Koszyk 0
Opis:
Fascynująca powieść o historiach, które opowiadamy sami sobie, aby przetrwać, o bliznach, które nigdy nie znikną, i o prawdzie, jaką sami wybieramy. Noa P. Singleton nie wypowiada nawet słowa podczas krótkiego procesu, po którym zostaje uznana za winną morderstwa pierwszego stopnia. Dziesięć lat później, sześć miesięcy przed egzekucją, młoda kobieta czeka w celi śmierci w więzieniu o zaostrzonym rygorze na wykonanie wyroku. Niespodziewanie odwiedza ją Marlene Dixon ... wpływowa filadelfijska prawniczka, a jednocześnie matka kobiety, za zabicie której Noa została skazana. Twierdzi, że zmieniła zdanie na temat kary śmierci i wyroku Noa i że zrobi wszystko, co w jej mocy, aby przekonać gubernatora do złagodzenia kary na dożywocie – o ile Noa wreszcie zdradzi, co doprowadziło ją do popełnienia zbrodni. Noa i Marlene stają się nierozerwalnie związane przez prawo, wspólne poczucie winy i nieodwracalne błędy, które układają się w surową opowieść o miłości, cierpieniu i zdradzie, równie nieprzewidywalną, jak imponująco oryginalną. Przenikliwy i poruszający debiut. Ta lektura to mocny głos przeciwko karze śmierci, ale przede wszystkim poruszający hołd złożony bezcennemu darowi życia. „Publishers Weekly” Mądra, wyważona, przystępna i odważna książka – Elizabeth Silver nie pozwala jej odłożyć, dopóki nie przeczyta się ostatniej strony. Rosamund Lupton Książka świetna zarówno jako pretekst do zażartych dyskusji z przyjaciółmi jak i lektura na plażę. „Book Page” Podobnie jak bohaterowie bestsellera "Zaginiona dziewczyna", Noa jest postacią nieskończenie złożoną, która w nieznośny sposób wystawia na próbę zaufanie czytelnika. Nie da się jej przechytrzyć! „Entertainment Weekly” Genialna powieść, trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Takich zwrotów akcji, sieci intryg i świetnie zarysowanych postaci nie powstydziłaby się sama Gillian Flynn. „The Wall Street Journal” To najlepszy powieściowy debiut tego roku! „Dallas Morning News” "Przed egzekucją" to nie tylko świetna proza, ale i lustro, w którym powinniśmy się przejrzeć, zadając sobie pytanie o nasz system sprawiedliwości. „St. Louis Post-Dispatch” Elizabeth Silver jest prawniczką szczególnie zainteresowaną tematem kary śmierci. Wielokrotnie odwiedzała skazańców, przeprowadzała z nimi wywiady, spotykała się z ofiarami i rodzinami więźniów. „Przed egzekucją” to jej pierwsza powieść. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Elizabeth L. Silver
  • 2013
  • 416
  • 200
  • 130
  • 978-83-7839-614-7
  • 9788378396147
  • ZB4TD

Recenzje czytelników

Kara śmierci.

Ocena:
Autor:
Data:
W dzisiejszych czasach wiele osób zadaję sobie pytanie czy kara śmierci w ogóle powinna być stosowana i brana pod uwagę przez prawo? Czy mamy iść w ślady Hammurabiego wyznając zasadę : oko za oko, ząb za ząb? A może jednak warto dać człowiekowi drugą szansę?

Elizabeth Silver-prawniczka, od dłuższego czasu szczególnie interesuje się tematem kary śmierci. Wielokrotnie odwiedzała skazańców, przeprowadzała z nimi wywiady, spotykała się z ofiarami i rodzinami więźniów ... Swoje doświadczenia postanowiła przelać na papier, dzięki czemu możemy poznać jej debiutanckie dzieło o niezwykle wymownym tytule „Przed egzekucją”. O czy jest historia tej książki ? Zapraszam do czytania.

Trzydziestopięcioletnia Noa P. Singleton, córka niespełnionej aktorki lokalnego teatru i recydywisty z licznymi wyrokami w całych Stanach Zjednoczonych aktualnie od dziesięciu lat przebywa w celi śmierci w więzieniu kobiecym w Pensylwanii za morderstwo pierwszego stopnia. W trakcie rozprawy oskarżona nie zająknęła się nawet słowem na temat motywu czy przebiegu zabójstwa i z pokorą przyjęła decydujący wyrok sądu. Pół roku przed egzekucją nieoczekiwanie odwiedza ją nowy adwokat- Oliver Stansted wraz z wpływową filadelfijską prawniczką Marlene Dixon, jednocześnie matką ofiary. Wspólnie zamierzają złożyć wniosek o złagodzenie wyroku do dożywocia. W zamian jedynie chcą się dowiedzieć, co naprawdę wydarzyło się w noc zabójstwa. Czy kobieta wreszcie zerwie łańcuchy milczenia i wyłoży wszystkie karty na stół? A może zabierze swoją tajemnice do grobu?

Z ogromną niecierpliwością zabrałam się za lekturę ,,Przed egzekucją’’. Odkąd obejrzałam film ,,Skazani na Shawshank’’ kwestie związane z więziennictwem, przestępczością czy przebiegiem narady sędziowskiej nad wyrokiem szalenie mnie intrygują. Zwłaszcza poglądy w sprawie kary śmierci budzą we mnie szereg kontrowersyjnych emocji. Czy mamy prawo odbierać życie drugiej osobie nawet, jeśli popełniła straszliwą zbrodnię? Czy śmierć jest wystarczającym zadośćuczynieniem za całe zło wyrządzone przez oprawcę? A może to właśnie dożywotna egzystencja w więziennej celi byłaby lepszą pokutą? Istnieje wiele argumentów przemawiających zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść stosowania ostatecznej egzekucji. A jak sytuacja wyglądała w przypadku główniej bohaterki? Czy rzeczywiście dopuściła się zbrodni? Dlaczego ani słowem nie odezwała się w swojej obronie? A może kogoś kryła? Jedno tylko zdradzę-prawda jest bardzo skomplikowana. Powoli poznajemy wnikliwą, zawiłą przeszłość Noa, dzięki której lepiej zrozumiemy jej sposób bycia i postępowania. Jestem pod wrażeniem tej autentycznej, poruszającej powieści. Istny gejzer emocji, nie sposób czytać ją z dystansem. Na pierwszy plan wysuwa się niezwykle rzetelna, naturalna charakterystyka główniej bohaterki. Bez trudu można ją sobie wyobrazić. Przyznam szczerze, że w niektórych momentach irytowała mnie jej chłodna postawa. Nie potrafiłam zrozumieć, dlaczego nie walczy o lżejszy wymiar kary, tylko ze stoickim spokojem odlicza dni do końca swojego żywota. Jednak stopniowo krok po kroku odkrywamy wszelkie istotne fakty, które niosą za sobą ogrom pytań oraz moralnych i etycznych refleksji.

Dużym atutem tej książki jest jej lekkość przekazu, dynamiczna akcja, plastyczność opisów, sieć intryg, napięcie oraz naturalne dialogi. Pomimo wyżej wspomnianych walorów czuje jednak pewien niedosyt. Liczyłam na większą dramaturgię w odkrywaniu wszelkich sekretów Noa. Nie znalazłam żadnych wątków, które wprawiłby mnie w osłupienie. W każdym razie nie doznałam jakiś szczególnych objawień czy mocniejszego poruszenia serca. Szkoda, ponieważ problematyczna tematyka tego dzieła powinna wgryź się w mój umysł i uczynić go kompletnie opustoszałym. Niestety nie stało się nic takiego.

,,Przed egzekucją’’ to melancholijne-gorzka opowieść o cierpieniu, zdradzie, miłości, śmierci i zawiłych ścieżkach losu. Zwraca uwagę na nieporównywalną wartość daru życia, ojcostwa i macierzyństwa. Stawia pytanie, czy w przypadku kwestii ochrony ludzkiej egzystencji kara śmierci ma jakikolwiek sens? Mam nadzieję, że dzięki tej publikacji, chociaż po części uzyskacie odpowiedzi na wszelkie nurtujące was pytania. Zapraszam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Świetna powieść!

Ocena:
Autor:
Data:
„Przed egzekucją” to świetnie rozpisany thriller, który z pewnością przypadnie do gustu nie tylko fanom gatunku. To opowieść mocno wciągająca i choć tematyka może lekko odstraszać, to zapewniam, że nie ma w niej niczego, co mogłoby kogoś urazić czy też zniesmaczyć. Elizabeth L. Silver zaserwowała czytelnikom nie lada gratkę, w której historia bohaterki – Noa P. Singleton – po pierwsze zrodzi wiele pytań, a po drugie: skłoni do głębszych analiz tego tematu ... Książka ta to dobrze wyważona powieść i aż trudno uwierzyć, że jest debiutem pisarki. Oby więcej powstało takich książek. Serdecznie polecam! Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena