Koszyk 0
Opis:
Magda jest biseksualną, uwodzicielską studentką, która interesuje się sztuką. Bardziej niż malarstwem zachwyca się jednak nastolatkami przypominającymi Lolitę i mężczyznami z diabłem za skórą.  Jej życie zdominowały dwa uzależnienia: od miłości i od bólu. Tłumaczy, że przechodzi od czerwieni namiętności do czerwieni krwi. Z jednej strony, odkrywa róż ... ne oblicza przyjemności. Z drugiej jest nadwrażliwa i często czuje się zraniona. Żeby odreagować cierpienie psychiczne, okalecza się. Jest to jej nawyk, ukształtowany w dzieciństwie przeżywanym z ojcem alkoholikiem i zimną, despotyczną matką. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Marta Motyl
  • 2016
  • 272
  • 195
  • 130
  • 978837945-246-0
  • 9788379452460
  • ZD5HW

Recenzje czytelników

jaki jest twój odcień czerwieni

Ocena:
Data:
Czerwony krwisty. Czerwony purpurowy oraz czerwony karmazynowy. Kolor czerwony jest jeden, a jego odcieni jest cała paleta.

Magda, zwykła dziewczyna, która pochodzi z przeciętnej rodziny. Ojciec alkoholik napalony na własną córkę. Matka wrzeszcząca despotka, która ciągle sprząta. Ani ojciec, ani matka nie nadają się na rodziców. W całej tej otoczce patologii domowej, żyje całkiem przeciętna dziewczyna. Pilna uczennica, która nigdy nie zawala szkolnych, czy też studenckich obowiązków ... Jest obowiązkowa, ale też nie stroni od imprez. Jej życie to ciągła impreza. Przygodny seks, który ma ukoić jej nerwy i pożądanie. Jest jeden problem, a może dwa małe problemy. Po pierwsze dziewczyna jest biseksualna. Po drugie ma przyjaciółkę. Jej przyjaciółka jest ostra, a na imię jej żyletka...

Poszukiwanie uwarunkowań seksualnych oraz radzenie sobie ze stresem. Dwa czynniki, na których oparta jest cała historia. Magda ciągle szuka, to też próbuje związku z mężczyzną. Po turbulencjach związkowych, zaczyna spotykać się z dziewczynami. Dziewczyna oddaje swoje ciało. Bez zastanowienia, aby szybko. Przeklinając samą siebie, zaczyna ciąć swoje ciało! To antidotum na nerwy...

Ewidentnie książka nie jest szablonowa. Brak ogólnego schematu oraz całkiem niespodziewane zakończenie, czynią tę książkę pozbawioną owego szablonu. Potoczny styl jakim, napisana jest książka to duży plus. Zabrakło mi w tej powieści tempa i ogólnego poruszenia. Ciągle jesteśmy w tym samym ciągu. Przygodny seks, kłótnia z chłopakiem, rozstania i powroty. Za to emocje oraz rzeczywistość autorka, przekazała imponująco. Jak była złość ja ją czułam. Jak szły w ruch żyletki, to bolały mnie nogi! Mam dylemat, ponieważ ta książka jest naprawdę dobra.

Erotyczna strona tej książki jest na dobrym poziomie. Nie jest przesadzona, zaś utrzymana na granicy smaku. Psychologiczna strona tej książki to inna sprawa. Idealna postać Magdy, oddaje jej stan psychiczny. Czytałam i szukała usprawiedliwienia dla jej poczynań. Znalazła, ale moja teoria padła na zakończeniu książki. Autorka szczerze ukazała obraz młodych dziewczyn, które oddają swoje ciała. Sponsoring oraz życie ludzi kultury, poznałam z drugiej strony. Mocno zaakcentowany pogląd na związki homoseksualne, gwałt, zniżenie się do poziomu zero! Emocje sprawią, że ta książka na długo, zostanie w mojej pamięci.

Kupując tę książkę, zastanawiałam się po co to jabłko na okładce. Moja dociekliwa natura, kazała mi sprawdzić znacznie słowa jabłko. Przeczytałam i teraz wiem. Ta książka jest jak jabłko! Jest początek życia i koniec związku. Są gwiazdy, przy których Magda miała spędzić noc. Była miłość. I uczucie niezgody, też znalazło miejsce w książce. Jak sami widzicie okładka też dużo mówi.

Czerwień to kolor idealny do kontrastu. Idealne połączenie żyletka i skóra. Tylko pewne rany się nie goją. A na blizny, patrzymy całe życie!

ksiazkowaczarnobialaem.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

http://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/

Ocena:
Autor:
Data:
„Spojrzałam na siebie. Całą. Inni ludzie tylko rozdrabniali mnie na kawałki. Temu dałam na spodeczku, temu na łyżeczce, tej w miseczce, a sobie łepek ukręciłam… Ukręciłam! A mimo to nie umiałam żyć bez nich wszystkich. Jeszcze nie. Wciąż nie.”

Kształtuje nas przeszłość, środowisko i ludzie. Buduje kontakt z człowiekiem i samotność. Wybory, decyzje, refleksje szalejące w głowie, gdy czekamy zbyt długo na rozstaju dróg. Nikt nie powiedział nam, że życie będzie łatwe ... Że pragnąc szczęścia nieraz poczujemy rozczarowanie i ból. Zawiłą ścieżką wędruje także Magda, bohaterka książki „Odcienie czerwieni”. Kierowana złudnymi drogowskazami, zbiera kamienie grzechu wkraczając w coraz mroczniejszą rzeczywistość i dźwigając coraz cięższy bagaż. Jak ukształtowały ją doświadczenia i kim teraz jest? Zapraszam do zapoznania się z moją recenzją odważnej i zarazem docierającej daleko w głąb umysłu książki autorstwa Marty Motyl.

Studiując sztukę, momentami wrażliwa i łaknąca uczucia Magda stąpa po kruchym lodzie. Smakując sponsoringu, pragnie mocnych doznań, stąd nie waha się o nie zawalczyć spędzając upojne we wrażenia chwile u boku przygodnie poznanych mężczyzn i kobiet. Dziewczyna, odkrywając swoją naturę wie, że jest w stanie zdobyć to, po co wielu innych bało by się sięgnąć. A jednak kontrowersyjne i nieskromne doświadczenia niewidzialnie ją okaleczają, przez co w jej dłoni nieraz pojawia się żyletka. Toksyczny związek i samotność przeżywana w niemałym gronie towarzyszy. Jak to się stało, że Magda znalazła się właśnie w takim miejscu? Co do tego doprowadziło? W odważnej i nieskrywającej tajemnic opowieści kobieta zwierza się z najbardziej intymnych myśli swojego życia.

Magda to biseksualistka mająca tendencje do pakowania się w nieprzyzwoite sytuacje. Brak zahamowań i poszukiwanie ponadprzeciętnych bodźców muszą być jednak wynikiem jakichś przeżyć. Nic więc dziwnego, że przyczyniła się do tego przeszłość dziewczyny z pijanym ojcem na czele, bo między innymi to wyzbyło ją złudzeń dotyczących piękna niekrzywdzącego i bezpiecznego świata. Odejście od Kościoła, pierwsze fascynujące i coraz bardziej odważne przygody. W końcu szalejące pożądanie skupione wyłącznie na sferze fizycznej i niestety nie zawsze przynoszące satysfakcję. Magda pozornie nie szuka miłości, przynajmniej nie na stałe, chociaż w jej życiu pojawia się ktoś, kogo zaczyna kochać. Czy jednak tacy ludzie jak ona, mają szansę na cudowne szczęście?

„Odcienie czerwieni” to książka niewepchnięta w typową formę pamiętnika, a jednak niewątpliwie przypominająca zbiór intymnych zwierzeń. Pierwszoosobowa narracja skupiona na opisie wydarzeń, ale i wewnętrznych batalii, okazuje się niekolorowaną historią, w której Magda przedstawia własne słabości, nadzieje, bezwstydność, ale i słabość. Bohaterka jest niewątpliwie osobą oryginalną i kontrowersyjną, taką, którą na pierwszy rzut oka oznaczylibyśmy niepochlebnym epitetem. Bo z różnymi mężczyznami, bo z kobietami, bo za pieniądze, bo po zwierzęcemu… A jednak pod tą całą płachtą bezpruderyjności kryje się wrażliwa osoba, która gubi się w poszukiwaniach szczęścia i przegrywa walkę o zdrową przyszłość, lokując swoje serce tam, gdzie nie powinno go być. I tym samym, niejednokrotnie je rani. Pragnąc komuś zaufać, zaczyna kochać, a więc uświadamia nam to, że tak naprawdę jest po prostu kobietą, tyle że obierającą nieco inny sposób na życie.

Marta Motyl wykreowała niebanalną historię, która jest nie tylko opowieścią o losach młodej studentki. To przede wszystkim obraz ludzkiego umysłu, jego barier, pokonywanych granic, potrzeb, lęków i tworzenia wizerunku skrzywionej rzeczywistości. Pojawiają się tutaj momenty, które trudno zaakceptować, w szczególności na początku, kiedy bohaterka wydaje nam się wypaczoną i zdemoralizowaną dziewczyną. Aczkolwiek chociaż nie wyczuwamy usilnej próby wytłumaczenia i usprawiedliwienia jej zachowania, z czasem coraz bardziej zaczynamy rozumieć jej światopogląd. Niełatwe zadanie miała autorka, a jednak z pewnością jemu sprostała. Stworzyła bohaterkę, którą trudno pokochać, a pomimo tego można do niej przywyknąć. Książka szokuje, bulwersuje, ale i pozostawia po sobie wrażenie. Chcecie zakosztować odwagi Magdy i zobaczyć, dlaczego jej serce krwawi?

Język powieści jest plastyczny, prosty i nowoczesny. Podobnie jak i dialogi, które poprzez tę zwyczajność nabierają wiarygodności. „Odcienie czerwieni” okazują się mieszanką refleksji, a jednak nie chodzi tutaj o kwieciste myśli, którymi warto kierować się w życiu. Niby podążająca jednym torem, po głębszej analizie – pełna sprzeczności publikacja to dobry pomysł dla wielbicieli kontrowersyjnych postaci, które nie obawiają się przedstawiać swojego grzesznego oblicza. Żeby nie mieć fałszywych wyobrażeń, książka absolutnie nie jest erotykiem czy opowieścią o romantycznej miłości, chociaż jest tutaj i seks i uczucie. Zadziwiające, prawda? Pomimo tego, że nie do końca jest to typ historii za którym przepadam, a zachowanie bohaterki raczej nie zyskało mojej stuprocentowej sympatii, książka okazała się dla mnie interesującym doświadczeniem. Szukacie oryginalności, niemoralnych scen i skomplikowanych myśli? Właśnie to znaleźliście.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena