Koszyk 0
Opis:
Prowincja pełna gwiazd to refleksyjna opowieść o prowincjonalnej codzienności, której wielkie małe historie rozgrywają się wśród mazurskich krajobrazów. Zaskakująca historia kobiety, która odbywa swoistą podróż w czasie, podróż do nieznanych korzeni. Odkrywa przeszłość, której nie znała i tajemnice, które niekoniecznie chciała poznać. Czytelnicy spotkali się z bohaterami powieści w książce - :Prowincja pełna marzeń".
  • MG
  • miękka
Mniej Więcej
  • Katarzyna Enerlich
  • 2009
  • 376
  • 220
  • 149
  • 978-83-6129-7-895
  • 9788361297895
  • Y6168

Recenzje czytelników

Prowincja pełna gwiazd

Ocena:
Data:
Wiele z nas chce uciec z prowincji. Wstydzimy się małomiasteczkowych poglądów, plotkarstwa, tęsknimy za tym co daje wielkie miasto. Kusi nas anonimowość, sklepy, kina, teatry, większe możliwości osiągnięcia sukcesu i zrobienia kariery. Z pewnością mieszkanie w takich molochach ma swoje dobre strony. Ja jednak podzielam pogląd Pani Katarzyny Enerlich, że nigdzie nie mieszka się tak dobrze, jak na prowincji. Niedawno czytałam „Prowincję pełną marzeń” – powieść ... która stanowi początek mazurskiej sagi. Zaciekawiona dalszymi losami Ludmiły Gold i historią tamtych terenów z chęcią sięgnęłam po kolejną część, którą jest „Prowincja pełna gwiazd”.

Jeszcze rok temu Ludmiła mieszkała sama, pracowała w redakcji lokalnej gazety, w której nowy szef wprowadzał restrykcyjne zmiany, poszukiwała miłości i swojego miejsca na ziemi. Teraz ma męża, dziecko i nową pracę, którą wykonuje z zapałem i zaangażowaniem, o jakie nigdy się nie podejrzewała. Z każdym nowym doświadczeniem Ludmiła czuje coraz silniejszy związek z mazurską ziemią, tradycją i kulturą. Nabiera szacunku do wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Jednak życie nie odkryło jeszcze przed nią wszystkich swoich kart. Choć przyjdzie jej się zmierzyć z naprawdę ciężkimi problemami, ona jednak, w myśl zasady „co cię nie zabije to cię wzmocni”, prze do przodu pełna wiary w przychylność gwiazd i mądrość przekazaną jej w genach.

„Prowincja pełna gwiazd” to kolejna powieść, po której przeczytaniu ma się ochotę pakować walizki i przeprowadzać na wieś, gdzie czas płynie wolniej, a ludzie żyją bliżej siebie. Za każdej strony bije wielka miłość Autorki do Mazur. Już w pierwszej części sporo było opowieści i historii związanych z tamtym regionem, a w „Prowincji pełnej gwiazd” jest ich jeszcze więcej. Fikcja miesza się z historią i tradycją, co znacznie spowalnia fabułę, ale jednocześnie ją wzbogaca. Pani Enerlich zgrabnie wplata w treść książki wątki, w których podkreśla walory miejscowych poetów i artystów. Delikatnie zwraca też uwagę czytelnika na lokalne wydarzenia, akcje, małe muzea lub inne ciekawe miejsca, które jeszcze bardziej zachęcają do zwiedzenia tamtych stron. Czasem miałam wrażenie, że sama fabuła stanowi jedynie tło do mazurskich opowieści, a nie odwrotnie. W „Prowincji pełnej gwiazd” miesza się kultura polska, niemiecka i żydowska. Tak jakby Autorka chciała nam pokazać, że wszyscy jesteśmy równi, wystarczy jedynie odrobina zrozumienia i szczypta tolerancji. A zdawałoby się, że z tak wybuchowej mieszanki nic dobrego nie może wyniknąć.
Autorka porusza też inne problemy, takie jak choroba i śmierć bliskiej osoby, niedomówienia, brak zaufania w związku, potrzeba samorealizacji, poszukiwanie własnych korzeni i wiele, wiele innych, których nie będę zdradzać. Powieść czytało się trochę jak baśń – piękną, ale nie do końca realną. I jako taka pozostanie w mojej pamięci.

Recenzja pochodzi z mojego bloga http://sladami-ksiazki.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Pownicja pełna gwiazd

Ocena:
Autor:
Data:
"Prowincja pełna gwiazd" to drugi tom serii, równie udany i moim zdaniem jeszcze bardziej wciągający. Ludmiła i Martin wciąż są ze sobą, i życie kobiety w końcu wraca na właściwe tory. Wszystko zdaje się układać po jej myśli, przyjaciółki wciąż są sobie bliskie, miłość wydaje się być wręcz idealna, mimo różnic kulturowych i barier językowych. Ludmiła zrezygnowała z pracy i oddała się swojej nowej pasji, tworzeniu decoupage. Okazała się wspaniałą artystką, zaczęła też pisać wiersze ...
Życie rodzinne także zaczęło się układać. Nie będę niczego wyjawiać, bo to dosyć zaskakujący wątek, jednak mi przypadł on do gustu i cieszę się, że autorka poprowadziła akcję właśnie w ten sposób. Podobnie jak wiele innych wątków, także i ten jest kontynuacją z tomu pierwszego, dlatego nie zdradzę już nic więcej.:)
Muszę powiedzieć, że choć zmiany charakterów są potrzebne, a w tym tomie nie były szczególnie diametralne, to jednak bardziej przypadła mi do gustu Ludmiła z początku historii, z pierwszej części. Nie oznacza to jednak, że nie lubię jej postaci w kontynuacji. To wciąż ciepła, szczera i pełna optymizmu dziewczyna. Za to Martin niestety stracił u mnie parę punktów, przez jeden wątek. Ogólnie jednak wszyscy byli w miarę przyjemni w odbiorze i raczej nie było postaci, przez którą męczyłam się czytając.
Choć pierwszy tom był raczej skupiony na Ludmile, jej życiu i próbie odnalezienia szczęścia, o tyle drugi jest raczej nakierowany na związek kobiety z Martinem, ich docieraniu się, autorka dokładnie ukazała różnice kulturowe i światopoglądowe, które także mają wpływ na związek. To co mnie tez zaskoczyło, to wprowadzenie trochę historycznego wątku, jednak nie polegającego na wojnie, lecz na starej historii pewnej rodziny, powiązanej z Ludmiłą i jej rodziną. Był to dla mnie przyjemna odskocznia od uczuciowych zakrętów bohaterki. Oceniając ten tom, nie mogę powiedzieć, by był gorszy od pierwszego, jest raczej jego przedłużeniem, rozwiniętym w sposób, którego szczerze mówiąc się nie spodziewałam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena