Koszyk 0
Opis:
Siedemnaście lat temu Karol zgodził się oddać swojemu bratu bliźniakowi brzemienną w skutkach przysługę, która miała nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Życie przerwało jednak zmowę milczenia, a następstwa uczynku uruchomiły lawinę zdarzeń, które wystawiły na próbę rodziny obu braci, i tajemnica z przeszłości ujrzała światło dzienne. Konsekwencje braterskiej umowy poniosły żony bliźniaków i ich rodziny. Czy Elwira i Jagoda, dwie silne i przebojowe kobiety, znajdą dość sił ... by uporać się z przeszłością mężów i ich marzeniami? Ile można poświęcić w imię raz danego słowa? Opowieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych, urokach codzienności i przeszłości, która nigdy nie pozostaje tajemnicą. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Anna Karpińska
  • 2014
  • 448
  • 196
  • 126
  • 978-83-7961-062-4
  • 9788379610624
  • ZBPU0

Recenzje czytelników

Braterski spisek

Ocena:
Autor:
Data:
Czasami pozornie dobry uczynek komuś wyświadczony, może z dnia na dzień wywrócić czyjś stabilny świat do góry nogami. Na własnej skórze przekonali się o tym bohaterowie ''Przysługi'' Anny Karpińskiej.

Siedemnaście lat temu Karol zgodził się oddać Darkowi, swojemu bratu bliźniakowi brzemienną w skutkach przysługę, o której nikt nigdy nie powinien się dowiedzieć. Jednakże tragiczna śmierć Dariusza przerwa zasłonę milczenia uruchamiając lawinę nieprzewidzianych zdarzeń. Elwira i Jagoda ... żony bliźniaków muszą stawić czoło konsekwencjom braterskiej umowy. Ale czy znajdą w sobie dość siły, by uporać się z mroczną przeszłością swoich partnerów? Jakie "zobowiązania" mieli wobec siebie nawzajem obaj mężczyźni? Ile można poświęcić w imię raz danego słowa?

Anna Karpińska studiowała politologię na Uniwersytecie Wrocławskim, potem przez dziesięć lat była asystentem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po urlopie (1992-1997) była dziennikarką w bydgoskim oddziale Gazety Wyborczej, a następnie ponownie pracowała na UMK. Ma własną firmę doradczą. Wydaje testy sprawdzające dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów. W wolnych chwilach pisuje przy kuchennym stole książki. Dotychczas miałam przyjemność poznać dwie powieści autorki, mianowicie ''Za jakie grzechy?'' i ''Pozwól się uwieść'', ale w swoim dorobku literackim posiada jeszcze ''Chorwacką przystać'' oraz ''To wszystko przez ciebie''.

Jestem pod wrażeniem tej książki, jej różnorodnej tematyki i sposobu wykonania. Wciągająca, sprawnie poprowadzona i realistyczna fabuła, jakby z życia wzięta trzyma w napięciu i absorbuje od początku do samego końca. Ciężko napisać cokolwiek tak, żeby nie zdradzić zbyt wielu szczegółów, niemniej uchylę rąbka tajemnicy. Mamy dwóch braci, bliźniaków: Karola i Darka. Mężczyźni przez wiele lat nie wiedzieli o swoim istnieniu.

''Czterdzieści sześć lat temu pewna nastolatka urodziła bliźniaki. Dwóch chłopców. Miała siedemnaście lat, podobnie jak jej chłopak. Nie była w stanie wychowywać nas obu, więc jednego oddała do adopcji. Darek został, ja zostałem przysposobiony przez parę, która od lat bez skutku starała się o dziecko. Porządna rodzina, mama nauczycielka, tato urzędnik. Nie miałem źle. Nie wiedzieliśmy o swoim istnieniu, aż do czasu, kiedy Dariusz odnalazł mnie znienacka''.

Darek odnalazł brata, bynajmniej nie po to, aby zacieśnić wzajemne kontakty. Spotkał się z nim prosząc o pewną przysługę mocno zabarwioną interesownością, wręcz egoizmem. Paradoksalnie sprawa nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie tragiczna śmierć Dariusza. Nagle po jakimś czasie wszystko zaczyna się sypać, lawinowo składać niczym kostki domina. Żony obu braci dowiadują się o przeszłości, grzeszkach i kłamstwach swoich mężów. Ich spokój ducha zostaje zachwiany. Jaki zaskakujący sekret odkryły kobiety? Czy uda im się uporać z wszelkimi problemami i szybko wrócić do normalności? Pisarka stworzyła niezwykłą opowieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych, urokach dnia codziennego i przeszłości, która prędzej czy później daje o sobie znać.

Książka na każdym kroku zaskakuje kolejnymi tajemniczymi zbiegami okoliczności, które wywołują u bohaterów coraz to nowsze pytania, wątpliwości i dylematy. Czeka Nas szereg atrakcji, niespodzianek i nieprzewianych emocji m.in. radzenie sobie z żałobą, odkrycie zdrady, kłamstwa, matactwa, rodzinne tajemnice, ciężka choroba i naga prawda o braterskim spisku. Niczym w filmie obyczajowo- dramatycznym śledzimy losy dwóch rodzin, które nie miały pojęcia o swoim istnieniu, lecz na skutek nieprzewidzianych okoliczności ich losy wzajemnie na siebie wpływają, łączą się, przeplatają. Wielkie brawa dla Pani Karpińskiej za ciekawe ujęcie tematu, za kreatywny pomysł, wyobraźnię i świetną realizację.

''Przysługę'' czyta się rewelacyjnie. Nie sposób się od niej oderwać. Akcja mknie wartko naprzód i trzyma w napięciu do końca. Uznanie budzi także styl autorki: płynny, lekki, plastyczny, choć dialogi w niektórych momentach w moim mniemaniu brzmiały nieco sztucznie. Sami zaś bohaterowie to szarzy i zwykli ludzie z ludzkimi słabościami. Natomiast zakończenie-niesamowicie zaskakujące. Nie mogę się doczekać ciągu dalszego. Wspomnę jeszcze o nastrojowej okładce, jest po prostu hipnotyzująca. Grafik naprawdę się postarał.

To jedna z tych książek, która porusza do głębi, wstrząsa i nie pozostawia czytelnika obojętnym. Otwarcie pokazuje, że wyświadczenie komuś niedźwiedziej przysługi może w przyszłości odbić się niekorzystnie na życiu wielu osób, dlatego decydując się na przyjacielską pomoc, należy rozważyć wszelkie negatywne następstwa, jakie mogą się pojawić. Krótko mówiąc-pozycja godna uwagi.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Realistyczna i ciekawa fabuła

Ocena:
Autor:
Data:
Fabuła jest realistyczna i wcale nie taka znów pozbawiona prawdopodobieństwa. Poprowadzona jest bardzo sprawnie, bardzo pewnie. Doskonale się to czyta, bo od pierwszych stron książka frapuje i bohaterkami i sytuacjami. Umiejętnie budzi ciekawość czytelnika Karpińska. Jagoda, Elwira to kobiety, z którymi wiele kobiet będzie mogło się utożsamić. To, co je spotyka wiele z nas doświadcza. Może w nie tak wyszukany sposób, ale przecież chodzi o pewne mechanizmy ukazane w tej powieści.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena