Koszyk 0
Opis:
"»Panna i Smok« to legenda o silnej dziewczynce, jej dzielnym tacie i ich dość kłopotliwej przygodzie z głodnym Smokiem. Nazywanie tej historii feministyczną byłoby sporym uproszczeniem, choć pewnie każdy znajdzie w niej to, czego szuka. Dla mnie, jako autorki, płeć bohatera nie ma tu znaczenia, nie ona jest w tekście symboliczna. To według mnie ksiazka w równej mierze dla dziewczynek, jak i dla chłopców ... Starałam się w możliwie lekki i zabawny sposób przywrócić do łask trochę przykurzone zjawiska, jakimi są zdolnośc myślenia, wnioskowania i ponoeszenia konsekwencji. W dobie życia »tu i teraz«, patrzenie w szerszej perspektywie nie jest modne, przez co nieustannie wpadamy w kolejne pułapki prostych i pozornie wygodnych rozwiązań. »Panna i Smok« to hołd oddany dziecięcej samodzielności, którą należy wspierać i która jest czymś naturalnym, póki jej nie »popsujemy«. A specjalną dedykację kieruję do ojców, w podziękowaniu za to, że są i życząc im, żeby byli bardziej." Anna Dmytruszyńska Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Ovo
 • twarda
Mniej Więcej
 • Dmytruszyńska Anna, Kocurek Alicja
 • 2015
 • 21
 • 29
 • 21
 • 9788393570966
 • 9788393570966
 • ZD3U1
 • 7-10 lat, 10-13 lat

Recenzje czytelników

Panna i smok - historia pewnej szczwanej księżniczk

Ocena:
Autor:
Data:
Wszyscy chyba znają historie o pięknych księżniczkach porywanych przez okrutne smoki, a następnie ratowanych przez dzielnych rycerzy, przybywających na swych rączych rumakach na odsiecz. Jest to schemat znany, lubiany, ale bądźmy szczerzy już dość mocno oklepany. Co jednak gdyby zamieszać nieco w historii, pozamieniać role postaci i dodać do tego wszystkiego nieco komizmu? Postanowiła przekonać się o tym Anna Dmytruszyńska, a efektem jest książka "Panna i smok" ... do której lektury pragnę Was serdecznie zaprosić.

Pojawienie się smoka nigdy nie jest dobrym zwiastunem, a głodny smok to już prawdziwy kłopot. Przekonuje się o tym księżniczka Helenka, która pewnego wieczoru, akurat gdy miała na sobie swoją najbardziej kompromitującą piżamkę, z różowymi majciochami, zostaje porwana przez bestię, a całe królestwo może podziwiać jej dyndające w powietrzu chude nóżki. Mając skończyć jako składnik gulaszu dziewczyna postanawia nie czekać na ratunek swojego ojca, ani wezwanych przez niego dzielnych rycerzy i bierze sprawy w swoje ręce. W końcu nawet bestię można przechytrzyć i dojść do porozumienia tak, aby księżniczka była cała i smok syty. Jak tego dokona, o tym przekonacie się podczas lektury.

"Panna i smok" to krótka historia skierowana dla dzieci. I choć główną bohaterką jest mała księżniczka, historia bez wątpienia podbije serca zarówno dziewczynek jak i chłopców. Helenki nie sposób nie polubić, a zabawny styl opowiadania jej przygody ze smokiem urzeknie czytelnika niezależnie od wieku. Historia choć niezbyt obszerna urzeka kolorowym światem, wyrazistymi bohaterami i zachwycającymi ilustracjami.

Książka zachwyca swoim wydaniem, twarda oprawa, z prześliczną, przyciągającą wzrok ilustracją to dopiero przedsmak tego co czeka na czytelnika w środku. Po uchyleniu okładki widzimy mapę świata, pełnego wdzięcznych, łatwych do zapamiętania i urzekających swoją prostotą nazw, a dalej jest już tylko ciekawiej. Historia przeplatana jest ślicznymi ilustracjami. Szczególną uwagę zwraca smok, jego łuski mienią się wszystkimi kolorami i jest najprościej ujmując przepiękny. Postacie ludzkie są dość specyficzne. Osobiście sposób ich rysowania przypomina mi nieco karykatury, za duże głowy, mocno uwydatnione cechy charakteryzujące każdego z bohaterów. Nie oznacza to jednak, że są brzydkie, są inne i na swój sposób wyjątkowe. To czy przypadnie nam to do gustu to już kwestia indywidualna.

Czytając opis książki znajdujemy w nim takie określenia jak "feministyczna", "dziecięca samodzielność" czy "zdolność myślenia, wnioskowania i ponoszenia konsekwencji". Z jednej strony głębiej analizując przedstawioną historię rzeczywiście można się doszukać w niej takich przesłanek. Otrzymujemy zaradną bohaterkę, która spokojnie sobie poradziła bez swojego księcia, ten zaś został ukazany w nieco prześmiewczy sposób. Nawet ratunek króla-ojca okazuje się niepotrzebny, choć troska rodzica jest zarówno wzruszająca, jak i lekko przesadzona. Choć osobiście przyznam, że gdyby nie notatka od autorki nie spojrzałabym na książkę w ten sposób. Dla mnie była to urocza historia o księżniczce, smoku i rycerzu, opowiedziana w nowy sposób. Jednak jak to z książkami bywa, każdy doszukuje się w nich tego czego sam potrzebuje. Niezależnie jak postanowicie odebrać "Pannę i smoka" jedno jest pewne, to naprawdę sympatyczna pozycja, po którą warto sięgnąć, nie tylko ze względu na przepiękne wydanie.

Ocena: 8/10
Sara Glanc

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję wydawnictwu OVO.

Po więcej recenzji zapraszamy na blog KZTK:
http://koszztk.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena