Koszyk 0
Opis:
W Waszyngtonie płonie kolejny budynek... Tym razem w zgliszczach policja odnajduje ciało młodej kobiety. Śledztwo prowadzi agentka Maggie O'Dell. Na pozór proste dochodzenie budzi traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa. W płomieniach zginął ukochany ojciec Maggie, w płomieniach naraża życie przyrodni brat, który jest strażakiem. Kolejny pożar i kolejne zwłoki... Czy seryjny podpalacz jest też seryjnym mordercą? Śledztwo komplikuje się, wiele wątków prowadzi donikąd ... A Maggie ma coraz większe powody do zmartwienia. Wyczuwa szóstym zmysłem, że ktoś ją nieustannie obserwuje. Nie wie, że ten człowiek upatrzył ją sobie na kolejną ofiarę. On lubi takie pewne siebie, inteligentne kobiety. Lubi słuchać, jak krzyczą z bólu... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Alex Kava
  • 2013
  • 0
  • 408
  • 200
  • 125
  • *, 97883-2389-0591
  • 9788323890591
  • ZAZCD

Recenzje czytelników

Mordercze płomienie

Ocena:
Autor:
Data:
Kiedy przeszłość zamiast być wsparciem staje się obciążeniem, wiele może przywoływać niechciane wspomnienia. To, co już było może ranić równie mocno jak teraźniejszość. W chwili, gdy obecne wydarzenia po raz kolejny przywołują dawny ból i lęki, nie jest łatwo odciąć się od nich i skupić się na tym, co właśnie ma miejsce. Czasem jednak wbrew wszystkiemu i wszystkim trzeba odsunąć na bok dramat sprzed lat, ponieważ zapobieżenie kolejnej tragedii jest najważniejsze ... Każda okazana słabość i skrywany sekret są pożywkę dla tego, kto szuka dogodnego momentu by zadać cios w najbardziej bolesny sposób. Atak ma osłabić przeciwnika tak, by już na początku rozgrywki postępował on zgodnie z planem i wziął udział w grze jakiej jeszcze nie jest świadomy ...

Waszyngton jest pełen blichtru, wspaniałych budowli i ludzi, robiących błyskotliwe kariery, miejsce tych, którym nie powiodło się jest z dala od centrum, gdzie sukces widoczny jest na każdym kroku. Na obrzeżach stolicy jednak niejeden przegrany znalazł swój dom, a raczej punkt gdzie przez kilka godzin może schronić się przed światem. Zapomniane punkty na mapie jednak przykuwają uwagę kogoś kto właśnie wprowadza w życie swój zbrodniczy wzór.

Maggie O`Dell prowadziła jako agentka FBI już niejedno dochodzenie i kolejne wcale nie wydaje się zbytnio wyróżniać od poprzednich, ale czy na pewno? Niedawne wydarzenia aż nadto dają jej o sobie znać, a nowe dochodzenie przywołuje duchy z przeszłości. To, co na początku wydawało się zwykłym pożarem przybiera postać zbrodni, a na tym jeszcze koniec. Kobieta czuje, że za tą sprawą kryje się więcej niż można by się spodziewać, jest coś jeszcze - wrażenie, iż ktoś ją obserwuje. Chociaż może to jedynie pokłosie odniesionych ran, tych fizycznych jak i tych na duszy? Następny pożar zdaje się potwierdzać intuicyjne przeczucia, ale zbrodnicza tajemnica nadal pozostaje zagadką. Kto jest sprawcą i co nim kieruje? Dlaczego zainteresował się właśnie Maggie?

Ślady na miejscach zbrodni zdają się prowadzić w ślepe zaułki, jedyne niepodważalne dowody mogą przekonać zwierzchników śledczych, że warto przyjrzeć się bliżej podejrzanemu. Dlaczego zamiast oczekiwać pomocy agenci muszą pokonywać przeszkody? Waszyngton to ogromne źródło intryg, wzajemnych układów i wyświadczanych przysług, a wszystko to dzieje się przy włączonych nieustannie kamerach. Dobra historia jest warta wiele, lecz czy i ludzkie życie? W jakiej grze bierze nieświadomie udział agentka O`Dell i jej bliscy?

"Płomienie śmierci" to thriller w jakim oprócz wątków sensacyjnych również widoczne są także intrygi z pogranicza polityki. Autorka jednak na pierwszym planie postawiła dwoje bohaterów - agentkę FBI i jej przeciwnika, skrywającego się w cieniu popełnianych zbrodni, jego prawdziwa tożsamość pozostaje sekretem. Czytelnik wchodzi w świat śledztwa oddanego z dużą drobiazgowością, jednak jest ono tylko tłem dla Maggie O`Dell i jej poczynań. Dochodzenie i życie prywatne ściśle się ze sobą wiążą, jedno ma wpływ na drugie, a gdzieś zaraz obok czai się zbrodniarz, którego motywy są tajemnicą. Fabuła nie ma słabszych momentów, za to w wielu punktach zaskakuje, bo tam gdzie już wydaje się, że rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki, okazuje się ono jedynie fasadą, dla wciąż trwającej morderczej rozgrywki ...
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Zło nigdy nie zasypia

Ocena:
Autor:
Data:
"Płomienie śmierci" to dwunasta powieść Alex Kavy, a zarazem dziesiąta z serii opowiadającej o przygodach agentki FBI Maggie O'Dell. Do tej pory przeczytałam dwie z nich mianowicie "W ułamku sekundy" oraz "Dotyk zła". Co prawda czytałam je dosyć dawno, gdyż lekko ponad rok temu, jednakże pozytywnie wspominam oba tytuły. Każdy z nich miał to coś w sobie, dzięki czemu wiedziałam, że z chęcią sięgnę po kolejną książkę autorki. Długo przyszło mi czekać ... zanim nadarzyła się ku temu sposobność. W końcu jednak nadszedł dzień, kiedy w moich rękach znalazło się dzieło pt "Płomienie śmierci".

Maggie O'Dell jest wybitną specjalistką z dziedziny tworzenia portretów psychologicznych zbrodniarzy. Z tego też względu wzywana jest do wszystkich spraw, które nie dają się w prosty sposób wyjaśnić. Tym razem zostaje ściągnięta do pomocy przy śledztwie mającym na celu schwytanie osoby, która stoi za podpaleniami. Jest to dla niej coś nowego. Przez całą swoją zawodową karierę miała do czynienia z mordercami i terrorystami. Badała ich motywy takie jak żądzę władzy, zemstę, chciwość czy seksualne zaspokojenie. Nigdy dotąd nie miała do czynienia z podpalaczami. Maggie ma problem z ustaleniem motywu jego działań, zwłaszcza, że na miejscu pożaru znaleziono również zwłoki kobiety, której sprawca zmasakrował twarz, aby nie dopuścić do jej identyfikacji. Po ugaszeniu pożaru odkryto jeszcze czaszkę innej osoby, niestety bez reszty jej ciała. Dlaczego morderca podłożył ogień w dwóch budynkach, ale nie spalił ciała? Czyją czaszkę znaleziono wśród zgliszczy? Był to bezdomny, który ukrył się w budynku przed chłodem i zginął przypadkiem? A może druga ofiara mordercy? Czy za podpaleniem i morderstwem stoi ta sama osoba? Czy też należy szukać dwóch sprawców?  
Tymczasem Maggie ma poczucie, że ktoś jej się przygląda, stale ją śledzi. Czy ma rację? Czy też jest to wynik wydarzeń z przeszłości, z którymi kobieta nie do końca zdołała sobie poradzić i które nadal nawiedzają ją w sennych koszmarach?

Maggie to twarda kobieta, która w swoim życiu wiele przeszła. Kiedy miała dwanaście lat, w pożarze zginął jej ojciec pracujący w straży pożarnej. Od tamtej pory prześladują ją koszmarne wspomnienia. Przez wszystkie lata służby w FBI wielokrotnie brała udział w niebezpiecznych sytuacjach, a zdarzyło się nawet, że cudem uniknęła śmierci. To wszystko odbiło się na jej stanie psychicznym, stała się bardziej nerwowa i mniej ufna w stosunku do innych ludzi. Po rozpadzie małżeństwa żyje sama, choć już prędzej była samotniczką. Co prawda u jej boku kręci się pewien przystojny mężczyzna mocno nią zainteresowany, jednak ona nie potrafi do końca się otworzyć i cały czas trzyma go na dystans. Teraz bardziej zależy jej na bliższym poznaniu swojego przyrodniego brata Patricka, strażaka, o którego istnieniu dowiedziała się zaledwie kilka miesięcy temu. Nie podoba się to jednak jej matce, która ma żal do córki, że ta stara się zbliżyć do syna kobiety, która zamierzała odebrać jej męża. Zresztą stosunki z matką Maggie ma od lat napięte. Kobiety jakoś nigdy nie mogły znaleźć wspólnego języka, a kolejne lata tylko aby sprawiają, że się od siebie coraz bardziej oddalają. 

Historia biegnie wielotorowo. Poznajemy ją z punktu widzenia aż pięciu osób tj Maggie, jej brata Patricka, operatorki kamery Samanthy Ramirez współpracującej z najlepiej opłacanym w kraju dziennikarzem śledczym Jeffery'em Cole'm, bezdomnego Cornella Stamorana oraz samego mordercy. Poruszonych jest wiele wątków, które się przeplatają i wzajemnie uzupełniają. Śledztwo wielokrotnie się komplikuje prowadząc agentów do ślepych uliczek i zmuszając ich do zaczynania wszystkiego od nowa, ponownej analizy dowodów i tego, co do tej pory się wydarzyło. A tymczasem wybuchają kolejne pożary, pojawiają się też następne ofiary. Zło nigdy nie zasypia i jak widać, nie próżnuje...

Po raz kolejny Alex Kava mnie nie zawiodła. Oddała w moje ręce książkę, która sprawiła, że na kilka godzin zapomniałam o rzeczywistości i wraz ze śledczymi starałam się rozwiązać całą sprawę. Akcja dzieje się szybko. Toczy się w ciągu jednego tygodnia, z czego pierwsze cztery dni są bardzo intensywne i aż dziw, iż tyle rzeczy mogło wydarzyć się w tak krótkim czasie. Nie sposób nudzić się przy lekturze. Tu nie ma chwili na wytchnienie, cały czas bowiem akcja nabiera rumieńców, a napięcie rośnie z kolejną przewracaną kartką. Książka liczy sobie nieco ponad 400 stron, ale tego się wcale nie odczuwa. Jak już raz rozpocznie się lekturę, to wciąga ona tak bardzo, że nawet nie zauważa się, jak dociera się do końca. I tu autorka zostawiła nam otwarte zakończenie. Sugeruje ono, że to jeszcze nie wszystko, że z całą pewnością będzie jakiś ciąg dalszy. I wiecie co? Bardzo dobrze! Chętnie przeczytam kolejną książkę, w której główną bohaterką jest Maggie O'Dell. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji jej poznać, to czym prędzej to nadróbcie. A jeśli czytaliście którąś z książek, w której gra ona pierwsze skrzypce i nie zawiedliście się, to lektura "Płomieni śmierci" jest Waszym obowiązkiem. Polecam!
Od razu też zaznaczę, że nie trzeba znać poprzednich części serii, aby móc zabrać się za czytanie. Po każdą historię można sięgnąć osobno i nie zgubić się w fabule, gdyż istotne rzeczy zostają wspomniane na kartach powieści. 

Moja ocena: 4/6
recenzja z mego bloga: http://magicznyswiatksiazek.blogspot.com/2013/06/260-pomienie-smierci-alex-kava.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena