Koszyk 0
Opis:
Niezwykła opowieścią o miłości, nienawiści, o bólu, stracie i nadziei, i wreszcie o walce natury z cywilizacją, a wszystko to wśród poetyckiej, egzotycznej scenerii dalekich Indii. W odciętym od świata miasteczku Ranikhet u podnóży Himalajów Maya, próbuje rozpocząć nowe życie i zapomnieć o osobistej tragedii. Uczy w miejscowej szkole, a nocami przepisuje na maszynie dzieło życia swojego gospodarza, Diwana Sahiba, wpływowego niegdyś polityka i lwa salonowego za czasów Indii Brytyjskich ... Dzięki coraz głębszej więzi z ekscentrycznym arystokratą oraz przyjaźni z wiejską dziewczyną, Charu, Maya zaczyna powoli odzyskiwać wiarę, że uda jej się poukładać sobie życie na nowo, z dala od naznaczonej cierpieniem przeszłości. Jak się jednak wkrótce przekonuje, nie można uciec ani od bolesnych wspomnień, ani od niszczycielskiej siły cywilizacji. Świat, w którym ludzie żyją w harmonii z naturą i który właśnie dlatego pokochała, staje w obliczu dramatycznych zmian za sprawą nowych władz miasteczka. „Proza Roy jest jak zwykle cierpka i metaforyczna, a obrazy i zdarzenia wielowarstwowe i nasycone mnogością znaczeń. Piękna, poruszająca powieść… ”. Country and Town Magazine Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Anuradha Roy
  • 2013
  • 1
  • 400
  • 200
  • 130
  • 9788375087246
  • 9788375087246
  • ZB7GB

Recenzje czytelników

Powieść, która wzrusza i skłania do refleksji

Ocena:
Autor:
Data:
Ależ to była wspaniała lektura! Skończyłam czytać książkę dziś w ogrodzie i po odwróceniu ostatniej kartki bardzo pożałowałam, że to już koniec...

Autorka pięknie i wzruszająco pokazała historię młodej Hinduski, która stara się uporać z demonami przeszłości oraz z różnicami kulturowymi, które są bardzo odczuwalne nawet we współczesnych Indiach.
To poruszająca opowieść o wrażliwej, inteligentnej kobiecie i jej otoczeniu, głównie gospodarzu i jego tajemniczym przyjacielu ... o niesfornej uczennicy, jej ukochanym, matce i wuju oraz o lokalnych politykach, którzy niewiele różnią się od naszych samorządowych błaznów.

Trudno nie dać się wciągnąć akcji, chociaż nie płynie ona z siłą lawiny. Trudno też oprzeć się urokowi opisywanych miejsc, lokalnemu kolorytowi górskiej krainy, klimatowi Orientu z jego wszystkimi zasadami, zabobonami i ograniczeniami.

Na uwagę na pewno zasługuje piękny literacki styl. Sporo tu niemal poetyckich zdań i zaskakujących skojarzeń, nad którymi aż chce się zatrzymać.

Polecam wszystkim, którzy szukają w literaturze czegoś więcej niż tylko odprężającej rozrywki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Gorąco polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Akcja książki toczy się w niewielkim, odciętym od świata miasteczku Ranikhet u podnóży Himalajów. W trakcie lektury wyobrażałam sobie, że widoki muszą być tam takie, jak na okładce.Główna bohaterka Maya przeżyła ogromną tragedię osobistą. Próbuje się po niej jakoś pozbierać, wrócić do w miarę normalnego życia. Pomaga jej w tym praca, Maya jest bowiem nauczycielką, uczy w miejscowej szkole. Kontakt z uczniami jest dla niej swoistą terapią.
Drugą (kto wie ... czy nie ważniejszą) terapia staje się jej dodatkowa praca. Jest nią przepisywanie wspomnień Diwana Sahiba, wpływowego przed laty polityka, którego złoty okres przypadał na czas istnienia Indii Brytyjskich.Między tym dwojgiem nawiązuje się specyficzna więź, która przerodzi się w coś zupełnie nieoczekiwanego, ale gwarantuję, że nie w to o czym większość myśli:). Jak to wpłynie na Mayę, na jej psychikę, osobowość? Czy uda jej się uciec od bolesnych wspomnień?
Roy w doskonały sposób udało się ukazać nieszczęście Mayi i przemiany jakie w niej zachodzą. Tęsknota po stracie ukochanego męża, którego poślubiła wbrew rodzinie, jest przytłaczająca. Książka aż kipi od uczuć, emocji, targających główną bohaterką rozterek. Do tego niezwykle plastyczne opisy himalajskiego otoczenia, opisy ludzi, którzy Mayę otaczają, ich charakterów i częstokroć dla nas dziwnego postępowania. Zarówno przyroda Indii, jak i związki między ludżmi ukazane są w iście magiczny sposób, można rzec... esencjonalnie. Trudno to jednoznacznie określić. Dodatkowym atutem są wspaniale opisy jakby symbiotycznego współżycia ludzi z otaczającą ich przyrodą. Zupełnie coś innego niż nasz sposób egzystencji.
Wiem, nie każdemu musi się podobać taka odrobinę powolna, plastyczna, eteryczna, ale i kipiąca od uczuć opowieść. Mnie zachwyciła. Szczerze, nigdy nie przypuszczałabym, że to taka cudowna opowieść.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena