona powieść historyczna. Autor po mistrzowsku opisuje podejmowane w XVI wieku przez Turków próby opanowania basenu Morza Śródziemnego, tzw. świętą wojnę na jaką wyruszają i liczne sceny batalistyczne oraz odniesione przez bohaterów rany. Na tym tle Willocks świetnie ukazuje dramat zwykłego człowieka i targające nim namiętności. Bowiem najciekawiej ukazany jest sam główny bohater, męźczyzna dojrzały, który nagle znajduje się w oku historycznego cyklonu, który z racji tego co stało się z nim przed ćwierćwieczem rozdarty jest miedzy dwoma kulturami, między dwoma religiami, między powinnością, a tym co podpowiada mu serce.
Religia, to niewątpliwie powieść historyczna napisana z wielkim rozmachem, którą mimo sporej objętości czyta się jednym tchem.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena