Koszyk 0
Opis:
Urszula nie potrafi pozbierać się po śmierci męża, więc Edyta, świeżo upieczona maturzystka, postanawia pomóc matce w prowadzeniu pensjonatu nad morzem. A jednocześnie próbuje dać sobie czas na podjęcie decyzji, co zrobić z własnym życiem. Obie muszą stawić czoło niewiadomemu, mimo trudnej przeszłości, niełatwych wzajemnych relacji i skrajnie różnych postaw wobec świata ... Czy Urszula zawsze wie, co jest najlepsze dla córki? Ile można zrobić w imię miłości do matki? Poruszająca opowieść o życiu dwóch najbliższych sobie kobiet, które aby się zrozumieć, muszą pokonać długą drogę. "Przekonaj mnie, że to ty” to również powieść dla kobiet lubiących nieoczekiwane zwroty akcji i hiszpańskie klimaty. Dla tych marzących o mężczyźnie, który musi postarać się, by skraść kobiece serce i przekonać wybrankę, że jest tym jedynym. Doskonała książka na lato, znakomita lektura zarówno do domu, jak i na gorącą śródziemnomorską plażę. Być może nawet hiszpańską? Anna Karpińska (ur. 1959) – ukończyła politologię na Uniwersytecie Wrocławskim, uczyła studentów, była dziennikarką, wydawała książki, prowadziła firmę zajmującą się szkoleniami i wdrażaniem systemów jakości. Ma męża, trójkę dorosłych dzieci, synową, zięcia i dwóch wnuków – Krzysia i Adasia. Mieszka w Toruniu, weekendy spędza na wsi, przynajmniej raz w roku podróżuje gdzieś dalej, by naładować akumulatory. Książki pisuje przy kuchennym stole. Jak sama mówi: "Nie żałuję niczego (…). Bez zdarzeń, ludzi, zajęć, wrażeń nie byłoby ani mnie, ani moich bohaterów". Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Anna Karpińska
  • 2016
  • 448
  • 195
  • 125
  • *, 978838069-410-1
  • 9788380694101
  • ZDC6S

Recenzje czytelników

http://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/

Ocena:
Autor:
Data:
Różne, dzielone barierą wieku i poglądami na sytuację, w której się znalazły. Obie bohaterki, których kreacja wypadła całkiem wiarygodnie, mogą zyskać sympatię czytelniczek – tych młodszych i tych starszych. Naprzemienna narracja, oddana w ręce to jednej, to drugiej kobiety, pozwala poczuć emocje i myśli obu bohaterek na tyle, że z jedną z nich z pewnością każda czytelniczka mocniej się będzie identyfikować. Ja także dokonałam swojego wyboru, jednak chociaż polubiłam obie panie ... nie podbiły one mojego serca na tyle, by pozostały w nim na dłużej.

Akcja powieści, rozgrywana w klimacie nadmorskich miejscowości, co jakiś czas przywołuje zalety urokliwych, polskich zakątków. Te zaś zostają skontrastowane z upalną Hiszpanią, bo to właśnie ona okazuje się odwiecznym marzeniem jednej z bohaterek. Sympatyczni i uwodzicielscy obywatele tej części południowej Europy okazują się mieć temperament, chociaż autorka nie zapomniała o tym, że i w Polsce mamy przecież wartych uwagi mężczyzn. Jest więc i swojsko i egzotycznie, naprawdę ciekawie jak na powieść obyczajową.

„Przekonaj mnie, że to ty” to historia o odbudowywaniu właściwych dróg, o miłości – tej niegasnącej, wiecznej, ale i tej, która leczy rany. To książka o matczynym przywiązaniu, o próbach stawiania pierwszych kroków na niepewnym gruncie. O zaufaniu, nadziei, lękach, obawach ale też odwadze, bo przecież bez niej żadna decyzja prowadzącą do szczęścia nie byłaby możliwa. Chociaż dość istotną rolę odgrywa tutaj śmierć, a jej rozległe pole rażenia początkowo mocno daje się we znaki, autorka nie trzyma swoich czytelniczek za gardło przez długi czas, a raczej stara się pokazać, że zawsze jest szansa na lepsze jutro. Nic nie dzieje się jednak z dnia na dzień i właśnie ten powolny, aczkolwiek naturalny bieg wydarzeń sprawia wrażenie, jakby to wszystko działo się naprawdę.

Plastyczny język, lekkie pióro i umiejętność wskrzeszania emocji. Anna Karpińska to bez dwóch zdań doświadczona autorka, a jej warsztat pozostawił swój wyraźny ślad także w tej powieści. Być może brakowało mi odrobiny spójności wywołanej zmianą narracji. Może oczekiwałam większego „bum”, które kompletnie by mnie osłupiło. Nie mogę jednak narzekać na zwroty akcji, bo chociaż punkty kulminacyjne miały tutaj łagodny wymiar, okazały się całkiem interesujące.

Książkę polecam w szczególności dojrzalszym kobietom, paniom, które zmagają się z trudnościami losu nie wierząc, że nadejdą lepsze dni. Ta książka jest nie tylko naturalnie brzmiącą historią, ale także duchową przyjaciółką, która może sypnąć dobrą radą w sytuacjach beznadziejnych. Jeżeli lubicie powieści obyczajowe, treści płynące miarowym, niespiesznym rytmem i oczekujecie podbudowania bez huraganu wrażeń – „Przekonaj mnie, że to ty” jest dla Was.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Powieść dla kobiet

Ocena:
Autor:
Data:
To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Anny Karpińskiej. Myślę, że mogę zaliczyć je do udanych. Styl autorki nie do końca przypadł mi do gustu, ale ma bardzo lekkie pióro, co sprawia, że książka idealnie nadaje się na leniwe, wakacyjne popołudnie.

Historia toczy się z dwóch punktów widzenia: Urszuli i Edyty. Myśli matki i córki przeplatają się, tworząc jedną całość. Przeplatanie tych dwóch płaszczyzn pozwala nam poznać całościowo strukturę relacji matki i córki ... Niestety autorka nie ustrzegła się bałaganu. Z powodu przeplatania akcji, można czasem się w niej pogubić.

Kochanie, życzę ci, żebyś nigdy nie przestała marzyć. Jeżeli będziesz pewna swoich marzeń, one się spełnią. I tego ci życzę. Spełnienia.

Autorka całą książkę poświęciła skomplikowany relacjom Urszuli i Edyty. Porusza problem nastoletniej ciąży, śmierci męża, dziecka, niezrozumienia wielopokoleniowego i ograniczeń jakie stawiamy sobie nawzajem oraz trudnościach przy znalezieniu wspólnego języka. Ukazuje również konsekwencje zbyt wielkiego poświęcania i zbyt długo skrywanych tajemnic.

Przekonaj mnie, że to ty to powieść głównie dla kobiet i to one się w niej odnajdą bez względu na wiek. Ja i Edyta jesteśmy praktycznie w tym samym wieku, dlatego rozumiałam jej tok myślenia, nawet jeśli się z nim nie zgadzałam. Razem z nią irytowałam się zachowaniem Urszuli i własną niemocą, którą silnie odczuwałam. Natomiast starsze czytelniczki świetnie odnajdą się w roli Urszuli, a więc matki, która nie może porozumieć się z dorosłą córką i pozbierać się po śmierci męża. Z tego względu myślę, że to powieść wielopokoleniowa.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena