Koszyk 0
Opis:
Wznowienie legendarnego tomu esejów rosyjskiego noblisty. Ostatni tom esejów Josifa Brodskiego, wznowiony z okazji 20 rocznicy śmierci poetyodczytać można jako jego duchowy testament. Bardzo osobiste rozważania na temat kultury i współczesnego świata porażają szczerością osądów. Brodski zarówno wtedy, kiedy pisze o Marku Aureliuszu czy szpiegu rosyjskim Kimie Philby, jak i w przemówieniu do absolwentó ... w Ann Arbor czy we wspomnieniu z podróży do Brazylii zmusza czytelnika do rewizji poglądów i przemyślenia własnych postaw. Równocześnie odsłania swoje oblicze wiecznego buntownika, zranionego przez życie i kochającego je do upojenia. Eseje Josifa Brodskiego – pomimo upływu czasu – wciąż zaskakują swoją dociekliwością  i aktualnością. Lektura obowiązkowa, dla każdego, kto chce lepiej rozumieć kulturę i sytuację duchową współczesnego człowieka. Josif Brodski miał w Nowym Jorku opinię wielkiego aroganta, a w tej dziedzinie konkurencja była potężna. Czytelnik nowego wydania Pochwały nudy rozpozna bez trudu jego ironiczny, a nawet dość bezczelny ton. Brodski demonstracyjnie wszystko robi inaczej, (...) konsekwencja, z jaką unika przewidywalnego, jest jedynym, co daje się tu przewidzieć. (...)Przez wszystko przebija jednak tragiczna wizja życia. Ani ironia, ani dowcip, czy nawet bezczelność nie mogą ukryć cierpienia. Spieszył się, jego życie było ucieczką do przodu –  choroba serca nieustająco odmierzała mu czas. (…) Walczył, byśmy my, jego czytelnicy, nie wygładzili go, nie zapeklowali. Dlatego stara się nas drażnić. Ale my się tak łatwo nie poddajemy.(Z Przedmowy Ireny Grudzińskiej-Gross). Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • miękka
Mniej Więcej
 • Josif Brodski
 • 2016
 • 2
 • 240
 • 205
 • 144
 • 97883240-4092-6
 • 9788324040926
 • ZD2KB

Recenzje czytelników

.

Ocena:
Autor:
Data:
Josif Brodski, to niezwykle ceniony na całym świecie rosyjski noblista. Jego pełne metafor wiersze, nikogo nie pozostawiają obojętnym.

"Pochwała nudy", to ostatni tom esejów twórcy, wznowiony, z okazji rocznicy śmierci poety.
W swoich rozważaniach, zwraca uwagę, na problemy współczesnego świata, wyraża swoją opinię, o kulturalnych wydarzeniach, oraz dzieli się swoimi przemyśleniami o życiu, o ludziach.

Wszystkie te teksty, to teksty człowieka szczerego, który mimo tego ... że życie przysporzyło mu tyle cierpień, nadal przeżywa je pełną piersią.
Swoimi tekstami, często kontrowersyjnymi, stara się przybliżyć, nam czytelnikom, swoją osobę, oraz osobiste rozważania na wszelkie tematy.

"Człowiek, jest tym co kocha.A kocha to, dlatego, że jest tego częścią".
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

POCHWAŁA NUDY, Josif Brodski

Ocena:
Autor:
Data:
Eseje Brodskiego zgromadzone w Pochwale nudy to piętnaście zupełnie różnych, acz tworzących spójną całość, tekstów. Sporą część z nich stanowi zapis wygłoszonych przez autora w rozmaitych okolicznościach mów. Jego audytorium stanowili zarówno uczestnicy pierwszych targów książki w Turynie, absolwenci Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor (mowa wygłoszona na stadionie!), jak i zebrani na sympozjum zorganizowanym przez Fundację Twórczości i Przywództwa w Szwajcarii. Oprócz tego ... jest tu list otwarty do prezydenta Czech, Vaclava Havla, ale też kilka tekstów autobiograficznych zawieszonych poza konkretnym czasem i przestrzenią. Brodski nie daje się jednak zamknąć w okolicznościach, w których pierwotnie padają napisane słowa. Prawdziwą okazją, z jakiej zostały uwiecznione na papierze było, skończone ze swej natury życie, któremu zapewniają nieskończoność. A trzeba wiedzieć, że w nic Brodski nie wierzył tak bardzo, jak w długowieczność języka właśnie. Konkretne wydarzenia jawią się zatem jedynie jako pretekst do refleksji na temat (tragizmu) ludzkiej egzystencji, poezji i prozy, reżimu politycznego i miejsca jednostki w państwie czy statusu historii. (...)
Mimo że tom liczy tylko 268 stron, nie należy go lekceważyć i nastawiać się na szybką lekturę (a przynajmniej dla mnie taką nie była). Czytając średnio dwa eseje dziennie, Brodski dostarczał mi wystarczająco dużo wątków do refleksji na resztę dnia. Jego teksty, mimo niesamowitych point, nie rozstrzygają żadnej kwestii. Wręcz przeciwnie – dla mnie były dopiero początkiem, pobudzającym otwarciem. Na co? Na pewno na myślenie poza schematami. Bo o myślach Brodskiego można powiedzieć wszystko za wyjątkiem podążania „sprawdzonymi” arteriami ludzkiego umysłu. Niesamowita przewrotność, lotność, nieprzewidywalność – to wszystko sprawia, że teksty Poety Wielkiej Odmowy „otwierają”. (...)
To rzadki mariaż formy i treści, w którym żadne z tych dwojga nie wybiega przed szereg. Nie ma tu miejsca na popisywanie się warsztatem pisarskim ani na moralizowanie. To równowaga w czystej postaci, której w świecie bardzo nam teraz brakuje.

PRZECZYTAJ CAŁĄ RECENZJĘ NA BLOGU: http://dodziela.com.pl/2017/02/02/pochwala-nudy-josif-brodski/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena