Koszyk 0
Opis:
Berliński komisarz Nils Trojan zostaje wezwany do mieszkania w dzielnicy Kreuzberg. Natrafia tam na koszmarny widok. Młodej kobiecie obcięto włosy, a przy jej ciele pozostawiono oskubanego ptaka. Trojan, będący na skraju załamania nerwowego, nie może okazać słabości. W rozwiązaniu zagadki ma mu pomóc psycholog Jana Michels, jednak zanim komisarzowi udaje się opanować sytuację, zabójca uderza ponownie ... Zabija młodą dziewczynę z długimi blond włosami i pozostawia makabryczne pozdrowienie w postaci martwego ptaka, a Lene, córeczka ofiary, znika bez śladu. Po tym, jak Trojan pojawia się w telewizji w związku z morderstwami, sam staje się celem psychopaty. Jest coraz bardziej przerażony grą, jaką prowadzi z policją morderca... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Max Bentow
  • 2013
  • 336
  • 205
  • 135
  • 978-83-245-9496-2
  • 9788324594962
  • ZAZRT

Recenzje czytelników

Człowiek-ptak

Ocena:
Autor:
Data:
Berliński komisarz, Nils Trojan, zmaga się z atakami paniki, co jest naturalną konsekwencją jego życia zawodowego pełnego krwi i przemocy. Mężczyzna w tajemnicy przed kolegami z pracy korzysta z pomocy psycholog, Jany Michels, która stara się doprowadzić go do równowagi psychicznej. Niestety, terapii Trojana przeszkodzi seryjny morderca, nazywający siebie Ptaszydłem, który w okrutny sposób morduje blondynki, obcina im włosy, a w pobliżu ich ciał zostawia martwego ptaka. Sprawę prowadzi Nils ... który równocześnie stara się zapanować nad napadami lęku na tyle, aby nie przeszkadzały mu w śledztwie, które znacznie komplikuje się po porwaniu małej córeczki jednej z ofiar Ptaszydła oraz konferencji prasowej, która skierowuje uwagę mordercy na Trojana.

Serie kryminałów i thrillerów, których łączą ci sami bohaterowie cieszą się sporą popularnością wśród czytelników. I nic w tym dziwnego, zważywszy na tendencję człowieka do szybkiego przywiązywania się do szczególnie interesujących fikcyjnych postaci. 3 lipca na polskim rynku pojawi się pierwsza część cyklu thrillerów psychologicznych, autorstwa niemieckiego pisarza Maxa Bentowa, która w swoim rodzimym kraju zyskała status bestsellera. Nie wiem, czy u nas „Ptaszydło” powtórzy ten sukces, jednakże istnieje spore prawdopodobieństwo, że polscy czytelnicy zapałają sympatią do głównego bohatera tej powieści, Nilsa Trojana na tyle, aby chcieć poznać jego dalsze losy, o co już wkrótce zadba Wydawnictwo Dolnośląskie.

„Jej głowa była prawie zupełnie łysa, skóra na niej usiana ranami ciętymi; pojedyncze kępki włosów sterczały we wszystkich kierunkach, nad lewą skronią zwisał kawałek skóry, jakby ktoś próbował oskalpować swoją ofiarę. Na całym ciele widniały krwawe pasy, zawsze dwa bok siebie.”

Thrillery psychologiczne, traktujące o seryjnych mordercach zazwyczaj trzymają się utartego schematu – morderstwo, żmudne śledztwo, kolejne morderstwo i tak na przemian, aż do zaskakującego finału, wyjawiającego tożsamość antagonisty. Bentow odrobinę zmodyfikował tę konwencję, maksymalnie skracając kryminalne aspekty na rzecz następujących po sobie w iście zastraszającym tempie bestialskich mordów. Choć uwielbiam tendencję autorów tego rodzaju literatury do drobiazgowego przeprowadzania czytelnika przez żmudny proces śledztwa muszę przyznać, że zamysł Bentowa nacechował oś fabularną tak trzymającą w napięciu dynamiką, tak gęsto ścielącym się trupem, że chwilami ciężko było oderwać się od lektury. Już sam modus operandi sprawcy grzeszy sporą dozą oryginalności. Nasz antagonista w przebraniu ptaka wyszukuje blond ofiarę, podrzuca do jej mieszkania żywego ptaka, aby nazajutrz powrócić i przystąpić do jej okaleczania: cięcia żyletkami jej ciała, wydłubywania oczu, obcinania włosów i pozostawiania w jej brzuchu wypatroszonego ptaka. I choć finalna charakterystyka sprawcy przypomina odrobinę Franka Zito z kultowego „Maniaka” Williama Lustiga to jego bestialskie obchodzenie się z niewinnymi kobietami udowadnia, że Bentow może poszczycić się niezmierzonymi pokładami wyobraźni – troszkę przerażającej, ale przynajmniej niekopiującej inwencji innych autorów thrillerów psychologicznych. Oczywiście, najmocniejszym elementem „Ptaszydła” jest postać antagonisty, ale na uwagę zasługuje również czołowy protagonista, Nils Trojan – uczciwy, empatyczny rozwiedziony ojciec nastoletniej córki, który na co dzień staje twarzą w twarz z prawdziwymi koszmarami swojej pracy w wydziale zabójstw. Obrazy okrutnych czynów psychopatów, których codziennie ściga powracają do niego w nocy, wtrącając go w otchłań irracjonalnego lęku, odbierając dech i napawając przerażeniem. Okazuje się, że Bentow skazując Trojana na męczące napady lęku po raz kolejny skłonił się w stronę oryginalności, przy okazji obdarzając swojego bohatera cechą, wzbudzającą w czytelniku lekką dozę współczucia (przynajmniej we mnie, bo z własnego doświadczenia wiem, co też Nils przeżywał nocami), a co za tym idzie skłaniając go do sympatyzowania z tym zagubionym, acz diablo inteligentnym gliniarzem. Troszkę słabiej wypada, niestety, postać Jany Michels – blond psycholog, którą z Trojanem połączy coś więcej aniżeli relacje lekarz-pacjent. Odniosłam wrażenie, że skupiając się na Ptaszydle i Nilsie autor równocześnie zaniedbał żeński pierwiastek, co być może naprawi w kolejnych częściach serii.

„Ptaszydło” dało mi nadzieję na kolejną godną uwagi serię thrillerów psychologicznych, bo choć odznacza się kilkoma niedoróbkami warsztatowymi obiecuje czytelnikom lekki powiew świeżości na naszym skostniałym rynku tego rodzaju literatury. Mam tylko nadzieję, że kolejne powieści o Nilsie Trojanie nie zrezygnują z tego zastraszająco szybkiego tempa, zaskakującej tożsamości sprawcy i odrażającego okrucieństwa, bo głównie to przyciągnęło mnie do pióra Maxa Bentowa.

http://horror-buffy1977.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Naprawdę dobry i trzymający w napięciu kryminał

Ocena:
Autor:
Data:
Ptaszydło, którego autorem jest niemiecki pisarz Max Bentow, jest książką która wciąga od pierwszych swoich stron. Poznajemy Nilsa Trojana, komisarza niesztampowego, bardzo różniącego się od tych głównych, niezwyciężonych bohaterów. Ów mężczyzna nie ma poukładanego życia osobistego, jest po rozwodzie, ciągle jest zajęty pracą, przez co brakuje mu czasu dla nastoletniej córki. Dodatkowo, w tajemnicy przed kolegami z pracy i rodziną, chodzi na terapię do psychologa ... cierpi na napady strachu i nawiedzają go przerażające sny. Odczuwa na sobie ogromną presję. Czy właśnie taki bohater może prowadzić śledztwo i szukać seryjnego, okrutnego mordercy? Okazuje się, że tak.

W jednej z berlińskich dzielnic dochodzi do brutalnego morderstwa, zamordowaną kobietę pozbawiono włosów, a na miejscu zbrodni pozostawiony został mały, oskubany z piór ptaszek. Owy gil, tak samo jak ogolone głowy ofiar, jest elementem powtarzającym się w przypadku kolejnych morderstw, nie będzie ich mało, a każde z nich, okaże się tak samo okrutne i bezwzględne. Nils Trojan, po swoim publicznym wystąpieniu odnośnie prowadzonego śledztwa, będzie szantażowany przez zwyrodnialca. Razem ze swoją terapeutką, wpadną na pewien trop, który jakoby będzie kolejną częścią wspólną wszystkich zbrodni. Ale to nie wystarcza, aby złapać tego szaleńca, wydaje się, że nic nie ujdzie jego uwadze, ciągle jest o krok przed policjantami. Na pewno, muszę przyznać, że spodobało mi się to, iż Nils Trojan, nie odgrywał superbohatera i nie ukrywał pogróżek przed policją, a od razu działał rozsądnie, jest to coś, co mnie zaskoczyło, bowiem zazwyczaj w tego typu książkach mamy do czynienia z osobami działającymi wyłącznie na własną rękę. Akcja jest dynamiczna, przeplatana nieco wolniejszymi momentami, ale ogólnie, całość czyta się szybko. Jest to zasługa świetnego warsztatu pisarskiego autora, a także dobrze skomponowanej i przemyślanej powieści. Osobiście nie dostrzegam w tej powieści wad, które by mi przeszkadzały czy drażniły. Motyw z włosami skojarzył mi się z książką, którą czytałam prawie dwa lata temu, mowa tutaj o Dziewczyny, których pożądał. Ale włosy, to jedyne podobieństwo pomiędzy tymi dwoma tytułami.

Uważam, że Ptaszydło zasługuje na chwilę uwagi od każdego fana kryminałów i okrutnych zbrodni. Mnie ta powieść wciągnęła, a autor poprzez swój sposób pisania, od razu przypadł do gustu. Tytuł ten jest pierwszym z serii o berlińskim komisarzu, zatem nie mogę się doczekać, kiedy ukażą się kolejne części. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena