Koszyk 0
Opis:
Z doskonale strzeżonych francuskich galerii w zamkach nad Loarą niepostrzeżenie znikają bezcenne obrazy. Złodziej najpierw wysyła listy z pogróżkami, a potem, mimo wzmożonych środków ostrożności, dokonuje zuchwałych kradzieży. Czy Pan Samochodzik odkryje metody Fantomasa i zdoła odgadnąć, kto kryje się pod tym pseudonimem?
Mniej Więcej
  • Zbigniew Nienacki
  • 2015
  • 352
  • 180
  • 110
  • *, 978837989-752-0
  • 9788379897520
  • ZD9NI
  • 10-13 lat, 14-16 lat

Recenzje czytelników

Pan Samochodzik i Fantomas

Ocena:
Autor:
Data:
Tym razem tytułowy bohater zabiera czytelnika do Francji, a dokładniej nad Loarę, gdzie zaprosiła go Karen Petersen, bohaterka znana czytelnikom z wcześniej części. Grasuje tam bowiem tajemniczy złodziej dzieł sztuki o pseudonimie Fantomas. Pan Tomasz trafia do Zamku Sześciu Dam znanego jako zamek w Chenonceaux, gdzie zapowiedział on kolejną kradzież. Taktyka złodzieja jest zawsze taka sama i niezwykle przy tym zagadkowa ... Najpierw złoczyńca wysyła list z żądaniem okupu a gdy ten nie zostaje wypłacony kradnie cenny obraz podmieniając go na falsyfikat i nikt nie jest w stanie odgadnąć jak robi to z tak dobrze strzeżonych galerii dzieł sztuki. Wraz z panem Tomaszem nad sprawą pracuje ceniony w świecie detektyw Gaspard Pigeon a nasz ulubieniec tradycyjnie może liczyć także na pomoc życzliwych mu i bardzo oryginalnych osobowościowo osób.

Akcja powieści jest dynamiczna, właściwie już od samego początku dużo się dzieje, choć całą tę dynamikę przerywają regularnie dłuższe wywody historyczne i relacje okolicznych atrakcji turystycznych autora. Zważając bowiem na fakt iż śledztwo toczy się nad Loarą, we Francji czytelnik ma okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy odnośnie historii tego regionu. W sumie autor przyzwyczaił nas już, że umiejętnie wplata tego typu wiadomości w tekst, co wychodzi mu swoją drogą całkiem nieźle. Perypetie głównego bohatera są natomiast wciągające, czasem niebezpieczne innym razem zabawne, na pewno o nudzie nie może być mowy.

Zagadka Fantomasa rozpala w czytelniku wyobraźnię, zachęcając do podjęcia prób rozwikłania tajemnicy wraz z sympatycznym detektywem panem Tomaszem. Tradycyjnie Pan Samochodzik jest przy okazji narratorem powieści co wydaje się jeszcze bardziej zachęcać do tych prób.

Co prawda nie ocenia się książki po okładce, ale akurat ta nie przypadła mi specjalnie do gustu. Niemniej jednak całą historią się nie zawiodłam. Jeśli więc lubicie Pana Samochodzika lub jeżeli jeszcze go nie znacie a sympatyzujecie w powieściach detektywistycznych gorąco polecam Wam tę właśnie lekturę ;)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena