Koszyk 0
Opis:
Jedna kobieta. Dwa światy. Dwie historie Jest rok 2015, a Patricia Cowan dożyła sędziwego wieku. "Dziś zdezorientowana" - głosi napis na karcie pacjenta na jej łóżku. Patricia nie wie, który jest rok, nie pamięta o ważnych wydarzeniach z życia swoich dzieci. Za to pamięta o tym, co wydaje się niemożliwe. Pamięta, że wyszła za Marka i miała czworo dzieci - ale pamięta też ... że nie wyszła za Marka i wychowała troje dzieci z Bee. Była gospodynią domową, która wyzwoliła się z okropnego małżeństwa, czy odnoszącą sukcesy autorką przewodników, mieszkającą w Wielkiej Brytanii i Włoszech? A księżyc, który widzi przez okno: czy znajduje się na nim poczciwa stacja badawcza, czy też posterunek wojskowy najeżony pociskami atomowymi? Książka Jo Walton zaczyna się spokojnie, a potem nagle porywa czytelnika w szaloną podróż, wiodącą przez podwójny krajobraz i kończącą się czymś w rodzaju „Wyboru Zofii” do entej potęgi. Ta droga zapiera dech w piersiach. Ursula K. Le Guin Jo Walton otrzymała nagrodę Johna W. Campbella za najlepszy debiut w 2002 roku i World Fantasy Award za powieść „Tooth and Claw” w 2004 r. Inne jej książki to opisująca historię alternatywną trylogia „Small Change”, złożona z tomów „Farthing”, „Ha''penny” i „Half a Crown”. Za powieść „Wśród obcych” otrzymała w 2012 r. nagrodę Hugo i Nebula. Jo Walton prowadzi bloga na papersky.livejournal.com oraz pisze felietony w Tor.com. Pochodzi z Walii, mieszka w Montrealu. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jo Walton
  • 2015
  • 376
  • 200
  • 125
  • 978837943-894-5
  • 9788379438945
  • ZCSJI

Recenzje czytelników

Jeden wybór, dwa życia

Ocena:
Autor:
Data:
Miałam przeczucie, że to będzie dobra książka, wartościowa lektura, która wzbudzi we mnie dużo różnych pytań i tematów do rozmyślań. Historia Patsy początkowo nie odbiega od normy. Dziewczyna żyje w trudnych czasach, podczas wojny przeżywa sporo trudnych chwil, spotyka ją śmierć bliskich. Bohaterka chce się uczyć i przekazywać swoją wiedzę innym. Pytanie, na które musi odpowiedzieć determinuje jej przyszłe życie. Czy odpowie jak kobieta swoich czasów, czy stanie się wyzwoloną kobietą ... wybiegającą ponad okres, w którym przyszło jej żyć? Będzie wiodła życie z Markiem, któremu urodzi czwórkę dzieci, czy zwiąże się z Bee i wychowa troje? W zależności od jej decyzji świat będzie wyglądał tak, jak go znamy, a może w międzyczasie parę bomb atomowych zostanie zrzuconych na różne państwa. Tak wiele zależy od tej decyzji.

Historie czyta się szybko i z zainteresowaniem, nie tylko dzięki historiom ale również dzięki stylowi, który jest lekki. Pisarka przedstawia życia, w których pojawiają się chwile radosne i smutne, chwile zwątpienia i pasji. Każde z nich przynosi bohaterce coś cennego, ale żadne nie jest idealne. Dodatkowo pojawiły się wydarzenia, akcje terrorystów, które spowodowały we mnie niepokój, szczególnie w tych ostatnich dniach.
Ten tytuł można porównać z książką "Jej wszystkie życia" Kate Atkinson. Wątek czasu, wyborów, które wpływają na życie jest podobny, choć tam bohaterka miała możliwość zmienić swoje postępowanie, tutaj Pat podczas wyboru nie zdawała sobie sprawy, jak ta decyzja wpłynie na jej przyszłe życie. Obie pisarki zdecydowały się jednak nagiąć czas i jego realia.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Gorąco polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Książka diametralnie odmienna od moich oczekiwań, liczyłam na coś innego. Czy się zawiodłam? Absolutnie NIE. Fantastyczna książka, którą gorąco polecaPodwójne życie Pat, to cudowna, mądra, potrzebna choć.....mało efektowna książka (tak, to dobre określenie). Obrazy życia bohaterki, które snuje przed nami Walton, pojawiają się znienacka, powoli, po cichu, bez tandetnej, tak częstej dla literatury efekciarskości ...
Historia opowiedziana przez Walton jest zupełnie inną niż ta która czytelnik spodziewa się znaleźć na kartach książki, ale chwyta za serce przeogromnie, zajmuje myśli na długo, bardzo długo i w pewnym zakresie przewartościowuje sposób myślenia, postrzegania otoczenia.
Nie ukrywam, książka wyczerpuje emocjonalnie, ale warto, ba - trzeba po nią sięgnąć. Ja jestem nią całkowicie zaskoczona, oczarowana i podbita. Dawno nie czytałam tak niepozornej i tak niezwyklej książki, której nie da się jedonocześnie scharakteryzować, opisać. m.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena