Koszyk 0
Opis:
Gdyby Przekręt. Futbol i zorganizowana przestępczość był powieścią, można by uznać, że jej autora poniosła wyobraźnia. Tyle że nie jest to literacka fikcja Declan Hill opowiada o tym, czego nigdy nie chcielibyście usłyszeć na temat "pięknej gry". Dlatego właśnie Przekręt czyta się jak powieść sensacyjną - są tu pozbawieni skrupułów gangsterzy, mafijne zależności, oszustwa, zastraszanie, piękne kobiety, skorumpowani działacze, przekupieni sędziowie oraz piłkarze ... A także - jak w każdym hollywoodzkim klasyku - garstka sprawiedliwych. Dochodzenie łączące korupcję w Azji z Afryką oraz Europą. Korupcję, która wcale nie kończy się w niższych ligach, która atrakcyjna jest dopiero na najwyższym poziomie rozgrywek, która wdarła się na Olimpiadę, do finału Ligi Mistrzów czy finałów Mistrzostw Świata! Książka Declana Hilla została przełożona na piętnaście języków. Gdy ukazała się po raz pierwszy w 2008 roku ujawnione przez kanadyjskiego dziennikarza rewelacje spowodowały, że wszczęto ogólnoeuropejskie śledztwo, pod lupę wzięto ponad dwieście spotkań rozegranych w dziewięciu państwach, dochodzeniem objęto setki osób, dziesiątki z nich skazano. Jeśli jednak ktoś uwierzył, że piłka nożna została wtedy oczyszczona, bardzo się pomylił. Przekręt niestety nic nie stracił na swej aktualności. Zanim więc rozsiądziecie się wygodnie w fotelach, by obejrzeć zmagania najlepszych reprezentacji piłkarskich na mistrzostwach świata w Brazylii, zajrzyjcie do Przekrętu. Wiąże się z tym oczywiście pewne ryzyko: być może stracicie niewinność i już nigdy nie będziecie potrafili patrzeć na piłkarskie zmagania tak jak do tej pory. Książkę uhonorowano Play the Game Award (2009) za "przełomowe badania i dokumentację w sprawie ustawiania meczów". Jedna z najlepszych książek roku o piłce nożnej. New York Times To opowieść o toczącej się w samym sercu futbolu wojnie między dobrem a złem. Emmanuel Petit, francuski pomocnik, mistrz świata z 1998 roku Świetna książka! Kapitalnie przygotowana, czysta fraza, wspaniałe tempo! Simon Kuper, autor Futbolu w cieniu Holokaustu Książka, której nie da się wystarczająco dobrze polecić. Lawrence Donegan, The Guardian Przeczytałem twoją książkę, jest niezwykła. Jest dokładnie tak, jak to opisałeś. Wilson Raj Perumal, jeden z najważniejszych ustawiaczy meczów Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Declan Hill
  • 2014
  • 336
  • 236
  • 163
  • 978-83-62409-36-5
  • 9788362409365
  • ZBGU9

Recenzje czytelników

Kulisy piłkarskich przekrętów

Ocena:
Autor:
Data:
Emocjonujące bramki, szybkie podania, doskonałe dryblingi, bramkarskie popisy - któż z nas tego nie zna nawet jeśli rozgrywki piłkarskie nie są jego wielką miłością. Rywalizacja i współpraca w zespole, walka do końca mimo zmęczenia i kontuzji, gra fair play i szacunek dla przeciwnika - tego oczekuje większość kibiców meczów nie tylko piłkarskich. I wydaje się, że w znakomitej większości przypadków to właśnie dostaje. Czy aby na pewno? ... Brytyjski dziennikarz Declan Hill od lat bada zjawisko korupcji, zwłaszcza występującej w obrębie futbolu. Zagląda za kulisy działalności klubów i związków piłkarskich, sędziów i przemysłu hazardowego. Próbuje zrozumieć istotę przekrętów, mechanizmy ustawiania meczów i metody wpływania na konkretny ich wynik. Efektem tych wysiłków jest książka Przekręt. Futbol i zorganizowana przestępczość.

Autor zwraca w niej uwagę na różne mało znane fakty dotyczące nieuczciwego rozgrywania meczów. Wymienia metody stosowane przez piłkarzy i arbitrów na boisku. Kibicom może się czasami wydawać, że piłkarze mają zły dzień, sędziowie popełniają banalne błędy, bramkarze starają się jak mogą, ale im nic jakoś nie wychodzi. To jednak niekoniecznie to, co mogłoby się wydawać najprostszym wyjaśnieniem. Często chodzi nie tylko o konkretny wynik meczu, o pewną wygraną faworyta, ale również o ilość goli które w padną, o to kiedy zostaną strzelone, kiedy sędzia podyktuje rzut karny czy pokaże czerwoną kartkę. To wszystko może mieć znaczenie dla wielkich graczy... związanych z hazardem. Takich, którzy wcale nie przepadają za emocjami towarzyszącymi zakładom piłkarskim, którzy stawiają ogromne pieniądze i oczekują ich pewnego.wielokrotnego pomnożenia. Zabezpieczając się potrafią przekupywać sędziów, zawodników, działaczy. Wręczać im “prezenty”, również takie jak luksusowe prostytutki na kilka nocy.

Hill próbuje ukazać ów przygnębiający świat korupcji, przekrętów, wielkich pieniędzy i mafijnych metod. Omówić motywy kierujące przestępcami i tymi, których korumpują. Tam bowiem, gdzie w grę wchodzą duże pieniądze życie ludzkie znacząco traci na wartości. Jest tak w przypadku nie tylko piłkarskich rozgrywek, i mocno związanego z nimi rynku hazardowego, zwłaszcza azjatyckiego. Declan Hill rozmawia z zawodnikami i działaczami, z przestępcami i bukmacherami. Sięga do prasy, książek omawiających zjawisko korupcji, akt spraw policyjnych. Pokazuje ciągłe narastanie niepokojących procesów i negatywne skutki jakie ze sobą przynoszą.

Książka ma postać dość luźnej opowieści ilustrowanej wieloma konkretnymi przykładami. Choć nie jest całkiem łatwa w lekturze, chwilami trochę chaotyczna i nie zawsze konkretna, i tak robi wrażenie. Korupcja bowiem rozrasta się jak nowotwór, dotyka nie tylko najbogatsze ligi, ale i takie mało znane jak liga islandzka czy malezyjska. Mafijne struktury - choć świat przestępczy związany z futbolem nie tworzy jednej wielkiej rodziny, nie ma przejrzystej struktury ani wyraźnej hierarchii - szukają nowych źródeł szybkiego zarobku opartego przede wszystkim o nielegalne zakłady hazardowe. W grę wchodzą miliony dolarów. Ci, którzy czerpią z tego korzyści dbają o nieskuteczność prowadzonych przeciw nim działań. Hill ukazuje dlaczego temat ustawianie meczów nie jest łatwy do opisania, jak to się dzieje, że dowody są trudno dostępne i nieoczywiste, dlaczego milczenie świadków lub uczestników działań jest powszechne.

Najciekawsze w książce są rozmowy z zawodnikami, działaczami i przestępcami, którzy zdradzają niektóre sekrety procederu kupowania meczów i manipulowania zakładami sportowymi. Spotykamy w niej całą galerię czarnych charakterów i tylko kilka postaci pozytywnych. Jednym z efektów negatywnych zjawisk w sporcie jest powstanie czegoś na kształt “kultury korupcyjnej”, która traktuje ustawianie meczy jako coś normalnego. Młodzi sportowcy są w niej wychowywani traktując ją jako rzecz oczywistą.

Wydaje się, że po lekturze książki takiej jak Przekręt spojrzenie na obserwowane mecze może być inne, a radość z uczestniczenia w oficjalnych piłkarskich wydarzeniach może już nie być taka jak kiedyś.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena