Koszyk 0
Opis:
Czy Paulus był tragiczną postacią w tragicznej wojnie? Był nie tylko członkiem elity dowódczej państwa niemieckiego w jego czterech różnych formach ustrojowych, lecz także typowym przedstawicielem pewnego pokolenia oficerów. Dzięki swym umiejętnościom, inteligencji i zdolności przystosowywania się zdołał przebić się do najwyższych kręgów Wehrmachtu. Może dziwić fakt, że temu interesującemu przedstawicielowi niemieckiej armii nie poświęcono dotychczas żadnej biografii ... Postrzegano go w historii tylko jako "przegranego" w bitwie o Stalingrad i jako pierwszego niemieckiego feldmarszałka, który dostał się do niewoli. Niniejsza publikacja stanowi pierwszą kompletną biografię człowieka, którego skomplikowana osobowość przyczyniła się zarówno do błyskawicznej kariery, jak i do jego bolesnego upadku. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Torsten Diedrich
  • 2014
  • 568
  • 248
  • 176
  • 978-83-245-9105-3
  • 9788324591053
  • ZBM27

Recenzje czytelników

Prawdziwa historia frontu wschodniego

Ocena:
Autor:
Data:
Książka Torstena Diedricha jest pierwszą tego typu biografią Friedricha Paulusa. Jako wielki przegrany i pierwszy pojmany niemiecki feldmarszałek Rzeszy, Paulus został niemal wypchnięty z kart historii. A przecież zapomina się, że wiele udanych kampanii wojskowych nie mogłoby się odbyć bez jego udziału w planowaniu. W końcu sam poprowadził atak na twierdzę Stalingrad, którą zdobył dla swojego Führera. Torsten Diedrich jako pierwszy dokonał tak kompletnych badań na temat Paulusa ... W swojej książce opisał każdy aspekt z jego życia, poczynając od najmłodszych lat, wstąpienia do wojska, pracy dla Reichswehry, a później Wermahtu. Opisuje ze szczegółami jego pracę w sztabach wojskowych i dowódcy 6. Armii pod Stalingradem. Ale też na tym nie poprzestaje - po tych wydarzeniach Paulus spędził dziesięć lat w niewoli sowieckiej, w których próbował odszukać siebie i wytłumaczyć z udziału w największej zbrodni przeciwko ludzkości. Kolejny rozdział autor poświęca jego działalności na rzecz zjednoczeni narodu niemieckiego po powrocie do NRD.

Paulus jest postacią niezwykle kontrowersyjną. Jako wysoki rangą oficer i dowódca 6. Armii był odpowiedzialny za brutalne zachowanie swoich podwładnych. Biorąc pod uwagę ilość ofiar po obu stronach (Niemcy ponad 3 miliony, sowieci - ponad 5 milionów) nie dziwi fakt, że wojnę rozpętaną przez Hitlera nazywano totalną. Podczas bitwy o Stalingrad zginęło grubo ponad 300 tysięcy niemieckich żołnierzy. Kolejne tysiące zginęły w niewoli, w obozach lub w drodze do nich.

Książka Diedricha nie należy do łatwych w odbiorze. Jest to typowe opracowanie naukowe, w którym treść naszpikowana jest dużą ilością przypisów. Przypisy te umieszczono na końcu książki i zajmują 63 strony z 568 ogółem. Kolejne 53 strony zajmują źródła, wyjaśnienia skrótów oraz spisy map i wywiadów. Książka podzielona jest na sześć rozdziałów, a ich treść zajmuje 468 stron. Po stronie 288 wstawiono wkładkę ze zdjęciami. Z uwagi na przejrzysty i przystępny język książkę czyta się łatwo. Autor koncentruje się przede wszystkim na wędrówce Paulusa, ale w wielu miejscach poświęca jeden lub dwa akapity na objaśnienie zagadnień dotyczących historii, aby naszkicować czytelnikowi powody takiej lub innej sytuacji. Do plusów książki należy także dokładne przedstawienie zakresu badań. W kilku miejscach Diedrich podkreśla, gdy na jakiś temat informacje są niekompletne, lub jest potrzeba przeprowadzenia dodatkowych badań.

Pozycja warta polecenia przede wszystkim z uwagi na pierwszą kompletną biografię Friedricha Paulusa, ale także ponieważ w sposób dokładny uzupełnia wiedzę o II Wojnie Światowej i początkach NRD.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Główny bohater książki, to Friedrich Wilhelm Ernst Paulus, jeden z najznamienitszych niemieckich dowódców, feldmarszałek, który kierował
przeprowadzonymi na ogromną skalę strategicznymi symulacjami działań na froncie wschodnim. Był współtwórcą słynnej operacji Barbarossa.
Dowodził także 6. Armią Polową, którą walczyła m.in. pod Stalingradem. Przez długie lata niewiele o nim wspominano, pisano. Powodem najprawdopodobniej był fakt, iż zdecydowana większość materiałów dot. feldmarszałka ... jego działalności wojskowej, dokonań znajdowała się w Niemczech Wschodnich, w tamtejszych archiwach. Z różnych powodów materiały te do upadku NRD nie były dostępne.
Poza tym, nie ukrywajmy, dla wielu Paulus to tchórz, a dla innych postać co najmniej kontrowersyjna. Powodem tego jest zapewne fakt, iż nasz bohater był pierwszym niemieckim feldmarszałkiem, który skapitulował podczas II wojny światowej i dał się wziąć do niewolim czyli wg. wielu stchórzył.
Niniejsza książka to pierwsza trak dokładna, dogłębna postać feldmarszałka Paulus. Jest to pozycja dopracowana w każdym szczególe. Zadziwia w niej wiele rzeczy, ale przede wszystkim bibliografia i źródłoznawstwo. Wierzcie mi, stwierdzenie, że są one bardzo imponujące jest wielkim niedopowiedzeniem. Diedrich, autor książki, przytacza wiele materiałów do, których w większości przypadków rzadko komu udałoby się dotrzeć. Na porządku dziennym są książki historyczne, wspomnienia, listy, zdjęcia, notatki, dokumenty wyciągnięte z najgłębszych postkomunistycznych archiwów, wywiady ze świadkami, osobami znającymi Paulusa. Co istotne, to jedyna taka pozycja na rynku. Gorąco polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena