Koszyk 0
Opis:
Choć nie tak wysoki jak Mount Everest, K2 jest znacznie bardziej niebezpieczny. Warunki wspinaczkowe na położonym na granicy Chin i Pakistanu masywie należą do najcięższych na świecie. Wejść na szczyt próbowało 90 kobiet, udało się to tylko sześciu - trzy spośród nich straciły życie w drodze powrotnej, a dwie zginęły w trakcie innych wypraw ... W Okrutnym szczycie Jennifer Jordan opowiada o tragicznych, inspirujących niecodziennych losach garstki kobiet, które rzuciły wyzwanie bezwzględnej górze i zginęły, pragnąc dogonić swoje marzenia. Jennifer Jordan dwukrotnie mieszkała w bazie pod K2, pracując nad dokumentalnym filmem dla National Geographic "Kobiety na K2". Pisarka, producentka, dziennikarka, która stworzyła i prowadziła własny talk-show w radio. Wraz z mężem, Jeffem Rhoadsem, filmowcem i podróżnikiem, mieszka w Salt Lake City. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jennifer Jordan
  • 2016
  • 392
  • 205
  • 135
  • *, 9788327155146
  • 9788327155146
  • ZD6O5

Recenzje czytelników

Bardzo dobra

Ocena:
Autor:
Data:
Dawno nie czytałam tak dobrej książki o tematyce górskiej. Tutaj mamy do czynienia nie tyle z jedną wyprawą na konkretny szczyt, co w zasadzie z kilkoma wyprawami na drugą górę świata. Ale oprócz wypraw na tytułową K2, autorka też opisuje wyprawy na inne, równie fascynujące szczyty. Jednak tematem dominującym są kobiety i ich kariery górskie. Autorka opisuje wyprawy, ale również przedstawia pokrótce biografie pięciu kobiet, które były na tyle zmotywowane i silne, aby wbrew przeciwnościom ... stanąć na szczycie jednej z najgroźniejszych gór. Należą do nich: Wanda Rutkiewicz, Liliane Barrard, Julie Tullis, Chantal Mauduit, Alison Hargreaves. Książka w dużej mierze poświęcona jest działalności wspinaczkowej naszej rodaczki, Wandy Rutkiewicz, bo to ona jako pierwsza zdobyła tytułowy szczyt, ale też jako jedna z niewielu miała ogromne sukcesy i zasługi w świecie wspinaczkowym. ”Była bardzo niekonwencjonalną kobietą w bardzo konwencjonalnych czasach, a jak na polskie standardy niczego jej nie brakowało”. Czasy były nie sprzyjające. Ustrój polityczny w Polsce powodował, że ludzie poszukiwali odskoczni od codziennej szarości. Pojawiające się sukcesy męskiej ekipy wspinaczy stanowiły zadowolenie dla Partii Politycznych, które z chlubą promowały osiągnięcia polaków na arenie międzynarodowej. Ten sam czynnik spowodował, że w tym jakże hermetycznym świecie, pojawiły się kobiety. Początek był niezmiernie trudny, tym bardziej, że mężczyźni nie tolerowali kobiet, a często podkładali jedynie kłody, aby nie prześcignęły mężczyzn na szczytach. W trudnym okresie, kobiety zaczęły torować swoje ścieżki w świecie gór. Szowinizm jaki panował w górach, nie pomagał wcale. Jednak kobiety z zawzięciem udowodniły, że mimo przeszkód są w stanie dorównać, a niekiedy prześcignąć osiągnięcia mężczyzn. Wiele lat trwało, zanim mężczyźni, zarówno wspinacze jak i szerpowie zaczęli akceptować pierwiastek żeński na szlakach. Wanda Rutkiewicz, mimo niechęci przeciwnej płci stała się legendą za życia. Jej osiągnięcia, uroda i talent doprowadziły ją do ogromnego sukcesu. ” …jej miłość do gór zrodziła się z czystego talentu i sposobności…”.

Autorka przedstawia w książce biografie pięciu kobiet. Od ich dzieciństwa, po przez krótkie opisy ich dokonań górskich. Większość z tych opowieści, przepełnione jest emocjami jakie towarzyszyły bohaterkom w czasie zmagań z przeciwnościami jakie stawały im na drodze w dążeniu do wymarzonych celów. Niektóre z nich, aby osiągnąć marzenia poświęcały rodzinę, życie osobiste, chwytały się najrozmaitszych zajęć. A wszystko to, aby móc wyruszyć w podróż, gdzie siła charakteru i odwaga to nie wszystko by przetrwać.

Książka poruszająca, bardzo ciekawie napisana. Nie ma tu zbędnych przydługich opisów, każda historia nawiązuje do poprzedniej, aby walka o pozycje kobiet na szczytach była ich wspólną drogą, nie tylko jako jednostki. Autorka swoje biografie opatrzyła w zdjęcia pozyskane z archiwów prywatnych bliskich osób, które znały bohaterki książki. Dodatkowo wiele cytatów, wypowiedzi osób znających bohaterki sprawia, że czytane wydarzenia stają się dla czytelnika jeszcze bardziej interesujące. Część wypowiedzi oznaczone kursywą, to wypowiedzi zasłyszane przez autorkę, ale nie potwierdzone przez autora. Książka niezwykle poruszająca i interesująca. Polecam wszystkim tym, którym środowisko górskie nie jest obce oraz tym którzy chcą poczytać o walce kobiet, które dążyły do wytyczenia swoich ścieżek w męskim świcie.

www.lubieczytac.blogujaca.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena