Koszyk 0
Opis:
Wymarzona lektura dla miłośników Jane Austen i sióstr Bronte. Niezapomniana historia o miłości, w której dobroć serca staje naprzeciw bezwzględnej walki o przetrwanie. Margaret Hale i John Thornton to niezwykła para. Ona, dobra i wrażliwa na ludzką krzywdę, pochodzi z zamożnego południa Anglii. On, przemysłowiec z północy i znajomy jej ojca, uważa, że najważniejsze są prawa ekonomii. Poznają się, gdy Margaret wraz z rodziną przenosi się z zielonego Helstone do robotniczego Milton ... W zadymionym mieście młoda kobieta odkrywa świat, o jakim nie miała pojęcia: pełen biedy, chorób i nieustannego wiązania końca z końcem. Tak właśnie wygląda życie pracującej dla Thorntona rodziny Higginsów, z którą się zaprzyjaźnia. Gdy w fabryce wybucha strajk, Margaret nie ma wątpliwości, po czyjej stanąć stronie. Ale w dramatycznej sytuacji to właśnie Thornton będzie potrzebował jej pomocy. Poruszająca powieść społeczno-obyczajowa przypominająca klimatem naszą... Ziemię obiecaną. Elizabeth Gaskell (1810-1865) - angielska pisarka, autorka wielkich, panoramicznych powieści społeczno-obyczajowych, m.in. ,Panie z Cranford, Żony i córki? oraz biografii Charlotte Bronte. Powieść Północ i Południe została sfilmowana. W serii Angielski Ogród jak dotąd ukazały się: Duma i uprzedzenie, Opactwo Northanger, Rozważna i romantyczna Jane Austen oraz Panie z Cranford, Żony i córki Elizabeth Gaskell. Kolejne tytuły już wkrótce. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Elizabeth Gaskell
  • 2014
  • 576
  • 207
  • 135
  • Angielski ogród
  • 978-83-7943-659-0
  • 9788379436590
  • ZBOM2

Recenzje czytelników

Klasyka!

Ocena:
Autor:
Data:
Na Elizabeth Gaskell po raz pierwszy trafiłam kilka lat temu przy okazji lektury „Mary Barton”, tj. książki, która zachwyciła mnie totalnie i do której z pewnością powrócę jeszcze na łamach „zaczytanej”.

Wstyd się przyznać, ale wtedy sądziłam, że Elizabeth Gaskell to mistrzyni jednej książki. Skoro tak często mówi się o Jane Austen, a nazwisko tej pani przez ponad 20 lat potrafiło być dla mnie anonimowe i żadna książka jej autorstwa nie trafiła w moje ręce (O, złośliwości rzeczy martwych!) ... to wniosek ten wydawał mi się logiczny. Jako że, jak to u humanistów bywa, logika nie jest moją mocną stroną, myliłam się i tym razem. Uświadomiłam to sobie w momencie, gdy przy okazji wydania serii „Angielski Ogród” trafiłam na „Północ i Południe”.

Zestawienie wyższych klas społecznych z robotniczą ludnością przemysłowego Milton udało się Elizabeth Gaskell wręcz fenomenalnie. Dlaczego? Bo przy rażącym kontraście poziomu i specyfiki życia potrafiła ukazać „pracującą biedotę” w pozytywnym świetle, nie idealizując jej jednocześnie – ze wszystkimi przywarami, ale też zaletami. Pomoc bliźnim, nawet gdy samemu ledwo wiąże się koniec z końcem, odpowiedzialność za los drugiego człowieka – to przecież kwestie, które z upływem czasu nie powinny tracić na wartości. Nie powinny, a jednak we współczesnym świecie często o tym zapominamy. Dlatego też to właśnie uboga rodzina Higginsów wzbudziła we mnie największą sympatię.

Ale nie zapominajmy o głównej bohaterce, bo i ją pani Gaskell odmalowała jako istotę nieprzeciętną. Można naszą Margaret Hale pochwalić za wiele cech i zachowań, jednak dla mnie najważniejsze i najbardziej pochwały godne było to, że broniła swoich bliskich przed tym całym splotem niefortunnych i niesprawiedliwych wydarzeń tak długo, jak tylko mogła. Na własne barki przyjęła ciężar nowego życia w tym zadymionym mieście, pełnym ludzkiego cierpienia. Znając słabość fizyczną matki oraz wątły charakter ojca, musiała chronić ich tajemnice przed sobą nawzajem. A to przecież najtrudniejsza rzecz pod słońcem – wiedzieć, że ktoś bliski umiera i nie mieć z kim dzielić smutku, nie móc dać ujścia tej wielkiej rozpaczy. A potem patrzeć na śmierć rodziców, jednego po drugim. Dla wielu byłoby to niewykonalne, tym bardziej podziwiać należy naszą młodą Margaret, która choć wychowana na damę, to niejednokrotnie dumę swą musiała powstrzymać, by ukorzyć się przed okrutną rzeczywistością. Cieszy też fakt, że serce oddała właściwej osobie, która jednak najpierw musiała na to uczucie zasłużyć. Mówi się, że ludzie się nie zmieniają, ale na szczęście istnieje prawda o jeszcze większej mocy – miłość może wszystko. Czym więc jest dla niej zmiana egoistycznego przemysłowca w pracodawcę pełnego empatii?

Gorąco polecam każdemu, kto namiętnie zaczytuje się w powieściach Jane Austen. Klimat podobny, ale postaci dalece bardziej barwne i wyraziste, takie…przyziemne i rzeczywiste.

Ulubione cytaty:

„Nie będę myślała o sobie i o mojej sytuacji. Nie będę się zagłębiała w moje uczucia. Teraz to i tak nie ma sensu. Kiedyś, jeśli będę żyła wystarczająco długo i dożyję sędziwego wieku, być może usiądę przy kominku , zapatrzę się w dogasający żar i wtedy zobaczę moje życie takie, jakie mogło być”

„Tajemnica czasu dociera do młodych, gdy po raz pierwszy zauważą zmianę w czymś, co wydawało się niezmienne”.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Pozwólmy się oczarować!

Ocena:
Autor:
Data:
Pozwólmy sobie cofnąć się do czasów gdzie konwenanse kształtowały nasze codzienne zachowania, a obowiązujący system wartości dziś uznano by za zadzieranie nosa. Dla jednych zachwycająca perspektywa dla innych bezbarwne, nudne czasy. Ale przecież my kobiety tak często tęsknimy za dniami gdzie naszym wydawałoby się jedynym obowiązkiem było ładnie wyglądać i dać się wydać dobrze za mąż!
"Północ i Południe" zabiera nas wprost do Anglii w czasy rewolucji przemysłowej ... Głowna bohaterka wyrwana wraz z korzeniami ze swojego rodzinnego domu musi stawić czoło kompletnie obcemu jej światu gdzie nie najważniejsza jest sztuka i filozofia, a pogoń za pieniądzem i rozwojem przemysłu. Margaret bo to właśnie jej perypetie opisuje powieść będzie musiała zrozumieć, że nie pochodzenie czy klasa społeczna lecz nasze wnętrze stanowią prawdziwą wartość człowieka. Będzie to dla niej jednak długa droga. Rzeczy, których była pewna ulegną zachwianiu, natomiast te którym nie poświęciłaby kiedyś drugiej myśli powoli zdobędą drogę do jej serca.
Przenieśmy się więc do epoki gdzie cnota była zaletą, a nie utrudnieniem w życiu. Gdzie gdy mężczyzna kochał, to kochał całym sobą nie zważając na okoliczności. Razem z Margaret nauczmy się, że "nie szata zdobi człowieka" oraz odkryjmy jak bardzo nasze doświadczenia zmieniają nasze poglądy.
"Północ i Południe" to piękna opowieść o wzajemny zrozumieniu i akceptacji, ale także miła odskocznia od naszych współczesnych trosk, które okażą się nie, aż tak różne jak te z XIX wieku.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena