Koszyk 0
Opis:
Epicka opowieść o stracie i ocaleniu.W dniu swoich piętnastych urodzin, gdy niemiecka armia dławi Warszawę w coraz mocniejszym uścisku, Mary Berg przystępuje do spisywania pamiętnika. Jeszcze nie wie, że zanim zapełni dwanaście małych notesów, przyjdzie jej wycierpieć cztery lata terroru i zanotować sugestywne szczegóły niektórych z najważniejszych wydarzeń XX wieku.Od oblęż ... enia Warszawy do ostatecznego, brutalnego stłumienia powstania w getcie – autorka dokumentuje ciężką dolę uchodźców, życie nuworyszów, przymusowy werbunek do pracy, deportacje i heroizm bojowników ruchu oporu, którzy powstali przeciwko niemieckiemu uciskowi. Mary, uratowana wraz z rodziną dzięki alianckiej akcji wymiany więźniów, przemyciła z Warszawy pamiętnik rozpoczęty cztery lata wcześniej. Tym samym ujawniła jeden z najbardziej niewiarygodnych dokumentów z okresu II wojny światowej – jedyną w swoim rodzaju, osobistą opowieść o zetknięciu się kochającej życie dziewczyny z niesłychanym ludzkim cierpieniem, niezwykłą relację o jednym z najmroczniejszych rozdziałów historii.Wydanie, które oddajemy w ręce czytelników, jest w nowym tłumaczeniu i wzbogacone o nowe, do tej pory niepublikowane materiały.Jedno z najbardziej rozdzierających świadectw na temat wojny, jakie się kiedykolwiek ukazało (...) śmiała i porywająca książka.„The New Yorker”Ten niezwykły, mrożący krew w żyłach pamiętnik stanowi nieodzowną lekturę dla każdego.„Independent”Poruszający zapis terroru.„Kirkus Reviews”Jeden z najważniejszych dokumentów z epoki Hitlera.„San Francisco Chronicle”Autor niniejszej recenzji poleca wszystkim lekturę pamiętnika Mary Berg bez zastrzeżeń.„New York Times”Mary Berg (Miriam Wattenberg, 1924–2013) – od momentu przeniesienia rodziny Mary z Łodzi do Warszawy dziewczynka prowadzi dziennik, w którym zapisuje dzień po dniu życie najpierw w okupowanej Warszawie, a następnie w getcie warszawskim. W marcu 1944 roku wraz z całą rodziną została zakwalifikowana do grupy osób przeznaczonych przez Niemców na wymianę na jeńców niemieckich internowanych przez aliantów. Dzięki temu rodzina Wattenbergów mogła bezpiecznie opuścić Europę i przeżyć wojnę. „Pamiętnik Mary Berg”, tłumaczony na wiele języków, jest jednym z najlepszych świadectw dotyczących życia codziennego w getcie warszawskim. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Miriam Wattenberg
  • 2016
  • 1
  • 428
  • 200
  • 130
  • *, 978838069-309-8
  • 9788380693098
  • ZD6K8

Recenzje czytelników

W życiu piętnastolatki nie ma miejsca na wojnę

Ocena:
Autor:
Data:
Mając piętnaście lat Mary Berg rozpoczyna pisanie pamiętnika. Wydawałoby się, że to normalne, która z nas, chociaż przez chwilę, nie próbowała przenieść i uporządkować swoich myśli na papier? Jednak w tym przypadku okoliczności są zupełnie inne, trwa wojna, armia niemiecka niszczy Warszawę…
Mary tworzy niezwykłą relację z tego co sama przeżyła i co widziała. Dzięki tej książce możemy dowiedzieć się wiele o tym, jak wyglądało życie i walka o przetrwanie w getcie warszawskim. Wydaje mi się ... że wiemy o tym cały czas za mało. Spowodowane jest to pewnie tym, że ci, którzy mogliby nam o tym opowiedzieć albo zginęli podczas wojny, albo nie chcą opowiadać o traumatycznych dla nich przeżyciach. Niestety, niezbyt chętnie uczymy się historii, co sprawia, że znamy coraz mniej faktów z historii, która jest dla nas tak ważna.
Cały czas nie mogę uwierzyć w to, że mimo tak ogromnego, Mary nieustannie trwała w opisywaniu otaczającego ją świata i zrobiła wszystko, aby jej wspomnienia przetrwały. Ta nastolatka, o czym cały czas trzeba pamiętać podczas lektury tej książki, była świadoma tego, jak ważne jest to co robi. Jej spostrzeżenia są niezwykle dojrzałe, z napisanych przez nią zdań wyłania się obraz dziewczyny, która mimo swojego wieku, obdarzona jest niezwykłą dojrzałością i mądrością.
Obraz getta jaki wyłania się z pamiętników był dla mnie szokujący. Życie w getcie toczyło się swoim tempem, jakby oderwane od świata. To miejsce wypełnione ludźmi z różnych światów, którzy gdyby nie getto, z pewnością nigdy by się nie spotkali. Z jednej strony ogromne cierpienie, prześladowania, śmierć, a z drugiej modne panie, wytworne sklepy, bogactwa. Jednak nad wszystkimi, niezależnie od majątku krążyło widmo śmierci.
Pamiętnik Mary Berg to trudna, szokująca i wzruszająca lektura. Jednak, mimo wszystko warto po nią sięgnąć. Głównie po to, aby to co przeżyli ludzie podczas II wojny światowej nigdy nie zostało zapomniane. Te najtrudniejsze książki, są według mnie książkami, które najbardziej wpływają na nasze postrzeganie świata, charakter i poglądy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wspomnienie z getta

Ocena:
Data:
Mary Berg, pełne nazwisko Wattenberg, była polsko - amerykańską Żydówką, która przeżyła Holokaust i osiadła w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Historia wojenna jakich wiele, chciałoby się powiedzieć, jednak losy Mary Wattenberg i jej rodziny, to historia niesamowita, do dziś trudna do uwierzenia. Połączenie nieszczęścia z niesamowitym uśmiechem losu.WYJĄTKOWA HISTORIA
Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie to zapiski ... jakie prowadziła panna Wattenberg od wybuchu II Wojny Światowej aż do przybycia do USA, jeszcze przed zakończeniem wojny. Jej historia jest wyjątkowa, nie tylko ze względu na samą wartość i znaczenie zapisków z getta warszawskiego, jako takich, ale też dla tego, że rodzina Mary należała do grupy ludzi, w getcie, uprzywilejowanych. Ich wyjątkowość polegała na tym, że matka Mary była obywatelką amerykańską, a to dawało jej rodzinie poczucie większego bezpieczeństwa i lepsze warunki życia w zamkniętej dzielnicy żydowskiej.

PROSTOLINIJNOŚĆ
Dziennik Mary jest pełen szczerych zapisków nastoletniej dziewczyny, która wiernie opisuje otaczającą ją rzeczywistość. Mary w swoim postrzeganiu świata jest bardzo uważna, być może czasem naiwna, ale któż z nas nie patrzy naiwnie na świat mając „naście” lat? Nastolatka dostrzega śmierć, głód, nierówności, ciemne interesy z Niemcami. Pocieszenie znajduje w sztuce, pomocy innym i przyjaźniach. Zapiski Mary udowadniają, że na przekór wszystkiemu usiłowano żyć normalnie - kochać, śmiać się, przyjaźnić, a wszystko po to, by ocalić duszę i resztki swojej godności.

SZCZĘŚLIWY TRAF
Wattenbergowie, dzięki wymianie więźniów między nazistami a członkami koalicji antyhitlerowskiej, wydostają się z getta do obozu przejściowego, skąd zostają przetransportowani do Stanów Zjednoczonych. Przygotowaniom do wyjazdu towarzyszy nieodłączny strach, że ich oprawcy się rozmyślą i w ostatniej chwili skierują ich pociąg do jednego z obozów koncentracyjnych. Na szczęście, tak się nie dzieje i w pierwszej połowie czterdziestego czwartego roku Wattenbergowie dobijają do wybrzeży Stanów Zjednoczonych.

POCZUCIE WSTYDU
Mary pisze o poczuciu zażenowania i wstydu z powodu tego, że ona i jej podobni zdołali się uratować. Tymczasem, pozostali wciąż tkwią w piekle nazistowskiej machiny śmierci.

ŚWIADECTWO
Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie to niezwykle dojrzałe zapiski nastolatki o okrucieństwie wojny, zbrodniczej działalności, wielkiemu cierpieniu, ale też o nadziei, woli walki i chęci do życia.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena