Koszyk 0
Opis:
Edith Nesbit to znakomita pisarka angielska, klasyk literatury dziecięcej, twórczyni nowoczesnej literatury fantastycznej, autorka słynnego cyklu, w skład którego wchodzą: Pięcioro dzieci i "coś", Feniks i dywan oraz Historia amuletu. Zwyczajne dzieci - Cyryl, Robert, Antea, Janeczka oraz Baranek, czyli ich najmłodszy brat, który nazywa się tak, bo kiedy pierwszy raz się odezwał, powiedział "mee!" - przeżywają niezwyczajne przygody za sprawą magicznych osób i przedmiotów ... Dzieci mogą podróżować po całym świecie, a także do przyszłości i przeszłości. Zawsze jednak najważniejsze są dla nich przyjaźń, dobro rodziny, wzajemna lojalność. Dodatkową wartością książki jest fantastyczny przekład Ireny Tuwim, świetnej pisarki dla dzieci i autorki słynnego tłumaczenia "Kubusia Puchatka" oraz przepiękne, utrzymane w stylu epoki rysunki Marii Orłowskiej-Gabryś. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • twarda
Mniej Więcej
 • Edith Nesbit
 • 2013
 • 5
 • 364
 • 180
 • 127
 • 9788324019854
 • 9788324019854
 • ZASR5
 • 7-10 lat

Recenzje czytelników

Po prostu nie należy chcieć rzeczy takich, których się nie chce

Ocena:
Autor:
Data:
Chyba każdy w czasie swojej młodości (a wielu pewnie i później) choć przez chwilę zamarzył o czarodziejskim pierścieniu, cudownej lampie czy choćby jednej całkiem małej, ale za to złotej rybce, dzięki którym można spełnić swoje życzenie. Świetne pomysły na to, jak spożytkować taką szansę od losu, kłębią się nadal gdzieś z tyłu głowy – tylko samej szansy brakuje. Widać, los bywa łaskawy, bo z tymi spełniającymi się życzeniami są tylko kłopoty ... I o tym właśnie jest wznowiona niedawno przez Znak Emotikon klasyka angielskiej literatury dziecięcej - Pięcioro dzieci i "coś" Edith Nesbit w świetnym przekładzie Ireny Tuwim.

Pięcioro rodzeństwa: Cyryl, Antea, Robert, Janeczka i Baranek z Londynu wyjeżdża na wieś pod Rochester. Pozostawione pod opieką służby dzieci szybko odkrywają w pobliskim kamieniołomie Psammetycha, czyli duszka Piaskoludka. To dziwne, drażliwe i wiecznie naburmuszone stworzenie ku zaskoczeniu dzieci – które do tej pory nigdy jeszcze nie przeżyły żadnej magicznej przygody, bo to całkiem zwyczajne angielskie dzieci – potrafi spełniać życzenia. Oczywiście najłatwiej wymyślić dobre życzenie wtedy, kiedy nikt nie chce go realizować. Kiedy można mieć wszystko, czego się zapragnie, nagle trudno zdecydować, czego się tak naprawdę chce. A nawet gdy po bardzo gruntownym przemyśleniu za i przeciw podejmie się – zdawałoby się – mądrą decyzję, złośliwy i gburowaty duszek potrafi każdy pozornie świetny pomysł obrócić w duży kłopot. A może to nie wina duszka, tylko – jak sam Piaskoludek zauważył – po prostu nie należy chcieć rzeczy takich, których się nie chce?

Każdy z jedenastu rozdziałów przedstawia historię innego spełnionego życzenia. Umiejętnie dozowane napięcie sprawia, że w każdą z przygód łatwo się zaangażować. Autorka zwracając się bezpośrednio do czytelnika z humorem i dużą sympatią do dzieci snuje opowieści, które mogą zapierać dech w małej piersi – na przykład o porwaniu braciszka, uwięzieniu na dachu wieży czy oblężeniu zamku przez zastępy średniowiecznych rycerzy. A to tylko część niezwykłych zdarzeń, jakie przytrafiły się młodym bohaterom. Jednocześnie nie oszczędza rodzeństwa, które zawsze musi ponieść konsekwencje każdego nieopatrznie wypowiedzianego życzenia. Warto dodać, że z opałów dzieci wychodzą obronną ręką nie dzięki magii, ale własnej pomysłowości, wzajemnemu oddaniu, lojalności i uczciwości. Zwyczajność postaci, które wcale nie są mądrzejsze, ładniejsze, bogatsze czy odważniejsze od przeciętnych dzieci sprawia przy tym, że łatwiej się z nimi identyfikować i przeżywać ich niezwykłe historie.

Słów kilka o wydaniu. Mimo twardej okładki książka jest zadziwiająco lekka, a poręczny rozmiar sprawia, że jest wygodna w czytaniu. Nieco powiększona czcionka ułatwi samodzielną lekturę młodym czytelnikom, a czas spędzony przy niej umilą urocze (czarno-białe) obrazki. Książka posiada także tasiemkę-zakładkę.

Warto wracać do klasyki, zwłaszcza że choć powieść Edith Nesbit ma już ponad sto lat, wcale się nie zestarzała. Łatwo zapomnieć, że bohaterowie Pięcioro dzieci i "coś" żyli w całkiem innych czasach i uwierzyć, że takie przygody mogłyby się wydarzyć i dziś na wakacjach na wsi. Ta zabawna, mądra, ale przy tym nienatarczywa w dydaktyczności historia z pewnością dostarczy emocji i refleksji kolejnym pokoleniom młodych czytelników.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Razem ze mną dzieci było sześcioro;)

Ocena:
Autor:
Data:
Wyobraźmy sobie, że nagle znajdujemy coś, dzięki czemu może spełnić się nasze marzenie...
To naprawdę wspaniała wizja!
Okazuje się jednak, że z marzeniami trzeba ostrożnie, bo jednak mogą się spełnić- i to natychmiast, zanim je dobrze obmyślimy, i zanim będziemy gotowi.
Pięcioro dzieci z opowieści Edit Nesbit na własnej skórze przekonało się, że gdy znajdzie się już takiego "cosia", który potrafi spełnić każde życzenie, trzeba naprawdę dobrze pomyśleć, o co warto poprosić ... Musi to być naprawdę coś wyjątkowego, dzięki czemu przeżyje się niezwykłą przygodę życia.Trzeba uważać by nie zmarnować szansy- kolejna będzie dopiero następnego dnia.
Piaskoludek, bo tak nazywał się cudowny duszek znaleziony przez dzieci, jest dość leniwy i strasznie nie lubi głupich życzeń więc dzieci muszą uważać by go nie urazić.
Pamiętam, jak czytając tę książkę bardzo przeżywałam razem z bohaterami przygody, które za każdym razem kończyły się porządnymi kłopotami.
Bo ukradnięcie przez cyganów malutkiego braciszka, którym miały się opiekować, to był naprawdę nie lada kłopot- doprowadził do łez i postacie książkowe i mnie, czytelnika.
A pilnowanie tego samego młodszego braciszka, który nagle na cały dzień staje się niemal dorosłym mężczyzną, to była już prawdziwa katastrofa.
Dzieci nie zawsze przewidywały konsekwencje swoich życzeń, i stąd brały się potem kłopoty z którymi musiały czasem zmagać się cały dzień- aż do zachodu słońca- bo tyle trwało życzenie.
Pamiętam, że książkę tę chciałam przeczytać od razu całą na raz, bo przygody dzieciaków były niezwykle wciągające. Przeżywałam je niemal jako szósty bohater tej książki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena