Koszyk 0
Opis:
Było tutaj od zawsze, jeszcze zanim my się pojawiliśmy. Zło. Najpotężniejszy z żywiołów. Wszechobecne i nieogarnięte. Oczy pełne strachu ukazują różne formy zła - jako zdarzenia dnia codziennego i zjawiska nadprzyrodzone; jako emocje znane każdemu, kto jest wrażliwy na otaczającą go rzeczywistość. To historie zwykłych ludzi, którym przytrafiają się rzeczy niezwykłe. Opowieść o frustracji i nienawiści, która przybiera materialną formę. O tym ... jak to jest naprawdę wejść w umysł innego człowieka i spróbować go poznać. Jak samotność i odrzucenie przez społeczeństwo prowadzą do tragedii. Poznaj ludzi, którzy szukają akceptacji, ciepła i miłości w szaleńczo pędzącym szarym tłumie. Odwiedź wymierające miasta na prowincji i wielkie bezosobowe blokowiska. Przeżyj spotkania z niezwykłym. W starciu ze złem każdy z nas skazany jest na nierówną samotną walkę. Ale nie zdołasz przed nim uciec. Gdy ukaże swoje oblicze, będzie już za późno. A może jednak to właśnie tobie się uda? Spróbujesz? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jarosław Jakubowski
  • 2014
  • 1
  • 416
  • 205
  • 140
  • *, 9788377853801
  • 9788377853801
  • ZBELD

Recenzje czytelników

Nawet najdrobniejsze zło nie znika

Ocena:
Autor:
Data:
Zbiory opowiadań czytam często i chętnie. Ich główną zaletą w mojej opinii jest mnogość historii przedstawionych w jednej książce, dzięki czemu mogę liczyć na mnogość wrażeń płynących z lektury. Choć częściej zdarza mi się sięgać po antologie spisane przez różnych autorów, to bywa, że w moje ręce wpada zbiór jednego autora. Lektura taka jest o tyle ciekawa, że daje możliwość poznania warsztatu pisarskiego twórcy w wielu jego różnych aspektach. Tak też było w przypadku " ... Oczu pełnych strachu".

"Oczy pełne strachu" to antologia trzydziestu jeden opowiadań, których wspólnym mianownikiem jest szeroko pojęty strach. Autor w swoich historiach przedstawia ów temat w różnorodny sposób, pokazując czytelnikom różne jego oblicza. Od dość powszechnej obawy przed samotnością i brakiem akceptacji, przez strach związany z wydarzeniami z przeszłości, po przerażenie związane z głęboko skrywanymi lękami.

"Człowiek, który nieustannie myśli o ucieczce, musi wreszcie spróbować uciec. Inaczej chowa się w swojej głowie i nie wychodzi z niej do końca."

Muszę być szczera, że nie wszystkie opowiadania zawarte w zbiorze przypadły mi do gustu, ale taki jest właśnie ich urok: historie są zróżnicowane pod względem podejścia do tematu i jakości. W antologii moją uwagę najbardziej przykuły 'Pozytywka', 'Wcielenie', 'Klątwa Emilii Uglicz', 'Doktor Malewicz', 'Zegar' oraz tytułowe 'Oczy pełne strachu'.
Pierwsze z wymienionych opowiadań, 'Pozytywka', to klasyczna historia o nawiedzonej zabawce. Mężczyzna pod wpływem impulsu kupuje aryston, mając nadzieję, że spodoba się on jego dzieciom. W krótkim odstępie czasu zabawka zaczyna coraz natarczywiej nawiedzać myśli mężczyzny, co prowadzi do tragicznych wydarzeń.
'Wcielenie' to nietypowa historia o miłości. Jej głównym bohaterem jest nastoletni chłopak, który posiadł niezwykłą umiejętność „wnikania” w umysły innych osób. Ponieważ jego paranormalna zdolność mocno osłabia jego zdrowie, zostaje wysłany do sanatorium, gdzie poznaje miłość swojego życia, tajemniczą Annę Ewę...
'Klątwa Emilii Uglicz' traktuje o dziewczynie, która po śmierci swojego psa, w chwili skrajnej rozpaczy przeklina cały świat. To opowiadanie łączące w sobie ogromne pokłady zarówno grozy, jak i smutku.
'Doktor Malewicz' to z kolei historia z przesłaniem, według którego nie można odwracać się na cudzą krzywdę. Jeden z grupy przyjaciół zostaje niesłusznie ukarany za rzekomy atak na młodszego kolegę, a reszta odwraca się od niego plecami. Nie zdają sobie jednak sprawy, że ich zły uczynek do nich w przyszłości powróci jako zemsta za nielojalność.
'Zegar'. Opowiadanie intrygujące i niejednoznaczne. Pewien mężczyzna zostaje, z nieznanego powodu, umieszczony w pomieszczeniu, które przypomina mu zakład zegarmistrzowski. Obok części leżących na stole znajduje kopertę, a w niej list z nakazem zmontowania zegara z elementów, które widzi na stole. Jego czas jest ograniczony, a jeśli nie zdąży, to zgodnie z tym, co zostało napisane w liście „czas przestanie mieć dla niego znaczenie”...
Na koniec zostawiłam opowiadanie 'Oczy pełne strachu'. Jest to najdłuższa historia z przedstawionych w antologii, licząca sobie blisko siedemdziesiąt stron. Jej głównym bohaterem jest komisarz Chojna, najlepszy policjant w Bydgoszczy, który staje na czele specjalnej grupy dochodzeniowej, mającej za zadanie ustalenie tożsamości i ujęcie groźnego psychopaty. Jego ofiarami padli między innymi bogaty nastolatek, redaktor lokalnej gazety, rencista namiętnie oskarżający o całe zło na świecie swojego sąsiada oraz niespełniony pisarz. Jedyne, co ich łączy, to fakt, że psychopata dosłownie rozerwał ich na strzępy. Przed komisarzem najtrudniejsze śledztwo w życiu, w które mogą być wplątane siły nie z tego świata...

"Wy, tak zwani ludzie nowocześni, chowacie się w waszym cynizmie, bo myślicie, że to was uchroni przed odpowiedzialnością. Ale zapewniam pana, że każde, najdrobniejsze nawet zło, jakie popełniamy, nie znika, tylko odkłada się w nas na podobieństwo odpadów radioaktywnych, które w ostateczności mogą nas unicestwić."

To, co podoba mi się w opowiadaniach Jakubowskiego to otwarte zakończenie w sporej ilości napisanych przez niego historii. Dzięki temu można pomyśleć o tym, jak dana opowieść mogłaby się zakończyć, gdyby jego bohaterowie postąpili inaczej. Albo ów finał sobie dopowiedzieć, gdy zamknięcie nie pozostaje definitywnie przedstawione.

Ponadto autor sugeruje czytelnikowi chwilę zastanowienia zarówno nad kondycją moralną społeczeństwa, które choć oficjalnie odcina się od zła, twierdząc, że ono ich nie dotyczy, to jednocześnie obawia się jego konsekwencji.

Antologia "Oczy pełne strachu" została napisana przystępnym, prostym językiem z typowo męską narracją, która unika rozległych opisowych fragmentów i skupia się na konkretach, takich jak dialogi i szybkie prowadzenie akcji. Długość opowiadań jest różna, od dwu-, trzystronicowych do obszernych historii, jak tytułowe 'Oczy pełne strachu'. Dzięki takiemu zróżnicowaniu czytelnik zyskuje możliwość spokojnego czytania antologii, z chwilą na zastanowienie się nad tym, co przeczytał. A jest nad czym, jako że każdy z nas się czegoś boi. Pytanie tylko czy potrafimy nazwać nasz strach?

http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2014/07/jarosaw-jakubowski-oczy-pene-strachu.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena