Koszyk 0
Opis:
Drugi tom bestsellerowego cyklu rzymskiego ORŁY IMPERIUM. Kiedy centurion Lucjusz Korneliusz Macro stawia po raz pierwszy nogę na wybrzeżu Brytanii jako żołnierz armii inwazyjnej cesarza Klaudiusza w 43 r. p.n.e., zaczyna rozumieć, że czeka go najcięższa kampania długiego i spędzonego na walce życia. Mimo tak wielu doświadczeń okazuje się nieprzygotowany na zaciętą brutalność i uporczywe męstwo brytyjskich wojowników. W serii krwawych potyczek niedobitki Rzymian z drugiego legionu ... w tym Macro i jego młody podwładny optio Katon, muszą pokonać wroga, zanim ten odzyska siły i poważnie zagrozi władaniu Rzymu w Brytanii. Jednakże Brytyjczycy nie stanowią jedynego zagrożenia, jakiemu muszą stawić czoło Macro i Katon. Okazuje się, że znacznie bardziej bezwzględny nieprzyjaciel spiskuje przeciwko nim. Kiedy chwalebne zwycięstwo wojsk Klaudiusza ma obrócić się w porażkę, obaj legioniści wiedzą, że nie mają czasu do stracenia. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Simon Scarrow
  • 2011
  • 1
  • 414
  • 230
  • 155
  • 978-83-245-7925-9
  • 9788324579259
  • ZA7X5

Recenzje czytelników

Kontynuacja Orłów Imperium

Ocena:
Autor:
Data:
Simon Scarrow, brytyjski nauczyciel historii, pasjonat dziejów Imperium Rzymskiego postanowił pewnego dnia wykorzystać swoją wiedzę w praktyce. Spod jego pióra wyszła rewelacyjna seria „The Eagle” opowiadająca przygody dwóch legionistów centuriona Macro i jego zastępcy Katona.
Tom II zaczyna się niemal od razu po wydarzeniach z jedynki i wymagana jest znajomość zarysu historii przedstawionej w „Orłach Imperium”, aby można było przejść do „Podboju” ... Akcja książek rozgrywa się w roku 42-43 roku naszej ery, gdy Imperium Rzymskie postanowiło po raz drugi odwiedzić wyspę Brytanię i tym razem pozostać na dłużej.
Na początku należy zaznaczyć, że jest to powieść pisana przez faceta, dla facetów, mamy tutaj wyraźnie męski punkt widzenia. Scarrow koncentruje się na dokładnym opisie tego brutalnego świata, nadając mu tylko otoczki delikatności, co zwykle objawia się, gdy w pobliżu są kobiety. Poza tym jest to konkretna, bardzo realna historia wojenna bez miejsca na skrupuły. Ludzie giną na lewo i prawo, i nie są to tylko statyści, którzy gdzieś przemijają w tle, ale najbliżsi znajomi głównych bohaterów. Po dłuższym obcowaniu z pierwszym tomem szybko odkrywamy, że na próżno tu szukać dokładnych wnikliwych opisów. Za to mamy szybki rozwój akcji, ogromny nacisk na autentyczność i dosadność, której często dziś brakuje u innych autorów. Świetnie opisano strukturę legionu, coś z czego zrozumieniem miałem ogromne problemy od zawsze. Do tego bardzo realnie oddany wojskowy żargon i zachowanie typowe dla szeregowych wojaków. Jest również element komiczny, który czasem rozbawia do łez. Jest nim nietypowa relacja pomiędzy Macro i Katonem, dwoma kompletnie odmiennych facetami, z których jeden to dojrzały weteran a drugi - młody żółtodziób. Macro na co dzień poważny dowódca centurii, pracujący na pełnych obrotach jak trybik w ogromnej machinie wojennej, okazuje się być prywatnie czującymi i wyrozumiałym facetem. Jego zastępca, młody option Katon jest z kolei jego całkowitym przeciwieństwem, równie odważny, co jego zaprawiony w bojach dowódca, posiada jednak ogromną wiedzę i jest oczytany jak mało który człowiek w Imperium. Razem, ale zupełnie nieświadomie, wykorzystują swoją widzę i doświadczenie do walki z wrogami Rzymu. Mam pewne zastrzeżenia, co do zauroczenia Katona i przewodniego wątku miłosnego, uważam go za całkowicie zbędny. Jest co prawda napisany bardzo realnie, ale całkowicie niepotrzebny. I bez niego dałoby się prowadzić fabułę na właściwych torach.
Można mieć zastrzeżenia do przekładu. Tłumacz stosuje się tutaj wiele zwrotów pochodzących z naszej kultury. Są to zwroty, których Rzymianie znać po prostu nie mogli. Przymykam jednak oko na te wpadki, bowiem odwołanie się tłumacza do dzisiejszego języka, sprawiło, że powieść ta była zdecydowanie łatwiejsza do przełknięcia. Wyobraźmy sobie ludzi z tamtej epiki używających słów np. "bombowy". Brzmi dziwnie, ale całkiem swojsko.
Świetna narracja, dialogi na piątkę. Bardzo dobrze napisane postacie, która nie są bezpłciowe i nie dzielą się tylko do dobrych i złych. Są postacie, których rola jest dyskusyjna. Realia historyczne odtworzone z największą dbałością. Realistyczny język wojskowy i cywilów (z wyłączeniem "naszych" wstawek).
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Kontynuacja legionowej przygody

Ocena:
Autor:
Data:
Drugi tom przygód Katona i Macro to kontynuacja fabuły z tomu pierwszego. Wraz z żołnierzami II Legionu wędrujemy przez podmokłą, mglistą i tajemniczą Brytanię, co rusz staczając pomniejsze bitwy i potyczki oraz prawdziwą batalię na przeprawie przez rzekę Mead Way, w drodze do stolicy jednego z brytyjskich klanów –Camulodunum. Fabuła jest nadzwyczaj wartka, a opisy walk bardzo realistyczne. Jednak tło wojskowe nie jest jedynym wątkiem poruszanym przez autora. Podobnie jak w tomie pierwszym ... tu również dowiemy się co nieco o tajemniczych Wyzwolicielach, ich konszachtach z wrogiem oraz lojalności co poniektórych rzymskich oficerów względem cesarza. Całość fabuły okraszona jest, nieco „płytkim” i sztucznym, wątkiem miłosnym Katona i Lawinii, co jednak nie wpływa na końcową ocenę powieści, która wg mnie stoi na wyższym poziomie od swej poprzedniczki.
Już od pierwszych stron widać, że autor swobodniej operuje słowem, wątki są ze sobą ściśle powiązane i prowadzą czytelnika ku scenie finałowej, którą Scarrow zdecydowanie mnie zaskoczył.
Jeśli komuś spodobała się część pierwsza, jak najbardziej powinien sięgnąć po „Podbój”. Na pewno się nie zawiedzie!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena