Koszyk 0
Opis:
13 marca 2013 r. kardynał Jorge Mario Bergoglio, jezuita i dotychczasowy arcybiskup Buenos Aires, został wybrany na papieża. Przybrał imię świętego z Asyżu. Nieprzypadkowo. Franciszek, skromny, rozumiejący biednych i doświadczonych przez los, stał blisko ludzi. Podobnie czynił i czynić nadal chce obecny papież. Książka układa się w opowieść nie tylko o człowieku, ale także o Kościele i jego reformie. A to przecież najważniejsze zadanie, przed którym stoi biskup Rzymu ... Ojciec Zdzisław Kijas rozważa możliwe scenariusze tej reformy, odnosząc się do charyzmy świętego Franciszka i świętego Ignacego Loyoli. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • WAM
  • miękka
Mniej Więcej
  • Zdzisław Kijas
  • 2013
  • 230
  • 195
  • 120
  • 978-83-7767-917-3
  • 9788377679173
  • ZB5NS

Recenzje czytelników

Papież Franciszek i nasze marzenia o Kościele

Ocena:
Autor:
Data:
Papież Franciszek to ostatnio temat numer jeden w Polsce. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że jest to nowo wybrany papież, a więc wzbudza zainteresowanie, ale też i za sprawą jego usposobienia i stosunku do współczesnego świata i religii. Jego zaskakujące przesłania i poglądy, choć bliższe ludziom, nie są jednak tym, do czego kościół przyzwyczaił nas wcześniej.
Nie jest to typowy papież, którego znamy z pielgrzymek, audycji telewizyjnych czy wizerunku w prasie. To człowiek ... który sprawując najwyższy urząd w kościele, jednocześnie stoi bliżej ludzi, niż którykolwiek z jego poprzedników. Już samo to wzbudza zaskoczenie i zastanawia wiernych. Jego wizerunek nie jest jednak pozorny czy stworzony, jego zachowania i poglądy nie zmieniły się od czasów gdy był jeszcze księdzem.
Jorge Mario Bergoglio, bo tak naprawdę nazywa się dzisiejszy papież, był kardynałem i arcybiskupem Buenos Aires, gdy w marcu 2013 wybrano go na dzisiejszy urząd. Przybrał on sobie imię po Franciszku z Asyżu i bynajmniej nie był to nietrafiony wybór. Już w kilka tygodni zyskał wierne grono ludzi z całego świata, którzy zgadzają się z jego zdaniem i w pełni akceptują jego rządy w Watykanie. Franciszek nie stroni od ubogich i ludzi "straconych". Nie zważa na poziom klasowy i zawód swoich wiernych, nie interesują go też ich poglądy, chce jedynie, by kościół stał się im bliższy. Papież stroni od bogactwa i przepychu. Nie przyjmuje drogich prezentów i odmawia wszelkich luksusów. Poświęca się przede wszystkim spotkaniom z ludźmi, których serca zaskarbił sobie przede wszystkim tym, że nikogo nie odrzuca. Wszyscy są dla niego tak samo ważni, zarówno praktykujący, jak i nie wierzący, osoby o różnych wyznaniach i poglądach.
Książka "Papież Franciszek i nasze marzenia o kościele" to przede wszystkim rozważania jej autora, Zdzisława Józefa Kijasa, na temat ówczesnego papieża. To przemyślenia na różne tematy, ale co ważniejsze, bez osobistych opinii pisarza. Jest to według mnie duży plus, bo w tego typu tytułach najważniejsze są fakty, nie oznacza to jednak, że książka napisana jest bezosobowo. Autor wiele sugeruje, ale nie jest nachalny i nie zmusza czytelnika do podzielania jego myśli. W większości zgadzam się z nim, jak choćby z tym, że Franciszek ujmuje ludzi między innymi swoją naturalnością i autentycznością. Uważam, że to jedna z jego głównych zalet.
Mimo, że często zgadzam się z 'rządami" Franciszka i jak chyba większość osób zainteresowałam się jego postacią podczas wyborów nowego papieża, to jednak z książki dowiedziałam się paru nowych informacji, których nie znałam i już to jest dla mnie warte jej polecenia. Myślę, że na pewno powinni ją przeczytać ci, którym tak jak i mnie, bardzo podoba się nowa "rewolucyjna" strona dzisiejszego kościoła.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena