Koszyk 0
Opis:
Czułem smutek, taki zwyczajny, jaki się czasami czuje, kiedy żegnamy kogoś dopiero co poznanego, podświadomie wiedząc, że ten ktoś odszedł na zawsze, a nam się wydaje, że coś nam umknęło, czegoś w tym krótkim spotkaniu zabrakło i że zaraz, za moment, tych kilka krótkich chwil rozpłynie się w niepamięci i teraz już nic nie da się zrobić, aby je ocalić. Może każde takie spotkanie, ci wszyscy przypadkowi ludzie na mojej drodze, zabierają jakąś cząstkę mnie, a ja zabieram cząstkę ich ... i jedyne co po nas pozostaje, to niewyraźne, rozmazane powidoki, w których później, po latach, na próżno usiłujemy siebie odnaleźć. Mały Piotr ma kilkanaście lat, kiedy po raz pierwszy wybiera się zupełnie sam w swoją rowerową wędrówkę z małej miejscowości Łuków na południe Polski. Podstępem, w pełnej konspiracji, na pożyczonym rowerze, tylko po to, żeby zrealizować kotłujące się od dłuższego czasu w głowie dziecięce marzenia i przekroczyć granicę znanego, oswojonego świata. 25 lat później dorosły Piotr ma za sobą tysiące przejechanych na jednośladzie kilometrów w śniegu i w upale, dziesiątki odwiedzonych krajów na obu półkulach, setki napotkanych na swojej drodze ludzi. Powidoki to jego wersja wspomnień z drogi, która cały czas trwa, nawet jeśli trzeba na chwilę się zatrzymać. To opowieść o ludziach, których mija się na szlaku, pamiętając mniej lub bardziej wyraźnie ich przyjazne słowa i pomocne gesty. To wreszcie zapiski z podróży pełnej kolorów, zapachów i dźwięków, które z czasem rozmywają się, ale nigdy nie blakną. Bo najpiękniejsze podróże nigdy się nie kończą. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Helion
 • miękka
Mniej Więcej
 • Piotr Strzeżysz
 • 2014
 • 0
 • 166
 • 210
 • 150
 • 9788328300712
 • 9788328300712
 • ZBP4V

Recenzje czytelników

Podróż aż do końca...

Ocena:
Autor:
Data:
Piotr Strzeżysz odbył swą pierwszą wycieczkę rowerową mając naście lat. Nie powstrzymał go nawet fakt, że musiał znaleźć kogoś kto mu ten dwuślad pożyczy. Od tamtej pory podróżnik odwiedził kilkadziesiąt krajów, napisał kilka książek. Zawsze zabiera w podróż ze sobą rower. Powyższa publikacja to jakby wycinki ze wspomnień. Z podróży przez życie, która będzie trwać aż pewnego dnia się zakończy na zawsze. Autor wybrał tylko niektóre z historii, którymi zdecydował się z nami podzielić ... Dlaczego właśnie te? Na to pytanie tylko on zna odpowiedz. My możemy tylko się domyślać. Może to właśnie te skrawki najbardziej wryły się w jego pamięć. Może to właśnie te wydarzenia miały największy wpływ na jego życie. A może to właśnie one oddają najlepiej sens tego co pragnął nam tu przekazać...

Krótkie rozdziały przedstawiają jego doświadczenia związane z podróżami zagranicznymi do 6 krajów. Wraz z nim lepiej poznajemy przyrodę, mieszkańców i kulturę Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Islandii, Indii, Kanady i USA. Najbardziej zaciekawiły mnie fragmenty dotyczące legend Islandii. Poznałam także "dziwne" zasady obowiązujące w środkach transportu publicznego w Indiach. Wspomnienia związane z jego pracą wolontariacką w ośrodku dla osób niepełnosprawnych bardzo mnie poruszyły. Optymizmem nastraja fakt, że nasz bohater spotykał na każdym kroku ludzi pomocnych i bardzo życzliwych. Niestety i jemu nie udało się uniknąć zetknięcia się z osobami, które liczą tylko na naiwność innych. Nawet go okradziono. Odnalazłam tu również jego dość obszerne wspomnienia z lat dziecięcych, gdy przy życiu trzymały go marzenia o dalekich wyprawach.

Autor tylko mimochodem wspomina o swym nieodzownym przyjacielu - "rowerze". Nie raz spotykają go w trakcie podróży niecodzienne perypetie z nim związane. Jednak ani razu nie żałuje swego wyboru. Nie jest w stanie wyobrazić sobie innego życia. Coś go ciągle popycha naprzód. Nie pozwala usiedzieć w jednym miejscu. Wielokrotnie próbuje odpowiedzieć na pytanie dlaczego podróżuje, jednak na razie nie może znaleźć wytłumaczenia. Nie wie czy kiedykolwiek będzie wiedział. Tymczasem ciągle się przemieszczając kolekcjonuje fragmenty historii innych ludzi. Pozostawiając w tych różnych miejscach kawałek swojej. Niestety mijający czas wszystko zamazuje i po wielu latach z trudem próbuje przypomnieć sobie tamte chwile. Często nie może.

Książka jest zaskakująca. Myślałam, że będzie to tylko składanka relacji z wielu wypraw rowerowych. Że treść będzie zdominowana opisami drogi czy też licznymi wskazówkami dla fanów dwuśladów. Bardzo się zdziwiłam. Pozytywnie. Lektura wciąga. Czyta się ją na jednym wdechu. Trzeba jednak zaznaczyć, że autor poruszył tu także trudniejszą tematykę. Przemijania. Jednak zrobił to jakby między słowami. Z licznych rozmów ze spotkanymi ludźmi wypływa ważny wniosek dla każdego z nas - "Najpiękniejsze podróże nigdy się nie kończą"...
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Powidoki

Ocena:
Autor:
Data:
Zgrzyt kół roweru, daleko ciągnąca droga, słońce i nieskrępowane poczucie wolności – tak zaczyna się pierwsza wędrówka Piotra Strzeżysza, który w wieku kilkunastu lat wyrusza na wschód, aby zrealizować swoje dziecięce marzenie o samodzielnej wycieczce. Jako dorosły, doświadczony podróżnik ma za sobą dziesiątki odwiedzonych krajów i dwa razy tyle wspomnień z każdego z nich. Płynnym, magicznym językiem opowiada czytelnikowi o świecie przypadkowych spotkań, miejsc, ludzi.

, ... Chłonąłem wszystko dookoła, jakby przyśnił mi się przydługi, ale przyjemny sen. Pierwszy smak malibu w nocnym klubie, pierwsze romantyczne pocałunki na uśpionej plaży, pierwsze przed i pierwsze po – wszystkiego było za dużo, wszystko działo się jednocześnie, za szybko.”

Samotna podróż rowerem po Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Islandii oraz Indii nie należała do łatwych wyzwań. Nieustanna zmiana miejsca wymagała od pisarza zaufania do przypadkowych osób, ale także odrobiny sympatii ze strony obcokrajowców. Na szczęście pan Piotr spotykał się z wieloma propozycjami pomocy. W barwną narrację wplata liczne ciekawostki na temat danego kraju, które poznawał najczęściej poprzez rozmowę z nieznajomymi. Jego wiedzy daleko jednak do konwencjonalnej notatki z przewodnika turystycznego – zostaje podana mimochodem w atrakcyjnej formie, nie nudząc ani przez chwilę. Dla czytelnika, który spodziewał się samych opisów drogi, krajobrazów, ulic, jest to pozytywnym zaskoczeniem.

,,Kucam na miękkim, szarym piasku, przebieram w nim palcami, szukam zapomnianych śladów, pozostawionych przez tych, którzy stąpali przede mną. Wkładam dłonie w nadpływające cicho fale, stopy grzęzną w mokrej ziemi, otulam się ciszą, rozmawiam z cieniami.”

Podczas wycieczek podróżnik poznawał życie. Obserwował je codziennie, ucząc się świata na nowo, odnajdując w nim sens. W książce zawarł refleksje ,,przywiezione” z odwiedzonych krajów, niekiedy wsparte cytatami z innych dzieł, np. Mrożka, Myśliwskiego. Każde adekwatnie odnosi się do treści danego rozdziału. Autor roztacza przed nami piękne historie, nie ukrywa jednak, że nie zawsze było tak kolorowo. Spotykał na swojej drodze naciągaczy, którzy liczyli na naiwność obcego. Raz nawet go okradziono.

„Może każde takie spotkanie, ci wszyscy przypadkowi ludzie na mojej drodze, zabierają jakąś cząstkę mnie, a ja zabieram cząstkę ich, i jedyne co po nas pozostaje, to niewyraźne, rozmazane powidoki, w których później, po latach, na próżno usiłujemy siebie odnaleźć. ”

Powieść czyta się w błyskawicznym tempie. Jest to lektura przyjemna i refleksyjna, wywołująca bardzo pozytywne emocje. Postać autora wydała mi się na tyle sympatyczna i ciekawa, że zapoznałam się również z prowadzonym przez niego blogiem na temat odbytych podróży. Polecam „Powidoki” Waszej uwadze – jest to książka, do której z pewnością niejednokrotnie wrócę.

Anna Zborowska
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena