Koszyk 0
Opis:
On wrócił. Nie błagaj, żeby nie odbierał ci życia. Módl się, żeby śmierć przyszła jak najszybciej. Wróciłem - to słowo zapisane w języku arabskim, aramejskim, hebrajskim oraz greckim, za pomocą babilońskiego pisma klinowego i egipskich hieroglifów odkryto na ciele ofiary nabitej na pal. Żeby zrozumieć jego znaczenie, agent specjalny FBI, Sam Markham, będzie musiał wykroczyć daleko poza rutynowe dochodzenie i zagłębić się w meandry historii, astronomii i starożytnych wierzeń ... Świat jest pełny tajnych przekazów. Zwykłe słowa tworzą anagramy pełne ukrytych znaczeń, zdarzenia są podporządkowane matematycznemu równaniu, a mityczne postacie ożywają, by prowadzić Palownika do celu. Markham musi odgadnąć, jakie siły kierują szaleńczymi poczynaniami mordercy, skłaniając go do powtarzania krwawych rytuałów. Palownik poświęci wszystko dla swojej misji. Przyzwyczaił się do odoru wnętrzności, wydzieranych ze zwłok, i poznał smak ludzkiego mięsa. Musi iść dalej, niezależnie od własnych słabości. Musi wypełnić misję. I wypełni ją, choćby cały świat sprzysiągł się, żeby go powstrzymać. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Gregory Funaro
  • 2013
  • 1
  • 598
  • 175
  • 110
  • ZABÓJCZA SERIA
  • 978-83-7839-475-4
  • 9788378394754
  • ZAXKI

Recenzje czytelników

Nowe wcielenie Draculi

Ocena:
Autor:
Data:
„Palownik” to drugi, po „Rzeźbiarzu” kryminał Gregory’ego Funaro i zarazem trzecia powieść wydana w "Zabójczej Serii" wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Główny bohater – Sam Markham, agent specjalny Sekcji Behawioralnej FBI próbuje rozwikłać psychologiczny portret okrutnego, seryjnego mordercy, który prawdopodobnie uważa się za kolejne wcielenie Włada Tepesa Palownika (powszechnie określenie "Draculi"), obłąkanego sadystę siejącego postrach w sercach swoich poddanych i wrogów ...

Jest to człowiek szalenie niebezpieczny. Wszystkie swoje ofiary nabija na pal przed odbyt i pozostawia na ich ciałach hieroglify głoszące w różnych językach enigmatyczne „wróciłem”. Markham ma nie lada zagadkę do rozwiązania. Musi dowiedzieć się, co ,,siedzi’’ w chorej psychice szaleńczego zabójcy, żeby odgadnąć jego tożsamość. Czy uda się agentowi FBI powstrzymać krwawe rytuały Palownika? I co oznaczają tajemnicze anagramy na ciałach ofiar?

Poprzednia powieść Gregory’ego Funaro szalenie przypadła mi do gustu, dlatego, kiedy w moje ręce trafił ,,Palownik’’ , nie wahałam się ani chwili, żeby go poznać. Przyznam jednak, że początkowo ciężko było mi wdrożyć się w fabułę, ponieważ mnogość wątków wprowadziła do mojego umysłu lekki chaos, ale z czasem złapałam odpowiedni rytm i doznałam ,,olśnienia’’. Autor zabrał mnie w fascynująco- przerażającą wycieczkę po chorej psychice Palownika, który pochłonięty szaleńczą wizjonerską misją nie spocznie, dopóki nie doprowadzi do celu całego przedsięwzięcia. Wprawdzie opisy zbrodni nakreślone są sugestywnie i szczegółowo, aczkolwiek nie drżałam ze strachu czy niepokoju podczas morderczych obrzędów. Liczyłam na to, że będzie więcej psychologicznego napięcia i bestialskiej zabawy między ofiarą a katem. Narracja prowadzona jest z perspektywy wielu bohaterów, co pozwala czytelnikowi dogłębniej poznać każdy punkt widzenia danej postaci. Akcja toczy się równomiernie i nie dłuży się, jednakże momentami brakowało mi bardziej dynamicznych, niebezpiecznych momentów, które dopiero uaktywniają się prawie pod sam koniec powieści. Na uznanie zasługuje natomiast ciekawa, złożona konstrukcja psychologiczna głównych bohaterów. Stopniowo odkrywamy wszystkie karty dotyczące popapranej przeszłości Palownika, jak również poznamy bardziej szczegółowo prywatne życie Sama Markhama, które także nacechowane jest bolesnymi wydarzeniami. Porównując obie książki Gregory’ego Funaro, bez wątpienia bardziej do gustu przypadł mi ,,Rzeźbiarz’’, aczkolwiek powyższy kryminał także reprezentuje się całkiem przyzwoicie na tle innych książek z tego gatunku.

,,Palownik’’ nie jest może idealny, ponieważ posiada kilka drobnych wad, lecz mimo to, czyta się go bardzo płynnie i z nieustannym zainteresowaniem. Myślę, że miłośnicy literatury z dreszczykiem nie poczują się zawiedzeni. Wspólnie z bohaterami tej książki wejdziemy w mroczne arkana historycznych, astronomicznych i starożytnych wierzeń. Jesteś gotowy na mocne doznania? Stań oko w oko z szalonym psychopatą. ,,On wrócił. Nie błagaj, żeby nie odbierał ci życia. Módl się, żeby śmierć przyszła jak najszybciej’’.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

WIELKI POWRÓT PALOWNIKA

Ocena:
Autor:
Data:
Vlad Palownik, powszechnie nazywany Drakulą. Do popularności owej postaci w głownej mierze przyczynił się Bram Stocker. Drakula wielokrotnie był inspiracją dla wielu twórców filmów i książek. Wielokrotnie Palownik był inspiracją i bazą twórcza dla kreowanych na nowo krwiopijców. Ale nie tylko twórczy horrorów z wampirami w roli głównej sięgali po tę postać, także twórcy kryminału coraz częściej sięgają po nowe inspiracje dla swoich bohaterów. Gregory Funaro sięgnął tym razem po Vlada Palownika ... Co z tego wynikło?

Wróciłem – to słowo zapisane w języku arabskim, aramejskim, hebrajskim i greckim, za pomocą babilońskiego pisma klinowego i egipskich hieroglifów odkryto na ciele ofiary nabitej na pal. Żeby zrozumieć jego znaczenie, agent specjalny FBI, Sam Markham, będzie musiał wykroczyć daleko poza rutynowe dochodzenie i zagłębić się w meandry historii, astronomii i starożytnych wierzeń.
Świat jest pełny tajnych przekazów. Zwykłe słowa tworzą anagramy pełne ukrytych znaczeń, zdarzenia są podporządkowane matematycznemu równaniu, a mityczne postacie ożywają, by prowadzić Palownika do celu. Markham musi odgadnąć, jakie siły kierują szaleńczymi poczynaniami mordercy, skłaniając go do powtarzania krwawych rytuałów.
Palownik poświęci wszystko dla swojej misji. Przyzwyczaił się do odoru wnętrzności, wydzieranych ze zwłok, i poznał smak ludzkiego mięsa. Musi iść dalej, niezależnie od własnych słabości. Musi wypełnić misję. I wypełni ją, choćby cały świat sprzysiągł się, żeby go powstrzymać.W tej powieści powraca znany nam doskonale z poprzednich utworów „Zabójczej serii” - Sam Markham, pracownik FBI, który zajmuje się rozwikłaniem zagadki makabrycznych morderstw. I choć chronologicznie jest to powieść, która została napisana po „Rzeźbiarzu” nie wszystkie postacie, które były wcześniej są i tutaj – tak więc fani pięknej Cathy Hildebrandt nie uraczą jej obecności. Niemniej mimo że ten fakt, z początku był dla mnie nieco niezrozumiały, to z kolejnymi stronami zapomniałam o Cathy, a bardziej podążałam śladem Sama i tajemniczego mordercy.

Utwór od samego początku wciąga czytelnika w wir wydarzeń. Autor sprytnie nawiązuje do Włada Palownika. Choć to druga książka Funarego przetłumaczona na język polski, którą przeczytałam - to coraz bardziej zaczynam lubić tego autora. Jego wyobraźnia i umiejętność opowiadania historii jest zdumiewająca. Gregory potrafi już od samego początku tak zainteresować czytelnika, iż ten pochłania całą książkę jednym tchem (przynajmniej w moim przypadku tak było). Co ciekawe możemy znaleźć odwołania do mitologii czy astronomii. Akcja intryguje czytelnika, dynamika utworu a także rozwijająca się fabuła zatrzymuje czytelnika na dłużej przy tej lekturze. Dodatkowo akcja utworu nie pozwala, choćby na chwilę wytchnienia. Wydarzenia rozgrywają się dość szybko, co niekoniecznie sprawia, że utwór jest mniej skomplikowany. Palownika” czyta się niezwykle szybko. Autor mimo wielowątkowości umiejętnie buduje napięcie. Utwór czyta się bardzo przyjemnie.

„Palownik” to lektura, która wymaga od nas nieco zaangażowania. Nie jest jednak bardzo wymagająca, a tylko na tyle by wciągnąć czytelnika w fabułę, tak byśmy chcieli rozwikłać zagadkę niczym agent Markham. To lektura dla każdego pasjonaty kryminału i osoby lubiącej zagadki psychologiczne. Polecam osobom, które do tej pory nie sięgały po taką literaturę, ten autor na pewno zachęci Was do poznawania wszelakiego kryminału. Dla mnie to dopiero początek z kryminałem, ale z pewnością nie porzucę obranego kierunku.

http://isztarbooks.blogspot.com/2013/06/palownik-gregory-funaro-recenzja.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena