Koszyk 0
Opis:
Czy możesz kogoś uszczęśliwić, jeśli sama nie jesteś szczęśliwa?Życie Ewy wywraca się do góry nogami. Zdradzona przez Paco, jej hiszpańskiego kochanka, nie widzi już szansy na wspólną przyszłość. Separacja z mężem boli, choć pozwala jej rozwinąć skrzydła.Mimo wszystko Ewa nie jest jeszcze gotowa na powrót do Polski, a atmosfera ukochanej Barcelony zagł ... usza jej myśli. Nie mówiąc słowa nikomu, postanawia zdać się na los i wsiada do samolotu do Lizbony. Tam poznaje poruszające fado, odkrywa magię tanga i spotyka kogoś, kto pomaga jej spojrzeć na życie z zupełnie nowej perspektywy.Kiedy Ewa w końcu bierze los w swoje ręce, odbiera telefon, który w sekundzie zmienia dosłownie wszystko. Zdarzyło się coś, czego nikt nie mógł przewidzieć.Jaką decyzję podejmie Ewa? Czy razem z mężem dadzą sobie drugą szansę? A może miłością jej życia okaże się Paco? Poruszająca opowieść o poszukiwaniu własnego "ja" w świecie, w którym niczego nie możemy być pewni. Nawet własnych uczuć. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Pascal
  • miękka
Mniej Więcej
  • Anna B. Kann
  • 2015
  • 304
  • 200
  • 130
  • 978837642-576-4
  • 9788376425764
  • ZCSJB

Recenzje czytelników

Powrót do Barcelony

Ocena:
Autor:
Data:
Powrót do Barcelony to druga część przygód Ewy, która ucieka od problemów małżeńskich do słonecznej Hiszpanii i znajduje ukojenie w tańcu flamenco oraz ramionach młodego, przystojnego instruktora.
Akcja utworu opowiadana jest z perspektywy kilku osób, dzięki temu możemy poznać różne punkty widzenia oraz poznać pobudki jakimi kierują się poszczególne osoby podejmując takie, a nie inne decyzje. Książka porusza przede wszystkim kwestie miłości i zdrady ... Ciekawym zabiegiem jest zestawienie przemyśleń kobiety i mężczyzny na ten temat i ukazanie jak punkt widzenia zależny jest od płci i kraju pochodzenia.

Poznajemy dwie siostry - Ewę i Marię. Obie borykają się z problemami miłosnymi, jedna właśnie poznała interesującego mężczyznę, druga przeżyła zawód miłosny i stanęła przez trudnym wyborem, który zaważy na jej dalszym życiu. Ewa ma tendencję do impulsywnego działania i uciekania przed problemami oraz ludźmi, którzy ją krzywdzą bez wyjaśnień i prób rozwiązania konfliktu. Tym razem pod wpływem nagłych emocji z Barcelony udaje się do Lizbony by tam, w samotności, przemyśleć swoje życie, ochłonąć i zdecydować czego tak naprawdę chce. W momencie gdy wszystko staje się jasne, przewrotny los sprawia, że jej plany legły w gruzach, a świat znów przewrócił się do góry nogami.

Wraz z Ewą odkrywamy uroki Lizbony oraz Barcelony, poznajemy tajniki tanga, flamenco oraz fado. Powrót do Barcelony jest klimatyczną powieścią, która ukazuje Hiszpanię w niezwykle korzystnym świetne jako kraj tętniący muzyką, tańcem oraz zapierającym dech w piersi pięknem. W tak niezwykłej scenerii rozgrywa się dramat życiowy bohaterki, której życie nigdy nie rozpieszczało. Ewa nie miała szczęścia do mężczyzn i całe życie podejmowała błędne decyzje, które ją unieszczęśliwiały, a według tezy przewijającej się w utworze nie da się nikogo uszczęśliwić jeżeli samemu nie jest się szczęśliwym. W momencie gdy Ewa uświadamia sobie tą prawdę postanawia wziąć życie w swoje ręce, przestać przejmować się opinią innych i żyć według własnego planu, a nie utartych schematów, pod dyktando i tego co wypada lub nie.

Według autorki książki kobiece są pełne przemyśleń i wskazówek, które skłaniają do refleksji, uczą reakcji na emocje oraz zachowań. Pokazując sytuacje z życia codziennego, realne problemy, można zastanowić się jak samemu zachowałoby się w danej chwili, jaką decyzję by się podjęło. Logiczniej myśli się na zimno, gdy nie działa się pod wpływem emocji, dlatego warto jest mieć wzór postępowania i przemyślenia na każdy temat, bo być może kiedyś taka sytuacja dosięgnie właśnie nas. Literatura kobieca to pewny utarty wzór postępowania, schemat, który pokazuje które zachowania są dobre, a które złe i prowadzące do zguby.
Z poglądem autorki można się zgodzić lub nie, wszystko zależy od podejścia czytelnika. Dla większości powieści kobiece z pewnością są tylko lekkimi historyjkami, przeznaczonymi na chwilę relaksu, które nie zmuszają do refleksji i głębszych przemyśleń.

W przypadku Powrotu do Barcelony dodatkowego uroku książce dodają klimatyczne opisy Barcelony i Lizbony oraz przemyślenia głównych bohaterów dotyczące miłości. Z książki można wynieść jeden wniosek, każdy ma inne poglądy i podejście do tematu, dlatego żeby ocenić i wydać wyrok w pierwszej kolejności należy wysłuchać i poznać punkt widzenia drugiej osoby, być może wtedy na całą sytuację spojrzy się z zupełnie innej perspektywy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Powrót do Barcelony

Ocena:
Autor:
Data:
"Powrót do Barcelony" to niezwykle klimatyczna powieść, tętniąca tańcem i muzyką. To opowieść o miłości, przyjaźni i dylematach życiowych, umieszczone w niesamowitych plenerach Barcelony i Lisbony. Powieść niby z gatunku lekkich i przyjemnych, ale porusza również ważne tematy. Widać wahania Ewy i proces podejmowania decyzji. Niby Paco ją zranił, niby go kocha, ale ciągle liczy na jakiś sygnał od męża. Chciałaby poukładać relacje w domu, a ciagle jest daleko ... To taka forma ucieczki i czekanie aż problemy same się poukładają - a niestety tak się nie stanie....
Książka na pewno skłania do refleksji i zastanowienia się, jak ja zachowałabym się na miejscu Ewy. Zmusza do przeanalizowania własnych priorytetów życiowych.

Mnie urzekł jej niesamowity klimat, cudowna Barcelona (którą uwielbiam i mam mnóstwo wspomnień) i Lisbona, którą po lekturze książki, bardzo chciałabym poznać. Muzyka i taniec, które są nieoderwalną częścią tej powieści, dodają jej barw, a emocje wylewają się z każdej strony.
Bardzo fajna książka, barwna, mądra i intrygująca. Zamknijcie oczy i dajcie się ponieść jej klimatowi, muzyce i tańcom -polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena