Koszyk 0
Opis:
Leah zawsze marzyła o tym żeby latać. Mieszkając z matką, którą bardziej niż wychowywanie córki interesowali mężczyźni, dziewczyna oszczędzała każdego dolara, by tylko spełnić swoje marzenie. Teraz, w wieku siedemnastu lat, jest już wystarczająco dobra, by pracować dla pana Halla i pilotować niewielkie, ciągnące za sobą bannery, samoloty. Jednak szczęście Leah nie trwa długo ... Pan Hall umiera i zostawia biznes w rękach dwóch synów - powszechnie lubianego Aleca i uzależnionego od adrenaliny Graysona. Dziewczyna nie ma ochoty stać się częścią wojny, którą toczą ze sobą bracia, nie ma jednak wyjścia. Grayson, w którym Leah od lat potajemnie się podkochuje, poznał jej tajemnicę i wykorzystuje ją, by zmusić dziewczynę do współpracy. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Jaguar
 • miękka
Mniej Więcej
 • Jennifer Echols
 • 2013
 • 360
 • 200
 • 136
 • 978-83-7686-214-9
 • 9788376862149
 • ZB8FX
 • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Odlot- recenzja

Ocena:
Autor:
Data:
Kto jeszcze nie poznał książek Pani Jennifer Echols, powinien to natychmiast zmienić, tym bardziej, że pisarka jest jedną z najpopularniejszych autorek powieści młodzieżowych w stanach. W Polsce grono jej fanów powiększa się z każdą kolejną książką. Najświeższą jest „Odlot”


Lea jest córką wiecznie bezrobotnej kelnerki i mieszka w przyczepie kolo lotniska. W wieku czternastu lat znajduje prace właśnie tam i szybko zakochuje się w samolotach ... Dziewczyna nie chcąc skończyć jak matka zaczyna uczyć się latać pod okiem pana Halla, który prowadzi niewielki biznes. Trzylatka później mężczyzna nieoczekiwanie umiera a firmę przejmują jego osiemnastoletni synowie, bliźniacy – Alec i Grayson.


Lea jest dziewczyną dojrzałą jak na swoje osiemnaście lat, ogromny wpływ miał na to fakt, że dziewczyna bardzo szybko musiała nauczyć się dbać o siebie, gdyż matka włóczyła się ze swoimi chłopakami. Jej postać przypadła mi do gusty. Jej zachowanie wydało mi się prawdziwe i rozumiałam ją, gdy poddała się szantażowi Graysona, który usilnie stara się wyswatać ją ze swoim bratem. Warunkiem jest dalsza możliwość latania. Być może jest to niemoralne, ale po zagłębieniu się w lekturę wszystko staje się niezwykle przejrzyste a zachowanie bohaterów wręcz imponujące, bo jak nie podziwiać tak sumiennej i wytrwałej w swoich marzeniach Lei.


Grayson i Alec są głównymi rolami męskimi. Chłopcy są bliźniakami, ale każdy ma inny charakter. Po śmierci ich starszego brata w wojsku, Alec lepiej sobie z tym radzi natomiast Grayson jest wybuchowy i często mówi to, co nie powinien. Pomimo swoich wad jest naprawdę świetnym chłopakiem i łatwo się w nim zakochać, jego troska o brata jest urocza i w pełni zrozumiała.


Z tematem lotnictwa spotykam się po raz pierwszy i uważam to spotkanie za udane. Obawiałam się, że przez większość czasu będę czytać o silnikach i skrzydłach, ale całe szczęście tak nie było. Autorka wyciągnęła z tej dziedziny odpowiednią dawkę mechaniki, niebezpieczeństwa i ogromnego uroku krajobrazu. Wszystko toczy się wokół lotniska i samolotów jednak jest to tylko tło do burzliwych relacji między bohaterami. Całość czyta się szybko a język jest prosty.


Czy książka ma wady? Oczywiście, ale w całym ferworze wydarzeń, które toczą się w ciągu kilku dni nie zapamiętałam żadnej. Akcja dosłownie porywa czytelnika w wir wydarzeń, które są dynamiczne i ciekawe. Dialogi dosłownie pokochałam, uwielbiam dosadne wyrażenia i silne bohaterki a Lea z pewnością do nich należy.


Mogłabym tak wzdychać i wzdychać nad tą książką, ponieważ oceniam ją bardzo wysoko. Uważam, że jest to jedna z lepszych książek Jennifer Echols i przyznaję, jest to romans, ale bardzo wartościowy! Młodzi ludzie na rozstaju dróg stają przed wielkimi wyborami, które zaważa na ich całym życiu, każda decyzja ponosi za sobą konsekwencje a ból po stracie nie ułatwia im tego. Łatwo się poddać klimatowi książki, jak dla mnie skończyła się ona za szybko! 360 stron to za mało, z chęcią poznałabym dalsze losy Lei i Graysona, ciekawi mnie, co będzie za 10, 15 a nawet 20 lat. Ta dwójka wryła się w moją pamięć a wyobraźnia pracuję na największych obrotach i wymyśla różne scenariusze. Cóż jeszcze mogę powiedzieć? Namiętne i gorące sceny, piękny krajobraz, zdeterminowani bohaterowie i samoloty w tle, to wszystko sprawia, że książkę może czytać każdy. Polecam szczerze, gdyż podczas czytana miałam istny „Odlot”


6-/6
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Odlot

Ocena:
Autor:
Data:
Na samym początku historii poznajemy czternastoletnią dziewczynę o imieniu Lea, która mieszka razem ze swoją młodą matką w przyczepie niedaleko lotniska. Już jako młoda osóbka musi sobie sama radzić, gdyż jej matka jest dosyć mocno nieodpowiedzialną dorosłą osobą, która bardziej dba o swoje potrzeby, niż córkę. Widząc to Lea za wszelką cenę nie chce postępować, jak jej rodzicielka, a już na pewne nie chce podzielić jej losu. Dlatego też zatrudnia się w pobliskim biurze ... jako osoba odpowiedzialna za prace biurowe i inne tego typu rzeczy. Oprócz pracy, a wobec tego zarabiania pieniędzy, dziewczyna ma jeszcze jeden powód, by tam pracować. Czternastolatka każdego dnia widzi i słyszy startujące i wznoszące się w niebo maszyny, które stają się coraz bliższe jej sercu. Aż pewnego dnia postanawia spełnić swoje marzenia o kursie pilotażu i udaje się do pana Hall'a, który prowadzi niewielki biznes lotniczy, by pozwolił jej rozpocząć szkolenie.

„Samolot to przyjaciel, twój i mój. Zobacz samolot chce lecieć...”

Trzy lata później Lea ma już doświadczenie i odpowiednie papiery by móc latać. Razem z nią owe dokumenty zdobyli synowie pana Hall'a, czyli otwarty i przyjazny Alex oraz ekscentryczny i zwariowany Grayson (chłopcy są bliźniakami), którzy jednak nie starają się zawrzeć przyjacielskiego kontaktu z Leą, wręcz przeciwnie, podejrzewają ją o romans z ich ojcem. Dziewczyna też woli trzymać się od nich z daleka, tym bardziej, że nie raz i nie dwa słyszała ich złośliwe komentarze o sobie. Znacznie bardziej woli skupić się na doskonaleniu swoich umiejętności i zdobywaniu kolejnych doświadczeń, by kiedyś móc wyrwać się z biedy i coś w życiu osiągnąć. Niestety wydaje się, że owy plan legnie w gruzach, gdy pewnego dnia, zupełnie niespodziewane okazuje się, że pan Hall umarł.

"Przeszliśmy już razem przez piekło i z powrotem. Damy radę."

Na szczęście (lub i nie) dla Lei bracia Hall postanawiają kontynuować dzieło ojca. Grayson decyduje się zatrudnić dziewczynę. To, jednak nie wszystko. Chce również by zaczęła ona flirtować z jego bratem. Jednak musi wykazać się szantażem, by Lea się na to zgodziła, która nie mając wyjścia decyduje się na warunki przedstawione przez chłopaka. Nie jest jej łatwo, gdyż jej wcześniejsze kontakty z braćmi był minimalne. Lecz teraz Lea musi zmienić swoje nastawienie i sprawić, by chłopak zaczął zwracać na nią uwagę. Gorzej, że zamiast do Alexa, dziewczyna czuje miętę do drugiego z braci, który zachowuje się wobec niech niezbyt uprzejmie. Dlaczego Grayson chce, by dziewczyna umawiała się z jego bratem? Czy ma jakiś niecny plan? A może to coś zupełnie innego? Cała ta historia ma drugie dno.

"To był taki odlot, jakby jakiś drapieżnik chwycił mnie za gardło."

Odlot to powieść młodzieżowa dla każdego (nawet moja mama się nią zachwyciła i przeczytała pierwsza), która jest niezwykle mądra, bo opowiada o prawdziwym życiu zwykłych nastolatków, których interesują ważne rzeczy, a nie tylko te doczesne. Mamy tu bohaterów, którzy przeżywają śmierć brata i ojca i próbują się w tym wszystkim odnaleźć. Bohaterkę, która jest bardziej odpowiedzialna i sumienna niż jej własna rodzicielka. I wszyscy muszą sobie poradzić z własnymi problemami. A pomiędzy nich wkradnie się uczucie, tajemnice i żal. Ta historia jest o młodzieży wkraczającej w dorosłość, która poznaje, co to odpowiedzialność, uczciwość i ciężka praca. A gdzieś tam pomiędzy znajduje się miłość i troskliwość oraz dbanie o bezpieczeństwo najbliższych.

"Miłość nie jest czymś na co możesz zasłużyć."

W powieściach Jennifer Echols ważne miejsce zajmuje wkraczanie jej bohaterów w dorosłe życie i ich codzienne rozterki. Nie są to przesłodzone, banalne historyjki, w których swoje miejsce znajdują tylko alkohol, seks i imprezy. Wręcz przeciwnie. Jest w nich prawdziwy obraz życia, mądrość i ciepło. Oczywiście znajdują swoje miejsce romantyczne fragmenty, tak samo, jak te zabawne. I to wszystko sprawia, że jej książki są takie niezwykłe i czyta się je z zapartym tchem. Ja nie potrafię i nie chcę się od nich odrywać. Podobnie było z Odlotem. Jennifer Echols z każdą kolejną książką mocno mnie zaskakuje. Gdy wydaje mi się, że kolejna jej powieść nie przebije poprzedniej, okazuje się, że jednak może.

"- I ja stałam się kimś zupełnie innym."

Odlot to niezwykle przyjemna książka, która wciąga od samego początku. Jak zwykle napisana lekkim piórem, bez nużących opisów i banalnych dialogów, gdzie fabuła zaciekawia od pierwszej strony (a właściwie od opisu). Bohaterowie tejże powieści to młodzi ludzie rzuceni na głębokie wody, którzy muszą walczyć z przeciwnościami losu. I wszystko poznajemy z punktu widzenia Lei.
Motyw Graysona bardzo przypadł mi do gustu. I byłam do samego końca ogromnie ciekawa, co też takiego się z nim stanie. Relacje pomiędzy poszczególnymi bohaterami zostały bardzo dobrze ukazane - dzięki temu cała ta historia nie była jednostajna.
I zakończenie - bardzo, bardzo mi się spodobało. Zresztą, jak zwykle w książkach Echols. Jej styl i pomysły zawsze sprawiają, że mam wielką radochę czytając jej powieści. I z wielką ochotą przeczytam kolejne. :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena