Koszyk 0
Opis:
Stany Zjednoczone to kraj proroków. Jednym z nich był Joseph Smith, któremu pewnej nocy 1823 roku ukazał się anioł Moroni. Boży posłaniec opowiedział mu o świętym tekście, wyrytym na złotych płytach, który od wieków spoczywa ukryty pod kamieniem na pobliskim wzgórzu. Od tego zaczęła się historia Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich ... 24 lipca 1984 roku zamordowane zostały kobieta i jej piętnastomiesięczna córeczka. Według policji zabójstwo mogło być następstwem „objawienia” religijnego. Ogłaszając wyrok, sędzia przyznał, że nigdy nie orzekał w sprawie tak okrutnej zbrodni. Zabójca, wyznawca radykalnego odłamu mormonizmu, przyznał, że postępował zgodnie z wolą boską. Krakauer szuka wyjaśnienia tej zbrodni. Podejmuje próbę zrozumienia natury wiary, której podstawą miały być cnotliwość, otwartość i posłuszeństwo. Książka spotkała się ze zdecydowaną reakcją Kościoła Świętych w Dniach Ostatnich. W rozesłanym do amerykańskich mediów oświadczeniu stwierdzono między innymi, że prezentuje ona „wyjątkowo jednostronny i nieprzychylny obraz mormońskiej historii". Nie każdy mormon jest bestią. Nie każdy jest poligamistą. Ale zbrodnia z lipca ’84 jest faktem. „Przepis na religię? Zbadaj popyt, wypuść na rynek próbny półprodukt, następnie zacznij go ostrożnie wzbogacać o coraz to nowe atrybuty. Uważaj, by tak formułować „boskie objawienia”, żeby gwarantowały ci uprzywilejowaną pozycję społeczną. W tej przerażającej i zarazem nadzwyczajnie śmiesznej książce Krakauer pokazuje, jak wiara miesza się z wyrachowaniem, a cynizm płynnie przechodzi w mistycyzm i w fanatyzm. To opowieść nie tylko o mormonach, nie tylko o Ameryce.” Katarzyna Surmiak-Domańska. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Czarne
  • twarda
Mniej Więcej
  • Jon Krakauer
  • 2016
  • 392
  • 215
  • 133
  • 978838049-240-0
  • 9788380492400
  • ZD4BR

Recenzje czytelników

Niesamowity wgląd w kolejne oblicze amerykańskiej religijności.

Ocena:
Autor:
Data:
W lekturze książki Krakauera cenię sobie fakt, że nie owija w bawełnę. Ukazuje wiarę mormońską wraz z jej fundamentalistycznym elementem, tłumacząc osobom spoza kręgu kulturowego założenia, a przede wszystkim realia najszybciej rozwijającej się religii Stanów Zjednoczonych. Co się tu przeczyta potrafi przerazić, gdyż każdy przejaw ślepej wiary doprowadza do spaczenia i zniekształcenia wartości. Warto przeczytać - lektura odnosi się nie tylko do mormonizmu i to jest dodatkowym jej plusem.
Czy ta recenzja była przydatna?

Szokująca książka

Ocena:
Autor:
Data:
Tłem dla przedstawienia kościoła mormonów jest historia morderstwa Brendy i Erici, żony i córki Allena Lafferty. Kobieta i kilkunastomiesięczna dziewczynka zostały zabite przez dwóch starszych braci Allena - Dana i Rona, którzy zrobili to rzekomo w imię Boga. Dan i Ron, choć wychowali się w Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, z czasem przeszli na mormonizm fundamentalistyczny. Krakauer opisuje różnice między dwoma wyznaniami, porusza temat poligamii i jej dziejów ... przedstawia początki kościoła mormonów założonego przez Josepha Smitha i w jaki sposób doszło do rozłamu, wspomina o licznych sektach-odłamach, które powstają jak grzyby po deszczu, a wreszcie o historiach różnych mormońskich rodów i morderstwach, które kościół wolałby ukryć.
“Mormonizm to jedna z najśmielszych innowacji w dziejach religii. Radykalnie teokratyczne wierzenia, polityczne aspiracje i gotowość do użycia siły czynią go podobnym do islamu.”
Czytając ten reportaż, z każdą kolejną stroną byłam coraz bardziej zszokowana. Mormonizm fundamentalistyczny przechodzi wszelkie pojęcie… Tylko tam kobiety mogą być macochą swojej macochy a nawet własną przyszywaną babcią… Poligamia u mormonów fundamentalistycznych nie ma żadnych ograniczeń - dziewczyny wydawane są za mąż już w wieku 13-14 lat a mężczyźni poślubiają nawet córki własnych żon z innego małżeństwa. Każdy może dostać objawienie od Boga i uważać je za rzecz świętą, którą musi wypełnić. Postać Josepha Smitha przypomina mi Jakuba Franka, założyciela żydowskiej sekty frankistów - opisanej przez Olgę Tokarczuk w Księgach Jakubowych. Zarówno Smith jak i Frank dopasowywali religię do swojego “widzi mi się”, usprawiedliwiając to objawieniami od Boga. Smith, mężczyzna niewyżyty seksualnie, aby swoje miłosne podboje uznać za legalne i właściwe, wymyślił małżeństwa celestialne, pozwalające na poślubianie nieograniczonej liczby kobiet. Niesamowite jest jednak to, że mormonom fundamentalistycznym wciąż udaje się to prawo egzekwować, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.
“W razie kłopotów, jeśli na przykład jesteś komuś winien pieniądze, a nie masz z czego oddać, idziesz do proroka. A prorok mówi ci: “Nie musisz zwracać długu, tak rzecze Pan”. Czyli prorok bierze na siebie całą odpowiedzialność za twoje postępowanie. Możesz odmówić oddania pieniędzy, możesz nawet kogoś zabić i nie mieć żadnych wyrzutów sumienia. Między innymi dlatego ta religia tak dobrze się trzyma. Ludzie nie muszą podejmować trudnych decyzji, nie muszą za nie odpowiadać.”
Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy, którą włożył Krakauer w napisanie tej książki. Mnogość wydarzeń, postaci, rodzinnych historii - niektórych powiązań nie da się zrozumieć bez dobrze rozpisanego drzewa genealogicznego - i opisanie tego wszystkiego w zrozumiały sposób, budzi mój ogromny podziw.
Pod sztandarem nieba to kolejny świetny reportaż z serii amerykańskiej. Szokuje i otwiera oczy na religię, która Europie wydaje się czymś egzotycznym, ale aż ciężko uwierzyć, że choć Kościół Mormonów jest wciąż młody, rozwija się w takim tempie, że niedługo może dołączyć do najważniejszych wyznań na świecie. Bardzo cieszę się, że przeczytałam tę książkę i Was również do tego gorąco zachęcam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena