Koszyk 0
Opis:
Wszystko zaczęło się chłodnego poranka 1831 roku, gdy okręt Beagle wyruszył z portu Plymouth. Wiózł na pokładzie dwudziestodwuletniego uzdolnionego przyrodnika Karola Darwina. Ta wyprawa zmieni nie tylko jego życie. Dzięki niej bowiem podróżnik stworzył podwaliny do jednej z najbardziej przełomowych teorii naukowych w historii ludzkości - teorii ewolucji. Rzucając religii, chcąc nie chcąc, otwarte wyzwanie. Darwin napotkał świat, którego nigdy przedtem nie widział ... Penetrował brazylijskie dżungle, chilijskie Andy, argentyńskie pampasy, poznawał pierwotne kultury tubylców z Ziemi Ognistej. Zebrał bogate kolekcje zoologiczne, botaniczne i geologiczne. Droga powrotna wiodła przez Galapagos, Tahiti, Nową Zelandię, Australię, Wyspy Kokosowe, Mauritius i Afrykę Południową. Wszystko, co przeżył w czasie tego rejsu, rozbudziło jego wyobraźnię i doprowadziło do wywrotowych wówczas wniosków. Oto znakomita opowieść Alana Mooreheada o pięcioletniej wyprawie Darwina dookoła świata, która zapewniła mu miejsce wśród najwybitniejszych postaci wszech czasów. W pasjonującą podróż do przeszłości zabiorą unikatowe, malownicze ilustracje z epoki! Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Alan Moorehead
  • 2014
  • 1
  • 352
  • 205
  • 146
  • Człowiek poznaje świat
  • 978-83-7785-140-1
  • 9788377851401
  • ZBCXI

Recenzje czytelników

"Podróż, która zmieniła świat" - literacka podróż w czasie i przestrzeni

Ocena:
Autor:
Data:
Jeśli zagłębimy się w historię, moglibyśmy wskazać wiele znaczących wypraw i podróży, które w jakiś sposób zmieniły oblicze świata, będąc źródłem różnorodnych odkryć.

Niewątpliwie zaliczyć do nich można podróż, jaką w latach 1831-1836 odbył na pokładzie statku Beagle Karol Darwin.
Jego nazwisko znane jest chyba wszystkim: to żyjący w latach 1809-1882 angielski przyrodnik, twórca teorii ewolucji, według której wszystkie gatunki pochodzą od form wcześniejszych ... Dowody potwierdzające jej prawdziwość zaprezentował on w książce "O powstawaniu gatunków", a zebrał je w głównej mierze właśnie podczas wspomnianej podróży. Postać Karola Darwina oraz opowieść o tej wyprawie ciekawie przedstawił w swojej książce Alan Moorehead.

Alan Moorehead (1910-1983) to australijski pisarz , dziennikarz i korespondent. W 1936 roku przeniósł się on do Anglii, gdzie został zatrudniony w "Daily Express". Relacjonował między innymi wojnę domową w Hiszpanii. Podczas II wojny światowej był korespondentem wojennym na Bliskim i Dalekim Wschodzie oraz w wielu krajach europejskich. Został Kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego. Do tej pory w Polsce wydane zostały dwie jego książki: "Australijski dramat" (1976) oraz "Nad Nilem Błękitnym i Białym" (1985). Obecnie, dzięki wydawnictwu Zysk i S-ka, mamy okazję poznać kolejną jego opowieść – "Podróż, która zmieniła świat. Darwin na pokładzie Beagle’a".

Na podstawie książki możemy dowiedzieć się, jakie były przyczyny zorganizowania wyprawy oraz jak doszło do tego, iż Karol Darwin wziął w niej udział. Autor przybliża nam również szczegóły dotyczące jego pracy związanej z badaniem geologii gór oraz powstaniem życia i gatunków na Ziemi. Przeczytamy tu, jakie obserwacje dotyczące przyrody, w szczególności zwierząt – ich natury, zachowań i zwyczajów – poczynił naukowiec. Dowiemy się, w jaki sposób zbierał i zabezpieczał różnorodne okazy przyrodnicze i jakie doświadczenia przeprowadzał. Przekonamy się, co skłoniło go do poświęcenia swojego życia historii naturalnej oraz co pomogło mu stworzyć teorię ewolucji.
Znajdziemy tutaj także ciekawe informacje na temat ludności zamieszkującej odwiedzane przez załogę Beagle’a miejsca, a konkretnie na temat wyglądu, stylu życia, zwyczajów mieszkańców poszczególnych krajów i wysp.
Jak można przekonać się podczas lektury książki, w trakcie opisywanej wyprawy Karola Darwina spotykały, zarówno na lądzie, jak i na morzu, rozmaite przeżycia i mniej lub bardziej niebezpieczne przygody, m.in. podczas sztormu, trzęsienia ziemi w Chile czy rewolucji w Argentynie.
Dzięki temu książkę tę czyta się niczym najlepszą powieść podróżniczo-przygodową, a wrażeniu temu sprzyjają obrazowe, malownicze opisy krajobrazów, zwierząt i ludzi, a także żywa narracja.
Warto jednak pamiętać, że Alan Moorehead, snując opowieść o wyprawie Beagle’a, trzymał się faktów, starając się wiernie odtworzyć przebieg tej ekspedycji. Świadczą o tym cytowane w książce fragmenty dziennika Karola Darwina oraz jego listów pisanych w podróży, a także bibliografia, prezentująca źródła, z jakich korzystał autor.

Muszę szczerze przyznać, iż książka "Podróż, która zmieniła świat" zachwyciła mnie. Zawarta w niej opowieść tak mocno podziałała na moją wyobraźnię, iż lektura ta stała się dla mnie niezwykłą literacką podróżą w czasie i przestrzeni. Nie ukrywam, że dużą rolę odegrał tutaj literacki talent autora – bogactwo jego języka oraz świetny, wzbudzający podziw warsztat literacki. Alan Moorehead znakomicie oddał klimat epoki, w której rozgrywały się opisywane przez niego wydarzenia, jak również atmosferę towarzyszącą wyprawie i dokonywanym w jej trakcie odkryciom. Czytając tę książkę sama wręcz przeżywałam wszelkie przygody, jakie zostały tu opisane, czułam się, jakbym była uczestniczką owej ekspedycji i naocznym świadkiem osiągnięć Darwina. Nic więc dziwnego, że lektura tej opowieści była dla mnie prawdziwą przyjemnością, choć nie tylko, bowiem w trakcie czytania mogłam połączyć przyjemne z pożytecznym, wzbogacając przy okazji swoją wiedzę o rozmaite ciekawostki i informacje z dziedziny geografii, przyrody i historii.
Ucieszyłam się, że miałam również szansę poznać nieco bliżej postać Karola Darwina – jego pracę, dokonania, pasję, poglądy na różne sprawy, osobowość. Do tej pory był on dla mnie postacią historyczną, naukowcem, o którym wiedziałam jedynie w dużym skrócie, czego dokonał. Alanowi Mooreheadowi udało się go „ożywić”, sprawić, że stał się dla mnie człowiekiem, który żył, czuł, marzył.
Wspomniałam wcześniej, iż jestem zachwycona książką Alana Mooreheada. Powodem jest nie tylko niezwykle zajmująca treść, ale też jej szata graficzna. Książka jest bowiem pięknie i starannie wydana. Jej tekst wzbogacają liczne malownicze ilustracje z epoki, w której miały miejsce opisane wydarzenia.
W tym miejscu nie pozostaje mi nic innego, jak zachęcić wszystkich do lektury. "Podróż, która zmieniła świat" to książka nie tylko warta przeczytania, ale też godna tego, by posiadać ją na stałe w swojej domowej biblioteczce . Sądzę, że dla miłośników literatury podróżniczej, a w szczególności literackich podróży retro, książka ta będzie prawdziwą gratką. Również osoby, które chętnie sięgają po biografie, na pewno nie poczują się nią zawiedzone. Jeżeli więc marzy się Wam podróż w czasie i przestrzeni, koniecznie sięgnijcie po książkę Alana Mooreheada – właśnie ona stanie się dla Was przepustką do niedostępnego dotąd świata. Serdecznie polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Niezwykła podróż

Ocena:
Autor:
Data:
Publikacja ukazuje wyprawę Darwina. Jako przyrodnik podróżował statkiem Beagle od 1831 do 1836 roku. Gdy wszedł na pokład miał zaledwie 22 lata i był jeszcze nieznany. W trakcie podróży Darwin poznał prymitywne ludy dalekich lądów, był świadkiem trzęsień ziemi, erupcji wulkanów, odkrył nowe gatunki zwierząt, roślin. Jego umysł już podczas podróży zaczął kwestionować biblijne założenia dotyczące powstania świata. Gdy statek zawinął ponownie do portu macierzystego nasz badacz ... z głową pełną nowych informacji, był gotów do stworzenia nowych, rewolucyjnych teorii.

Alan Moorehead stworzył bogato ilustrowaną historię. Książka ukazuje w chronologii podróż statkiem oraz wszystkie wyprawy Darwina w głąb Ameryki Południowej, Wysp Galapagos i Wysp Pacyfiku. Większość informacji została zaczerpnięta z pism i listów osobistych Karola Darwina, a także opracowań jego potomka. Wszystko dodatkowo wzbogacone zostało żywymi ilustracjami, mapami i diagramami biologicznymi wielu wspaniałych, nieznanych wcześniej gatunków.

Autor trzyma się z dala od kontrowersyjnej teorii ewolucji i przybliża tu tylko pokrótce treść pochodzenia gatunków. W przeważającej mierze skupia się tu na opisie poszukiwań i podkreśleniu jak są one naukowo ważne. Darwin zatracił się całkowicie w poszukiwaniu, gromadzeniu i odkrywaniu dzikich, egzotycznych, niebezpiecznych terenów. Badacz poznawał, opisywał, szkicował i próbował katalogować nowe gatunki.

Ta książka to ekscytująca podróż. Czyta się ją bardzo szybko, mimo jej 336 stron. Dlaczego? Ponieważ połowę zajmują niesamowite czarno-białe i kolorowe stare fotografie. Ta pozycja to bardzo dobry wstęp, aby choć trochę zapoznać się z pracą i życiem Karola Darwina. To wprowadzenie do spostrzeżeń, które spowodowały, że badacz zmienił zdanie na temat religii. Książka oddaje potęgę cudu poszukiwania, odkrywania. To pozycja o fascynującym okresie historii dla młodszych jak i starszych odbiorców. Pouczająca a zarazem zabawna. Gorąco polecam wszystkim zainteresowanym rozwojem teorii ewolucji i historią nauki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena