Koszyk 0
Opis:
Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważna jest Biblia dla chrześcijan. Jednak w naszym kręgu kulturowym ten zbiór ksiąg Starego i Nowego Testamentu to dzieło pełne znaczeń nie tylko dla ludzi wierzących. Literatura, teatr, film i sztuki plastyczne wciąż czerpią z niego tak obficie, że bez jego znajomości olbrzymia część dorobku kultury pozostanie niezrozumiała. Co więcej, niejasne będą ... liczne frazeologizmy, jak choćby: miłosierny samarytanin, syn marnotrawny, plagi egipskie czy… krzyż pański. Nawet same imiona postaci biblijnych – Hiob, Jonasz, Judasz i inne – są przecież dla nas, Europejczyków, symbolami. Dlatego, bez względu na światopogląd, warto zapoznać dzieci z treścią Biblii. Utwory do tego zbioru napisało ośmioro wyjątkowych polskich pisarzy. Każdy autor spogląda na sprawy przedstawione w Starym i Nowym Testamencie w sposób indywidualny. Każdy przybliża młodemu czytelnikowi jeden lub kilka wątków, zgodnie z własną wrażliwością i wyczuciem. Dzięki temu powstała książka różnorodna stylistycznie (jak sama Biblia przecież), pełna świeżych pomysłów. Wzbogacają ją piękne i nowoczesne ilustracje Anny Gensler. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Grzegorz Gortat
  • 2016
  • 2
  • 248
  • 215
  • 165
  • *, 9788310-13078-5
  • 9788310130785
  • ZD9PL
  • 7-10 lat, 10-13 lat

Recenzje czytelników

Porozmawiajmy o Biblii!

Ocena:
Autor:
Data:
Porozmawiajmy o Starym i Nowym Testamencie - "Opowieści biblijne"
Dla ludzi wierzących Biblia, czyli Pismo Święte jest najważniejszą księgą, fundamentem życia religijnego, zbiorem zasad moralnych i źródłem wiedzy o życiu Jezusa Chrystusa. Księgi Starego i Nowego Testamentu stały się również inspiracją dla artystów, a motywy biblijne możemy odnaleźć w literaturze, malarstwie, filmie i sztuce. Ich znajomość jest niezwykle ważna, dlatego warto zapoznać się z tymi najpopularniejszymi ... czyli symbolami i frazeologizmami, ale również z postaciami biblijnymi, by w pełni korzystać z dorobku kultury. Interpretacja Pisma Świętego nie jest łatwym zajęciem, wymaga ogromnego skupienia i umiejętności czytania między wierszami, bo zwykle tam znajduje się klucz do zrozumienia tekstu. A jak o Biblii rozmawiać z dziećmi? Doskonałym rozwiązaniem mogą być "Opowieści biblijne", które w dość nietypowy, ale niezwykle trafny i lekki sposób przybliżą Stary i Nowy Testament.
Wyobrażacie sobie Boga jako artystę - malarza, który z pędzlem w jednej ręce i paletą barw w drugiej tworzy arcydzieło w postaci świata? To frapujące zajęcie zajęło mu tylko kilka dni, ale trochę się zmęczył i w niedzielę postanowił odpocząć, by w spokoju móc podziwiać wyniki swojej pracy. Brzmi nieźle, nie sądzicie? Stworzenie świata i człowieka trudno sobie wyobrazić, jeszcze trudniej wytłumaczyć ten proces dziecku, ale wystarczy trochę przewrotnie, z humorem i niezwykłą swobodą uczynić z tego barwną opowieść, co sprawi, że wszystko stanie się bardziej klarowne i łatwiejsze do zaakceptowania.
Książka została podzielona na Stary i Nowy Testament. Znajdziemy w niej najważniejsze i najbardziej znane motywy biblijne. Na kartach "Opowieści biblijnych" spotkamy Adama i Ewę, Kaina i Abla, Abrahama, Mojżesza, Salomona, Hioba, Jezusa i wiele innych postaci, a także interpretacje wielu przypowieści. "Opowieści biblijne" kończą się absolutnie świetnym pod każdym względem tekstem Wojciecha Widłaka, "Zmartwychwstanie". Okazuje się, że o trudnych sprawach można mówić bez patosu, prosto i zwyczajnie, ale równocześnie bez umniejszania wagi wydarzenia. Ogromną rolę spełniają w "Opowieściach biblijnych" liczne ilustracje, które stanowią wsparcie i uzupełnienie tekstu. Taki komunikat jest dla dziecka bardzo czytelny i atrakcyjny wizualnie.
Książka trafiła do nas w odpowiednim momencie, bo mój syn przygotowuje się do Pierwszej Komunii Świętej i "Opowieści biblijne" były dla niego wyjątkową lekcją religii, która zaowocowała przyswojeniem wiedzy o Biblii.
A tak na marginesie, "Opowieści biblijne" mogą być doskonałym prezentem dla dzieci pierwszokomunijnych :)
Do miłego zaczytania!
Dominika Ławicka blog: http://matkapolkaczytajaca.blox.pl/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Opowieści biblijne

Ocena:
Autor:
Data:
Są tematy, o których trudno nam rozmawiać z dziećmi. Jednym z nich jest religia. Często uważamy, że dzieci są za małe, żeby rozmawiać z nimi o tak poważnych sprawach albo sami nie wiemy dokładnie jak im wytłumaczyć wszystkie kwestie, boimy się ich pytań. A jest to bardzo ważne, żeby odpowiednio przedstawić maluchowi kwestie związane z religią, nie tylko tą, którą wyznajemy. W końcu później w literaturze i sztuce, o której dziecko będzie się wiele uczyło ... znajdziemy odniesienia do różnych religii świata. Opowieści biblijne to praca zbiorowa przygotowana przez polskich autorów, którzy z wielkim wyczuciem przedstawiają najważniejsze historie dla chrześcijan – opowieści ze Starego i Nowego Testamentu.
Opowieści biblijne to nic innego jak zbiór opowiadań przygotowanych w oparciu o fragmenty Biblii. Autorzy tacy jak: Grzegorz Kaspendke, Marcin Wroński czy Joanna Papuzińska opracowali najważniejsze teksty ze Starego Testamentu (m.in. stworzenie świata, wygnanie Adama i Ewy z raju, historię Samsona i Dalili, opowieść o Dawidzie i Goliacie czy Hiobie), a także najistotniejsze teksty Nowego Testamentu (przypowieści, opis życia Chrystusa).

Autorzy przygotowali teksty, które są zrozumiałe dla każdego dziecka. Co ważniejsze Opowieści biblijne są przygotowane w taki sposób, żeby zaciekawić maluchy. W historii stworzenia świata Bóg staje się malarzem – kreatywnym artystą we francuskim berecie. Bóg stworzył świat malując go farbami, nadając mu piękne kolory i cudowne kształty… Bóg jest tu też detektywem (opowieść o Kainie i Ablu). W opowieściach nie ma zbędnej patetyczności, czy niezrozumiałych zwrotów. Jednocześnie historie nie są infantylne. Wszystko jest odpowiednio wyważone.

Dodatkowym atutem jest piękne wydanie książki. Twarda okładka oraz mnogość ilustracji zachęcają do częstego przeglądania publikacji. Takie wydanie sprawia, że jest to ciekawy pomysł na prezent dla dziecka np. z okazji I Komunii.
http://www.czytajac.pl/2016/04/opowiesci-biblijne-opracowanie-zbiorowe/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena