Koszyk 0
Opis:
Stephen Dedalus odrzuca wszelkie społeczne, rodzinne i religijne ograniczenia aby poświęcić się pisarstwu. Wiara katolicka i irlandzki nacjonalizm mają przemożny wpływ na młodego Stephena. Uczęszcza do katolickiej, surowej szkoły Clongowes Wood College. W początkowym okresie pobytu czuje się samotny, zagubiony i stęskniony za domem. Później odnajduje swoje miejsce w grupie uczniów. Radość ... sprawiają mu wizyty w domu rodzinnym pomimo niesnasek wśród członków rodziny wywołanych śmiercią Charlesa Parnella. Ten drażliwy temat staje się przyczyną gwałtownego sporu przy bożonarodzeniowyn obiedzie. Ojciec Stephena, Simon, ma kłopoty finansowe i po letnim pobycie w domu Stephen dowiaduje się, że nie będzie uczęszczał do Clongowes. Rodzina przeprowadza się do Dublina, gdzie Stephen rozpoczyna naukę w prestiżowej szkole Belvedere, odnosząc sukcesy jako pisarz i aktor szkolnego teatru. Pierwsze doświadczenie seksualne z dublińską prostytutką wywołuje poczucie winy i wstydu w Stephenie. Próbuje pogodzić młodzieńcze pożądanie z katolicką moralnością i opinią swojego środowiska. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • James Joyce
  • 2016
  • 9788365125-28-6
  • 9788365125286
  • ZDARN

Recenzje czytelników

Rewelacja

Ocena:
Autor:
Data:
"Dawno dawno temu a było to za starych dobrych czasów żyła sobie krówka muczka która chodziła po ulicy i ta krówka muczka która chodziła po ulicy spotkała miluśkiego chłopczyka który nazywał się tuli bobo…
Tę historię opowiadał mu ojciec; ojciec patrzył na niego przez szkiełoko, twarz miał zarośniętą."

James Joyce uznawany jest za jednego z największych pisarzy XX wieku. Po Joysie literatura ani sztuka w ogóle nie była już taka sama ... Ulisses czy Finneganów tren o mało nie obaliły tradycyjnej formy powieści. Zresztą do dziś dzieła te należą do najtrudniejszych w kwestii zrozumienia ich treści. Charakterystyczna organizacja czasu i wprowadzenie zabiegu, nazywanego strumieniem świadomości zbijały z tropu krytyków i czytelników współczesnych Joyce’owi. Portret artysty w wieku młodzieńczym został w całości wydany pierwszy raz w roku 1916, czyli dokładnie 100 lat temu. W tę okrągłą rocznicę Biuro Literackie przygotowało nowe wydanie na pół autobiograficznej powieści Joyce’a w świetnym przekładzie Jerzego Jarniewicza.

"Widział wyraźnie jałowe odosobnienie, w jakim tkwił. Ani na krok nie zbliżył się do ludzi, do których pragnął się zbliżyć, ani nie przerzucił mostu nad niepokojącym go uczuciem hańby i rozgoryczenia, które dzieliło go od matki, brata i siostry. Czuł, że nie łączy ich wspólnota krwi, a raczej mistyczne więzi spowinowacenia, był przybranym synem, przybranym bratem."

Głównym bohaterem powieści jest Stephen Dedalus młody Irlandczyk, pochodzący z katolickiej rodziny, popierającej działania na rzecz autonomiczności Irlandii. Stephen trafia do szkoły jezuickiej, gdzie pobiera naukę i kształtowany jest jego światopogląd. Z wiekiem jednak młody Dedalus zaczyna patrzeć coraz bardziej sceptycznie na dogmaty wiary oraz na idee irlandzkiego nacjonalizmu. Świat widziany oczami Stephena wydaje się naznaczony wstydem i żenującymi sytuacjami, a sam bohater jest przepełniony niepewnością.

Sam tytuł książki bardzo dużo mówi o jej zawartości, gdyż powieść Joyce’a stanowi właśnie portret artysty w wieku młodzieńczym. Obserwujemy rozwój, czy raczej powolne tworzenie się człowieka – twórcy, z rodzącymi się w nim wątpliwościami. Przechodząc przez kolejne etapy konstytuujące młodego artystę, poznajemy też sporo smaczków z historii Irlandii, przyswajając nowe dla polskiego czytelnika teksty i konteksty.

"Dusza jego powstała z grobu chłopięctwa, zrzucając z siebie śmiertelne prześcieradła. Tak! Tak! Tak! Będzie tworzył dumnie, dzięki wolności i mocy swej duszy, jak ten wielki artysta, którego imię nosi, rzeczy żywe, nowe i piękne, i nad ziemię wzlatujące, nieuchwytne, niezniszczalne. (…)Gdzie się podziało jego chłopięctwo? Gdzie jest dusza, która uciekała przed swym przeznaczeniem, by samotności rozpamiętywać hańbę odniesionych ran, (...)? A wreszcie: gdzież jest on sam?"

Portret artysty w wieku młodzieńczym stanowi dzieło chyba najbardziej osobiste w dorobku Jamesa Joyce’a, uznawane jest za jego literacką autobiografię. Sam Joyce, tak jak Stephen, wychowywał się w rodzinie katolickiej o nacjonalistycznych poglądach. Powieść tę warto na pewno przeczytać przed lekturą Ulissesa, gdyż Stephen Dedalus to jedna z głównych postaci najsłynniejszego dzieła autora Dublińczyków, a przy okazji można sobie przyswoić specyficzny styl Joyce’a, który budził kiedyś więcej kontrowersji niż dzisiejsze celebryckie skandale.

Zarówno język, jak i prowadzenie narracji w Portrecie artysty w wieku młodzieńczym nie należą do prostych. Zapewne niejeden czytelnik będzie miał trudności z przebrnięciem przez tę wcale niedługą powieść. Jednakże warto zmierzyć się z dziełem Joyce’a, by choć w części zrozumieć, jak artysta postrzega świat i jak wygląda jego rozwój wewnętrzny. Historia może i nie jest porywająca, ale godna polecenia dla każdego, kto chce poszerzać swój światopoglądowy horyzont. Powieść dla tych, którzy nie szukają w książce jedynie rozrywki.

https://monweg.blogspot.com/2016/07/portret-artysty-w-wieku-modzienczym.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena