Koszyk 0
Opis:
 Pani Hazel i Klub Rosy Parks to słodko-gorzka opowieść o kobiecej sile i prawdziwej, rodzącej się w bólach przyjaźni. Wzruszająca relacja czarnej służącej i jej białej pracodawczyni. Rewelacyjne konstrukcje psychologiczne postaci, bogate tło społeczne, wydarzenia zrekonstruowane na podstawie relacji świadków (czarnoskórych służących z tamtego okresu).Prześladowania rasowe, lata 50 ... XX wieku, amerykańskie Południe. Wydaje się, że nic nie może przerwać głębokiej depresji Hazel Graham. Wyrwanej z nizin społecznych kobiecie, która zupełnie nie odnajduje się w rolach żony, matki i członkini lokalnej społeczności tragicznie umiera dziecko. Nagle pojawia się Vida. Czarnoskóra służąca pomaga Hazel wrócić do życia i razem walczą o prawa dla wykluczanych ze względu na kolor skóry mieszkańców Missisipi. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • WAM
  • miękka
Mniej Więcej
  • Jonathan Odell
  • 2015
  • 522
  • 203
  • 146
  • 97883277-1051-2
  • 9788327710512
  • ZCW4P

Recenzje czytelników

W poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi

Ocena:
Autor:
Data:
Hazel nie jest bogata, dobrze wykształcona ani niezwykła. Pewnego dnia, gdy uświadamia sobie, że nie może poszczycić się nawet urodą, rodzi się w niej pragnienie bycia piękną. Robi wszystko, co może i jest w swoich działaniach naprawdę uparta i skuteczna. Dzięki wielu zabiegom udaje się jej przemienić w uroczą kobietę. Z małej nieugiętej gąsienicy rodzi się pełen marzeń motyl. Gdy poznaje Floyda szczęście zdaje się być bardzo blisko. Jak w bajce dochodzi do ślubu ... a mąż spełnia daną jej obietnicę. Jego ukochana dostaje dom i nie musi już zajmować się niczym, na co nie ma ochoty. Nie pracuje w polu, nie zajmuje się domem. Całą jej misją jest wspieranie małżonka i dobre prezentowanie się w nowej społeczności, które zapewni ukochanemu powodzenie w interesach. Trzeba przyznać, że Hazel bardzo się stara, ale ciągle tkwi w niej niepewność, zagubienie i dość duża doza łatwowierności. Nie pasuje ona do świata wytwornych dam, które nigdy nie skalały się pracą i zajmują się jedynie kulturą, sztuką i dobroczynnością, kryjąc swoje prawdziwe myśli za fasadą przesadnie dobrego wychowania i erudycji. Boleśnie ranią ją podsłuchane przypadkiem uwagi sąsiadek. Słabo też odnajduje się w roli matki. Gdy zaś dochodzi do rodzinnej tragedii, kobieta po prostu się załamuje. Pogrąża się w coraz większej depresji i alkoholizmie aż w końcu doprowadza do wypadku i trafia do szpitala psychiatrycznego. Po powrocie do domu również nie ma lekko. Całe dnie spędza w łóżku otumaniona lekami.

Tymczasem Vida młoda czarnoskóra kobieta przeżywa utratę swojego synka, owocu gwałtu białego mężczyzny, który nagle z powrotem pojawia się w jej życiu i nie cofnie się przed niczym, by utrzymać swoje stanowisko. W wyniku jego działania ojciec dziewczyny traci Kościół, swoją pozycję a także utrzymanie. Tragedia goni tragedię. Mija czas, a Vida Snow pragnie zemsty coraz bardziej. Rozwiązaniem staje się dla niej praca u Floyda, bogacza handlującego samochodami. Zajmując się jego domem i chorą żoną, kobieta ma sposobność do obserwowania Billego Deana, który zniszczył jej życie. Tęsknota za synem, problemy ze zdziwaczałym ojcem i rosnąca nienawiść do białego, od którego zaznała tylu krzywd i chwil przepełnionych lękiem, skłania ją do snucia planu odwetu. Dziewczyna stara się radzić sobie z Johnym synem pracodawcy, który jest szczerze jej nienawidzącym i zagubionym dzieckiem. Sprawy komplikują się. Levi zostaje oskarżony o zabicie córki senatora, którą niemal wychował. A służąca Hazel ma dość jej bezczynności i użalania się nad sobą. By wydostać ojca z więzienia postanawia podjąć niespodziewane kroki i zawalczyć o znacznie więcej. Czy przepełniona goryczą, twarda i wydawać by się mogło nieczuła kobieta może uratować rozpadającą się rodzinę? Czy skłoni swoje otoczenie do działania, o którym nawet nie myślała? Czy zafascynowana oporem młodej czarnoskórej buntowniczki stworzy podwaliny wolności w Missisipi?

Książka Jonathana Odella jest dziełem wielowarstwowym. Ukazuje nie tylko walkę o samego siebie, własne szczęście, borykanie się z problemami, przeciwnościami losu czy nawet tragediami. Przedstawia także zmaganie się z niesprawiedliwością i nierównością społeczną. Autor tworzy galerię postaci, które są bardzo różnorodne i przechodzą w powieści przemianę. Hazel z marzącej o byciu piękną dziewczyny staje się zagubioną kobietą, która ciągle szuka, dąży do czegoś, co da jej radość i satysfakcję. W swojej drodze jest sama. Nie ma oparcia ani w matce, ani w mężu. Gdy obowiązki mamy zaczynają ją przerastać, jako receptę na trudności mąż doradza jej urodzenie kolejnego dziecka, które sprawi, że nie będzie miała czasu na zamartwianie się. Bohaterka jednak nie doznaje olśnienia. Czuje się coraz gorzej i jedyne ukojenie odnajduje w alkoholu. Zdaje sobie sprawę z tego, że jest złą matką, ale nie ma żadnego wzorca postępowania, nie wie co i jak robić. Pragnie być kimś i radzić sobie z życiem, ale brak jej siły, motywacji i schematu działania, szczególnie po życiowej tragedii i powrocie ze szpitala psychiatrycznego. Jest postacią dość słabą, która jeszcze nie znalazła swojego celu. Potrzebuje miejsca na ziemi i wsparcia, którego nie dostaje. Z czasem jednak zaczyna przechodzić metamorfozę.

Jej przeciwieństwem jest doświadczona życiowo Vida. Zgwałcona, potem brutalnie pozbawiona dziecka i postrzelona, nie jest w stanie zrozumieć jak można być kimś tak słabym i nieporadnym jak biała kobieta, którą się opiekuje. Dziewczyna jest harda, silna i zdawać by się mogło pozbawiona uczuć. Po wielu ciosach losu i stracie wszystkiego, gdyż trzeba przyznać, że wcześniej żyła w dostatku, nie uzewnętrznia swoich uczuć, poza tymi negatywnymi. Pozbawiona wszystkiego zamyka się w sobie i myśli jedynie o zemście. Dzięki otaczającym ją ludziom powoli się otwiera. Ciepło, które było zarezerwowane jedynie dla synka, udziela się na powrót ojcu, staje się również lepsza dla nowej przyjaciółki. Nawet inne służące, które początkowo traktowała jedynie jako źródło informacji, z czasem stają się jej bliskie.

Przeplatające się ze sobą losy kilku rodzin, walka o spełnianie marzeń i godne życie, odnajdywanie siebie a wszystko to w czasach, kiedy zaczynało się mówić o zanikaniu różnic rasowych. Autor pisze nie tylko o najgłębszych potrzebach serca i tęsknotach człowieka, takich jak miłość, akceptacja, szczęście, nadzieja, wiara, rodzina, zrozumienie, wsparcie. Opowiada o poszukiwaniach swojego miejsca na ziemi, wybieraniu różnych dróg. Upadaniu i powstawaniu. Oddziaływaniu na siebie ludzi i tworzeniu relacji. To też opowieść o ścieraniu się dobra ze złem, tolerancji z uprzedzeniami. O współegzystowaniu dwóch światów, które powoli zaczynają się łączyć, bo ani kolor skóry, ani wykształcenie czy urodzenie nie może dzielić ludzi na lepszych i gorszych. Jonathan Odell zabiera nas do świata, w którym każdy odnajdzie coś swojego. Który uczy zrozumienia, potrzeby istnienia różnych charakterów, ale i współistnienia z drugim, całkiem innym od nas człowiekiem. Autor cicho mówi, że każdy jest potrzebny i to właśnie jest piękne w relacjach międzyludzkich. Naucza poszanowania drugiego człowieka i kierowania się jego dobrem, bo wówczas dzieją się naprawdę niezwykłe rzeczy – nikną podziały, rodzą się piękne przyjaźnie, świat nabiera barw i sensu, którego czasem nie możemy odnaleźć. Mogłabym pisać jeszcze wiele, ale powiem krótko, serdecznie polecam tę ciepłą, pełną mądrości, nadziei ale i bólu i trudnych spraw książkę, gdyż skłania do myślenia, porusza duszę i uczy, jak być lepszym i bardziej wyrozumiałym człowiekiem.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena