Koszyk 0
Opis:
Pierwsza część bestsellerowej serii thrillerów o komisarz Malin Fors Każda pora roku nadaje się do popełnienia zbrodni... Akcja każdego tomu serii o Malin Fors rozgrywa się w innej porze roku i stanowi odrębną całość, w ramach której życie głównej bohaterki przybiera nowy, zupełnie nieoczekiwany obrót. Pierwszy tom serii. Olbrzymie napięcie, straszliwe zimno. Jest luty, najzimniejszy od lat. Nad ranem pewnej szczególnie mroźnej nocy wśród jałowych ... chłostanych wiatrem równin Ostergotland znalezione zostaje ciało otyłego mężczyzny, powieszonego na samotnym dębie. Śledztwo ma poprowadzić komisarz Malin Fors, samotna matka po przejściach. Wspólnie z kolegami z policji w Linkoping musi ustalić tożsamość powieszonego i powód, dla którego jego życie zakończyło się w tak okrutny sposób. Malin rusza tropem mordercy, a polowanie to prowadzi ją do najmroczniejszych zakątków ludzkiego serca. Linkoping to nie tylko jedno z najbardziej zaawansowanych szwedzkich centrów technologii, medycyny i nauki, ale także niewielka miejscowość otoczona bezkresnymi równinami i lasami, w której czas jakby się zatrzymał. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • twarda
Mniej Więcej
 • Mons Kallentoft
 • 2010
 • 1
 • 448
 • 223
 • 141
 • 97883-7510-4516
 • 9788375104516
 • Z3758

Recenzje czytelników

Książka dla prawdziwych wielbicieli kryminałów

Ocena:
Autor:
Data:
Książka zasługuje na uwagę przede wszystkim ze strony osób, które dość już mają banalnych kryminałów, gdzie liczy się ilość trupów, pościgi, strzelaniny, a po przeczytaniu pierwszego rozdziału oczywiste staje się, kto jest winny.

Powieść Kallentoft odbiega od takiego rodzaju kryminałów, wkraczając w świat bardziej rzeczywisty poprzez przedstawienie trudów życia głównej bohaterki - samotnej matki z masą problemów natury emocjonalnej ... Przez takie zarysowanie bohaterów oraz otoczenia (w skąpanej zimą Szwecji) świat przedstawiony oraz popełniona zbrodnia wydają nam się jakby bliższe co potęguje grozę sytuacji i tym większą chęć rozwikłania zagadki.

Czytając tę książkę zadajemy sobie pytanie jak my zachowalibyśmy się w takiej sytuacji, ile w nas samych jest determinacji i siły. To nie tylko zwykły kryminał ale także studium ludzkich zachowań, ukazujące najmroczniejsze zakamarki ludzkich dusz.

Jest to książka, od której nie łatwo jest się oderwać i która pozostawia refleksje na temat człowieka i przemocy jaka w nim drzemie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Polecam

Ocena:
Autor:
Data:
Powolny, wysmakowany, przyciągający uwagę świetną łamigłówką, nie zaś liczbą trupów czy strzelanin kryminał. A poza tym czytelnik, podążając za główną bohaterką, ma okazję podpatrzyć życie codzienne szwedzkiej prowincji i zajrzeć w najmroczniejsze zakątki ludzkiej duszy. To pierwsza z cyklu, jak zapowiada autor, powieści kryminalnych, których akcja rozgrywa się za każdym razem o innej porze roku. Bohaterką jest 33-letnia inspektor kryminalna Malin Fors – inteligentna i rzetelna w swej pracy ... niezbyt szczęśliwa w życiu osobistym. Nie stroni od mocnego alkoholu i ostrego seksu. Samotnie wychowuje nastoletnią córkę. Od początku książki jest w ich relacji jakieś napięcie. Mimo zmęczenia borykaniem się z „za dużą ilością ludzkiego brudu” i z bagażem prywatnych problemów, pani inspektor świetnie radzi sobie w męskim świecie.

Jest luty. Rekordowo mroźny luty. „Przesilenie zimowe otwiera swoje drzwi na oścież, pora roku przejmuje dowództwo nad zmysłami, nastawia ciało na zero i skraca odległość między wrażeniami, myślą a działaniem”. W takim właśnie dniu, w którym zima wyczuwalna jest szczególnie mocno, policja odnajduje ciało nagiego mężczyzny wiszące na dębie. Komu mogło zależeć na śmierci dziwaka i samotnika? Wszystko wskazuje na to, że Bengt Andersson padł ofiarą pogańskiego rytuału Midvinterblot. Może aktu zbrodni dokonało dwóch nastolatków, którzy dręczyli mężczyznę i nagle posunęli się o krok dalej? Jest jeszcze jeden trop – zgwałcona przed laty kobieta i rodzinna tajemnica.

Autor po mistrzowsku prowadzi czytelnika przez rozdziały. Akcja toczy się niespiesznie, jak każde rzetelnie prowadzone policyjne śledztwo. Pani inspektor krok po kroku odkrywa fakty z życia ofiary. Musi zbadać każdy trop. Nie odpuszcza niczego, dopóki nie upewni się, że nie jest całkowicie pewna. Ma swój własny kodeks, do którego się stosuje.

„Ofiara w środku zimy” nie jest kolejnym schematycznym kryminałem z happy endem. Autor stosuje niedopowiedzenia, a najważniejsze rzeczy dzieją się w głowie czytelnika. Zaletą utworu jest jego siła wyrazu, niezwykle bogato nakreślone postacie. Niemniej ważne są szczegóły topograficzne i obyczajowe. Czytając powieść spacerujemy, jeździmy i ścigamy mordercę oraz ulicami miasteczka Linkoping, w którym zresztą autor dorastał, oraz najbliższej okolicy. Jednak przede wszystkim ta opowieść to mroczne studium na temat tego, jak rodzi się przemoc. „Ofiara w środku zimy” to powieść wyrazista, uderzająca niczym widok krwi na białym śniegu. Wydawca zapowiada już „Śmierć letnią porą” – kolejną powieść skandynawskiego autora.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena