Koszyk 0
Opis:
“Przeznaczenie bohaterów” to historia chłopca dorastającego na peryferiach Królestwa Kręgu. Najmłodszy z czterech braci, znienawidzony przez nich i przez ojca Thorgrin czuje, że różni się od innych mieszkańców wioski. Marzy o tym, by zostać wielkim wojownikiem i dołączyć do Srebrnej Gwardii, elitarnego oddziału, chroniącego Królestwo przed tym, co kryje się po drugiej stronie kanionu ... Pewnego dnia w lesie nieopodal swojej wioski spotyka najpotężniejszego druida w królestwie. Rozmowa z nim, pełna zagadek i niedopowiedzeń, powoduje, że wyrusza w podróż, zdecydowany walczyć o swoje przeznaczenie. A to zmieni jego życie na zawsze…Pierwszy tom bestsellerowej sagi fantasy “Krąg czarnoksiężnika”, w którym odzywają się echa twórczości najlepszych autorów gatunku: J. K. Rowling, George’a RR Martina, Ricka Riordana, Christophera Paoliniego i J. R R. Tolkiena. Zanurzcie się w historię pełną magii i intryg politycznych, rycerzy i smoków, przyjaźni i miłości. Poznajcie opowieść o dorastaniu, honorze i odwadze, losie i przeznaczeniu, ale także o złamanych sercach, zawodach, ambicji i zdradzie. Niezapomniana saga dla czytelników w każdym wieku. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Feeria
 • miękka
Mniej Więcej
 • Morgan Rice
 • 2015
 • 1
 • 350
 • 205
 • 143
 • 27
 • 978837229-451-7
 • 9788372294517
 • ZCH5Z
 • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Średniowieczny Kopciuszek

Ocena:
Autor:
Data:
Kopciuszek w wersji męskiej to całkiem niezły pomysł. Po co komu piękna suknia i szklane pantofle? Dużo lepiej walczy się w wygodnej zbroi i porządnych butach. No i... niektóre księżniczki na to lecą. Dodaj do tego inne znane motywy, wplatając je w ciekawy, nieco inny niż wszystkie świat, a otrzymasz "Przeznaczenie bohaterów".

Thorgrin, główny bohater książki, ma tylko jedno marzenie - dostać się do Królewskiego Legionu, grupy starannie wybranych młodych mężczyzn, którzy są gotowi ... by dzielnie walczyć dla swojego króla. Jest tylko jeden problem - ma 14 lat, co stanowi dolną granicę wieku dla potencjalnych żołnierzy, a jego drobna postura i wzrost nie przekonują rekrutera, zabierającego ze sobą jedynie starszych braci Thora. Nie chcąc poddawać się na samym starcie, z drobną pomocą wróżki chrzestnej - to znaczy... druida - wyrusza, by walczyć o to, co dla niego najważniejsze.

Ostatnimi czasy rozkochałam się w średniowieczu, związanych z nim zasadach, obyczajach. Stało się to w dużej mierze za sprawą serialu 'Reign', który zupełnie mnie zaczarował. Tajemniczy, pełen intryg i zdrad dwór to idealne miejsce dla powieści osadzonej w tych czasach. Również w "Przeznaczeniu Bohaterów" zagrał sporą rolę, będąc nie tylko tłem dla pozostałych wydarzeń, ale i ich motorem napędowym.

Rzeczywistość w jakiej przyszło żyć bohaterowi jest okrutna, musi bowiem pokonać wiele przeszkód i przeciwności losu, a przede wszystkim własne słabości. Przychodzi mu to niekiedy zadziwiająco łatwo, zważywszy na okoliczności. Uczy się raczej szybko, a jego wiek i sylwetka nie przeszkadzają mu w wymagających aktywnościach fizycznych oraz psychicznych. Jak na czternastolatka jest zadziwiająco dojrzały, zachowując się raczej jak rozsądny dorosły niż dziecko. Są jednak pewne aspekty, w których nie idzie mu tak dobrze jak we władaniu procą. Przy dziewczynach plącze mu się język, szczególnie przy tych zjawiskowych. Zrzucając to na karb przebywania dotychczas jedynie z chłopcami, można zrozumieć, że zakochuje się w pierwszej istocie płci pięknej jaką napotyka na swojej drodze.

Kendrick, Gareth, Gwendolyn, Reece, Godfrey, Lundana - dzieci króla McCalla, są świetnym przykładem różnorodności na dworze. Każdy z nich jest bardzo charakterystyczna postacią, obok której nie da sie przejść obojętnie, co zawsze cenię w książkach. Problemy alkoholowe, odmienna orientacja, dobre, niewinne serce, chorobliwa ambicja i żądza władzy ścierają się, jednocześnie całkiem nieźle współegzystując. O ile część bohaterów wykreowana jest bardzo dobrze, o tyle wiele osób znamy jedynie z opisów, które nie pokrywają się z czynami albo w ogóle nie odgrywają roli w powieści. Inni są całkowicie czarno-biali, doszczętnie źli albo całkowicie dobrzy, co jest nierealne.

Morgan Rice obficie czerpie z wszelkiego rodzaju baśni i legend, łącząc Kopciuszka z Królem Arturem i legendą o mieczu Excalibur (u Rice Miecz Przeznaczenia), zachowując przy tym dość dobrą równowagę dodawania do powieści własnych elementów. Wniosła odrobinę świeżości na dobrze już znane, utarte schematy i... zrobiła to całkiem dobrze. Świat jaki wykreowała, jest dokładnie opisany, choć głównie na początku powieści, zamiast stopniowo odkrywać się przed czytelnikiem. Jest jednak mapka (uwielbiam je w książkach fantasy) i trochę detali dotyczących otaczającej bohatera rzeczywistości.

Co z dobrze nam znanych historii zainspirowało Rice?

Wystarczy podmienić płeć postaci i łatwo zauważyć skąd czerpała autorka.
Okrutny ojciec? Jest!
Złośliwe rodzeństwo? Jest!
Pomocnik wskazujący drogę? Może nie ma skrzydeł, ale za to bardzo przypomina Dumbledora, od czasu do czasu wtrącając pouczające rady oraz ogólne mądrości życiowe, sprawiające, że brzmi jak dobry wujek. Średniowieczny Kopciuszek jak się patrzy.

Przed sięgnięciem po powieść nie widziałam ani jednej oceny i nie przeczytałam ani jednej recenzji. Całe szczęście! Zerkając na goodreads uprzedziłabym się do niej jeszcze przed lekturą. Na "Przeznaczenie Bohaterów" spadły tam fale krytyki, głównie uargumentowane stylem autorki oraz licznymi błędami, np. ciągłą zmianą imion i nazw własnych - jeden z przykładów: Krohn i Khron. Polski tłumacz oraz korekta najwidoczniej zadbali o to, aby te pomyłki nie powtórzyły się naszej wersji, sama byłabym mocno zawiedziona, widząc tak rażące błędy w składni czy poprzestawiane literki.

Powieść kierowana jest raczej do młodszych czytelników i ma bajkową atmosferę, więc nie mogło zabraknąć morału oraz licznych dobrych rad. Thor uczy czytelnika, że trzeba spełniać swoje marzenia, nawet jeśli wymagają trudnych poświęceń czy dużego ryzyka. Pokazuje, ze wytrwałość i dobro będą nagrodzone, nawet jeśli początkowo wydają sie trudniejszą i nieopłacalną drogą. Autorka robi to jednak w sposób na tyle nieinwazyjny, że nawet starsze osoby nie poczują sie na siłę umoralniane.

"Przeznaczenie bohaterów" to lekka i przyjemna książka, z elementami fantasy oraz mnóstwem przygód. Młodsi czytelnicy powinni być zadowoleni, chociaż całościowo powieść jest nieco... przeciętna. Braku oryginalności można jednak nie zauważyć, kiedy jesteś pochłonięty lekturą. Jeśli mało ci wkraczających w nastoletni wiek bohaterów, którzy starają się zrozumieć kim są - a w przypadku Thora jest to dość skomplikowane - w otoczeniu średniowiecznych zamków, rycerzy i królestw, sięgnij po ten tytuł, oczekując miłej rozrywki - to właśnie dostaniesz.

http://my-paper-paradise.blogspot.com/2015/03/przedprremierowo-przeznaczenie.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Genialna

Ocena:
Autor:
Data:
Gdy tylko zobaczyłam tę okładkę, to wiedziałam, że książka musi być moja. Zaczęłam przeszukiwać Internet by dowiedzieć się czegoś o Autorce. Jakże wielkie było moje zdziwienie, gdy dowiedziałam się, że Przeznaczenie bohaterów jest początkiem… siedemnastotomowej serii. Tak moi mili, dobrze przeczytaliście. Muszę przyznać, że trochę mnie to zniechęciło, lecz po wkroczeniu w świat wykreowany przez Panią Morgan, moje myśli i serce krzyczy: więcej!

Thorgin to czternastoletni chłopak ... którzy marzy o wstąpieniu do rzeszy nieustraszonego Legionu króla. Nic jednak nie wskazuje na to, by pobór zakończył się sukcesem. Jednak chłopak jest tak zdeterminowany, że za nic traktuje odmowę i wyrusza w podróż, by za wszelką cenę stanąć w szranki z innymi wybrańcami. A wszystko to za sprawą tajemniczej rozmowy z przypadkowo spotkanym druidem, który pozostawia w głowie chłopca więcej pytań, niż uzyskał odpowiedzi. Musicie jednak wiedzieć, że to dopiero początek magicznej i niepowtarzalnej historii.

Fantastyka z magią i teoriami spiskowymi to jest idealne połączenie. Wykreowany świat przez Panią Morgan mnie zachwycił. Takim oto sposobem pokochałam tę historię bezgranicznie. Za nic sobie robię, że Autorka stworzyła aż tyle tomów tej sagi. Wszystkie chcę i ogromnie pożądam. Może ta historia nie jest całkowicie inna od wszystkich, może i ma w sobie pewne podobieństwa do innych już przeczytanych przeze mnie książek, ale właśnie sposób przekazania tej historii, nietuzinkowi bohaterowie i wielowątkowa historia sprawia, że nie mogę wyjść z podziwu.

Już na samym początku, czytelnicy zacierają ręce, gdyż mamy do dyspozycji mapkę Kręgu. Ja uwielbiam takie dodatki. Moim zdaniem pisarze powinni być zobowiązani do tworzenia takich uzupełnień. To powoduje, że przedstawiony świat wydaje się dla nas realniejszy i bardziej przejrzysty.

Książka jest tak naprawdę o wszystkim. Poznajemy tutaj odrzucenie rodzicielskie, dążymy za marzeniami głównego bohatera i poszukujemy z nim odpowiedzi. Tak naprawdę Autorka ukazuje przez całą historię kształtowanie się charakteru głównego bohatera – Thora. Znajdziemy tutaj wiele wątków, które zaciekawią niejednego fantastycznego wyjadacza. Niech nie przerazi was na samym wstępie wiek bohatera. Bo chociaż książka kierowana jest do młodzieży, to sądzę, że i starsi odnajdą w niej perełkę. Po moim subiektywnym spojrzeniu na tę książkę, jest ona po prostu arcydziełem i ja się pytam: gdzie jest kolejny tom?!

Niesamowicie trafił do mnie styl Autorki i jej wyobraźnia. Zaskakuje ona czytelnika na każdym kroku i sprawia wrażenie dogłębnie dopracowanej. Kompletnie odstaje ona od reszty książek z tego gatunku. Największą wartością dodaną jest przedstawianie historii z różnych punktów widzenia. Nie towarzyszymy wyłącznie Thorowi, lecz czasem i Królowi, czy jego dzieciom. To sprawia, że poznajemy w szczegółach cały świat, a nie tylko wycinek historii głównego bohatera.

Świetnie skomponowane dialogi współgrają z opisami, które są ubarwione wyszukanym, a zarazem klarownym językiem. Bardzo rzadko zdarza mi się postawić historii najwyższą ocenę. Jednak, Przeznaczenie bohaterów w moim mniemaniu powinno otrzymać ocenę jeszcze wyższą. Tak moi mili, to jedna z tych historii, która porywa, gdzie chętnie byście się przenieśli i trwali w Świecie Kręgu po wsze czasy. Niech rekomendacją będzie to, że przeczytałam ją w jeden dzień, a kolejne dni minęły mi wyłącznie na żalu, że tak szybko ją skończyłam. Niezależnie od tego czy jesteś nastolatkiem, czy może tak jak ja, starszym czytelnikiem, to historia Cię porwie. Musisz tylko otworzyć umysł, na całkowicie inne fantastyczno-średniowieczne doznania.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena