Koszyk 0
Opis:
Prowokacyjna, pełna czarnego humoru, obrazoburcza kontynuacja bestsellerowej powieści Piotra C. „Pokolenie Ikea”, która – drukowana fragmentami w Angorze – wywołała wśród czytelników szereg skrajnych reakcji – od zachwytu po obrzydzenie. Ostry romans biurowy tylko dla dorosłych? Autobiografia? Powieść o marzeniach lemingów, życiu w korporacji i tęsknocie za anarchią? Satyra na społeczeństwo skupione na konsumpcji? Instruktaż dla mężczyzn, którzy nie rozumieją kobiet ... Spojrzałem na Kasię, której obiecałem, że przyprowadzę fajnego faceta. Stała przy barze w krótkiej kiecce i wyglądała całkiem nieźle. Lekko zaokrąglona pani doktor, o włosach ciemny blond, piersiasta, o dobrych nogach i trochę za dużym tyłku. Kiedyś mieliśmy ze sobą drobny flircik, który skończył się niby w łóżku, a jednak nie w łóżku. Rozebrałem ją do pasa, pobawiłem jej piersiami, a później zadowolony zasnąłem. Tłumaczy mnie tylko to, że byłem pijany. Kobiety nie zapominają. Kobiety czekają. Piotr C. – pracownik warszawskiej korporacji, popularny bloger (jego stronę codziennie odwiedza 10 tys. osób, na Facebooku ma 30 tysięcy fanów), autor opartej na blogu książki „Pokolenie Ikea”, która przez wiele tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów Merlin.pl i Empik.com. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Piotr C
  • 2013
  • 0
  • 344
  • 195
  • 120
  • *, 9788377229286
  • 9788377229286
  • ZB7HE

Recenzje czytelników

Mąż nie ściana nośna, można przesunąć

Ocena:
Autor:
Data:
Na potrzeby recenzji poczułam się niejako zmuszona, żeby wytłumaczyć czytelnikom, co to jest satyra. Po przeczytaniu opinii o tej książce miałam poważne wrażenie, że wiele osób nie zna tego pojęcia, więc już tłumaczę. Otóż satyra jest gatunkiem literackim łączącym w sobie wiele form wypowiedzi. Znany od starożytności, satyry pisał między innymi Horacy. I tutaj ważne: gatunek ten ośmiesza obyczaje i zjawiska społeczne. Prezentuje świat społeczny w sposób komiczny ... bez proponowania żadnych rozwiązań. Jego zadaniem jest ośmieszyć sytuację zastaną w danym momencie i ukazać ją jako śmieszną, karykaturalną. Dlatego nie rozumiem wielu oburzonych wypowiedzi, określających tą książkę wulgarną, obrazoburczą i prześmiewczą. Ludzie…to satyra jest…czego żeście się spodziewali? Miodu, lukru i różowych wstążek?

Głównym bohaterem Pokolenia Ikea jest Czarny. Czarny i jego przyjaciele pracują sobie razem w kancelarii w Warszawie. Ich życie składa się m.in. z ciągłego pędu za karierą, biurowych i niebiurowych, szybkich numerków i kłopotów natury rodzinnej i zawodowej. Piotr C. próbuje ukazać nam życie współczesnej ( prawniczej) elity społeczeństwa w krzywym zwierciadle. I muszę przyznać, że w drugiej części mu się to udaje.

Mamy tam wszystko. Dbanie o ładny wygląda sprowadzone do niewychodzenia z siłowni i przeszczepiania sobie cycków. Karierę robioną przez te właśnie zrobione cycki. Szybkie, bezsensowne i bezrefleksyjne życie z dnia na dzień, gdzie jedynym priorytetem zdaje się schlanie się w modnym klubie, rozbijanie czadowymi samochodami i zaliczenie nowej panienki czy faceta.

Porusza się tu tematy płytkie ale zdałam sobie sprawę, że takie często bywa życie. Często przejmujemy się, że ten i ów nie chce z nami rozmawiać, a my nie wiemy czemu. Zastanawiamy się, czemu Ania dostała awans a ja nie i myślimy brzydko, że pewnie dała komuś wiadomo co. Malujemy usta w tramwaju i zastanawiamy się, co by było gdyby były większe, a brzuszek szczuplejszy? Czy Pawełek spojrzał by wtedy na mnie, a nie na Basię? Nasze życie jest pełne takich dylematów. Kto uważa, że ich nigdy nie miał, kłamie. Dlatego nie ma co się obrażać, że Piotr C. obnaża naturę człowieka taką, jaką ona właśnie jest.

Stwierdziłam, że pierwszej części nie będę recenzować, tylko ograniczę się do krótkiego porównania. Po pierwsze – była znacznie gorsza od dwójki. fatalna fabuła, w sumie to jej brak. Teksty nie umywają się do tych z dwójki. Przy czytaniu dwójki nie raz nie dwa śmiałam się w głos. Przy czytaniu jedynki miałam ochotę płakać. Widać, że autor, chcąc nie chcąc, zrobił duży postęp między wydaniem jednej a drugiej książki.

Powiem wam tak – jak chcecie przeczytać którąś z książek Piotra C. – wybierzecie Pokolenie Ikea. Kobiety. Nie stracicie na fabule, a gwarantuje wam dobrą zabawę i pełne zrelaksowanie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

polecam !

Ocena:
Autor:
Data:
Pokolenie Ikea Kobiety, napisana jest prostym pełnym wulgaryzmów językiem. Polecam jednak tą pozycję, ponieważ poniekąd otwiera oczy oraz uświadamia. Pokazuje jak to "pokolenie ikea" skupione jest głownie na konsumpcji, życiu w pośpiechu w pogoni za pieniądzem, pełne przygodnego seksu, gdzie nie ma miejsca na prawdziwe uczucia. Po przeczytaniu tej książki wiem, że nie chcę być osobą z Pokolenia Ikea, będę się tego wystrzegać.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena