Koszyk 0
Opis:
Trzeci tom bestsellerowego cyklu rzymskiego ORŁY IMPERIUM. Jest zima 44. roku naszej ery. Po serii krwawych bitew celtycki gród Camulodunum poddaje się rzymskim najeźdźcom. W czasie gdy Aulus Plaucjusz, naczelny wódz armii, planuje nową kampanię, jego żona i dzieci wpadają w ręce klanu druidów, żądających w zamian za ich życie uwolnienia swoich pobratymców. Dwaj ochotnicy z legionów rzymskich muszą udać się w głąb wrogiego terytorium, aby uratować zakładników ... zanim zostaną złożeni w ofierze okrutnym bogom. Czy Macro i Katon odnajdą uwięzioną rodzinę Plaucjusza? I czy zdołają ją uratować, nim będzie za późno? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Simon Scarrow
  • 2012
  • 1
  • 344
  • 230
  • 155
  • 978-83-245-8004-0
  • 9788324580040
  • ZALKD

Recenzje czytelników

Inwazja w najlepsze

Ocena:
Autor:
Data:
Długo zabierałem się do lektury kolejnego tomu cyklu Orły Imperium. Niemniej bardzo żałuję, ponieważ seria Scarrowa czyta się bardzo szybko i miło. Na szczęście dostępny jest już tom IV, który mam nadzieję zakupić jeszcze przed końcem roku.

Polowanie to książka chudsza od poprzednich tomów. Zasadniczo różni się fabułą, brakuje budowanego kamień po kamieniu napięcia, jakie dało się odczuć przy czytaniu tomów I i II. Zapewne wpływ ma na to sytuacja legionów ... które zdążyły się już zadomowić na podbitych ziemiach. Wcześniej wszystko zależało od powodzenia finałowych bitew, tutaj jednak od finałowego starcia zależało głównie życie żony i dzieci Plaucjusza.

Jest początek 44 roku n.e., zima na wyspach. Niesprzyjająca pogoda doprowadza do rozbicia płynących na wyspę statków Rzymu. Tylko nieliczni uchodzą z życiem, w tym prefekt floty oraz wyjątkowi pasażerowie - żona i dzieci dowódcy armii inwazyjnej - Aulusza Plaucjusza. Jak nietrudno się domyślić jego rodzina wpada w ręce tubylców, którzy sprzedają ich w ręce zaciekłych wrogów Imperium - Druidów walczących z legionami za pomocą bardzo brutalnych środków. Gdy Wespazjan i Plaucjusz dowiadują się o porwaniu wysyłają na specjalną misję zaufanych Marco i Katona wraz z sojuszniczymi tubylcami. Gra toczy się o wysoką stawkę, bowiem rozwścieczony Plaucjusz w sytuacji gdy jego rodzina zginie, gotów jest utopić wyspę we krwi tubylców.

Polowanie to bardzo dobrze napisana powieść. Scarrow pokazał już w poprzednich tomach, że do pracy przygotował się bardzo solidnie. Ale niepokoi mnie mimo wszystko zbyt duża ilość wtrąceń do treści, która przypomina bardziej język współczesny niż starożytny. Trudno jest mi stwierdzić, na ile jest to sprawka autora, a na ile tłumacza. Bardziej wiarygodne były powieści z trylogii Władcy mórz, gdzie autor starał się oddać w języku dosłowne zachowania ówczesnych Rzymian - np. “przeklął Fortunę”. U Scarrowa nie doświadczymy takich smaczków. Mamy za to zdecydowanie więcej wulgaryzmów, które... prawdopodobnie, były charakterystyczne dla rzymskiego pospólstwa, zwłaszcza tego odbywającego służbę w legionach. W powieści, a w sumie i całym cyklu, zanotujemy brak dodatków budujących klimat ówczesnego świata i mistycznego Rzymu. Gdybyśmy zatem z powieści usunęli wszystko co dotyczy Orła, opisów sprzętu, hierarchii, to trudno byłoby jednoznacznie stwierdzić jaką epokę autor opisuje. Na pewno byłoby bliżej współczesności niż starożytności. Ale i nawet wtedy zauważymy, że jest to bardzo dobra powieść.

Książka jest wydana bardzo ładnie. Miekka okładka ze skrzydełkami, na których znajdują się miniatury poprzednich tomów i zapowiedź tomu IV. Z tyłu krótkie bio autora. Na wstępie książki znajduje się schemat przedstawiający łańcuch dowodzenia w rzymskiej armii oraz uproszczona mapa południa wyspy podbitego przez Rzymian, wraz z zaznaczeniem miejscowości, w których toczy się akcja tej książki. Na końcu Scarrow dorzucił krótkie “od autora”.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Może i słabszy, ale...

Ocena:
Autor:
Data:
Po bardzo trudnych początkach kampanii w Brytanii, Macro i Katon dostają propozycję nie do odrzucenia. Mają odnaleźć i uwolnić z rąk druidów rodzinę - żonę i dwójkę dzieci - naczelnego wodza Aulusa Plaucjusza, zanim zostaną złożeni w ofierze. "Ochotnicy" wyruszają w głąb wrogiego terytorium mając za sojuszników parę niezbyt przychylnie nastawionych do nich Brytów...
Po raz kolejny Scarrow zaskakuje ... Otwarty bunt Macro przeciw przełożonym i decyzji o wysłaniu ich na misję samobójczą, poświęcenie i walka Katona, a także docieranie się obcych i wrogich kultur... I zakończenie, gdy czytelnik cieszy się z zasłużonego awansu młodego, ale jakże odważnego optio...

Pióro autora jest tak lekkie, że choćby z samej sympatii do głównych bohaterów, przeczytałam ten tom w jeden wieczór. I już zabieram się za kolejny :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena