Koszyk 0
Opis:
Zebrane w jednym tomie teksty Władysława Bartoszewskiego – świadka i uczestnika Powstania, a następnie przez kilkadziesiąt lat jego historyka – dowodzą trafności i niezmienności poglądów Autora. Kronika wydarzeń, artykuły i wspomnienia tworzą kanon naszej wiedzy o Powstaniu Warszawskim. Ważną część książki stanowią opracowane przez Andrzeja Krzysztofa Kunerta aneksy, zawierające wybór dokumentów ... a także zestawienie kadry dowódczej Armii Krajowej oraz Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Mapy i plany Warszawy, w których wykorzystano zdjęcia lotnicze z okresu okupacji, zostały przygotowane przez Zygmunta Walkowskiego. Cennym uzupełnieniem jest wybór zdjęć z Powstania Warszawskiego. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Władysław Bartoszewski
  • 2014
  • 784
  • 245
  • 170
  • 978-83-7943-447-3
  • 9788379434473
  • ZBK9I

Recenzje czytelników

Polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Autor niniejszej pozycji, prof. Władysław Bartoszewski w okresie trwania Powstania Warszawskiego był pracownikiem Biura Informacji i Propagandy przy Komendzie Głównej AK. Do jego obowiązków należało dostarczanie przełożonym meldunków o sytuacji w dzielnicy. Z tych meldunków tworzono także biuletyn, który ukazywał się dwa razy dziennie, tak szybko zmieniała się sytuacja w Warszawie w trakcie walk powstańczych. Biuletyn ten nazywał się Wiadomości z Miasta i Wiadomości Radiowe ... Niniejsza książka zawiera wybór tekstów z w/w Wiadomości... oraz prace stricte historyczne, przemówienia z okresu powojennego, notatki z powojennej Gazety Ludowej, do której prof. Bartoszewski pisywał w 1946 roku, przemówienia okolicznościowe, jak chociażby z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Artykułów autorstwa prof. Bartoszewskiego jest w książce 33. Pierwszy z nich został napisany w 1944 roku, a ostatni w 2005 roku.Obejmują one okres od momentu tuż przed wybuchem Powstania, czyli od ostatnich dni lipca 1944 roku.
Materiał, jaki zawarty jest w niniejszej książce jest ogromny. Pozycja ta liczy bowiem ponad 800 stron, a tematyka do łatwych w odbiorze nie należy. Jednak lekkie pióro i umiejętny dobór artykułów i tematów sprawiły, że każdy w książce znajdzie coś dla siebie. Mnie najbardziej zainteresowało życie w powstańczej Warszawie w okresie od sierpnia do września 1944 roku oraz tajny dokument Wehrmachtu o Powstaniu Warszawskim. Ważne są także noty biograficzne dowódców Powstania.
Niezwykle cennym dodatkiem jest spory zbiór zdjęć z Powstania Warszawskiego. Część z nich przewijała się w różnych pozycjach już wcześniej, ale kilka jest pokazanych po raz pierwszy. Kronika Powstania Warszawskiego, liczne artykuły i wspomnienia tworzą kanon naszej wiedzy o Powstaniu Warszawskim.
Bez wątpienia jest to książka obszerna, momentami trudna, ale warto po nią sięgnąć, chociażby po to, żeby poznać fragment jej treści (jak to miało miejsce w moim przypadku), obejrzeć plany walczącej stolicy, poznać zdjęcia, czy przeczytać odrobinę osobistych wspomnień, którymi raczy nas prof. Bartoszewski.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dobra książka

Ocena:
Autor:
Data:
Możemy powiększyć naszą wiedzę o powstaniu warszawskim za pomocą tej książki.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena