Koszyk 0
Opis:
Science fiction, horror, sensacja. Niezwykłe wizje przyszłości, pełne grozy opowieści, w których nic nie jest oczywiste, trzymające w napięciu fabuły jak z thrillerów - światy opowiadań Rafał Kosika pochłaniają czytelnika bez reszty. Wszystkie były już publikowane w pismach papierowych i magazynach internetowych, jednak znakomita większość czytelników z pewnością nie miała okazji zapoznać się choćby z połową z nich. Zebrane razem i poprawione kosmetycznie ponownie wyruszą w świat ... Podobieństwo z okładką Świata Zero jest nieprzypadkowe. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Rafał Kosik
  • 2011
  • 350
  • 210
  • 145
  • 978-83-61187-43-1
  • 9788361187431
  • ZAD3X

Recenzje czytelników

Jak Stephen King

Ocena:
Autor:
Data:
Wyobraźcie sobie następującą sytuację. Jest noc, zebraliście się w kilkoro osób i wybraliście na łąkę. Jest lato, noc ciepła i pogodna, gwiazdy lśnią nad Wami niemal na wyciągnięcie ręki. Niedaleko szumi las, dalej jakaś rzeka. Znajdujecie ustronne miejsce, nagą ziemię, na której rozpalacie ognisko. Przyciągacie skądś grube gałęzie, w sam raz do siedzenia, ogień do tego czasu strzela już iskrami, a drewno płonie z trzaskiem. Zasiadacie przy nim i czujecie klimat miejsca ... I wtedy jedno z Was zaczyna snuć opowieści. Ktoś zaginął, ktoś trafił do nawiedzonego domu, ktoś inny urządził masakrę. Spotkało to znajomego znajomego, znacie to, ale emocje i tak są silne. Cały świat skondensował się na tej jednej jedynej chwili i miejscu, a którym się znajdujecie i teraz liczy się tylko to.

Poczuliście ten klimat? Mało Wam? Więc sięgnijcie po ten zbiór opowiadań Rafała Kosika a gwarantuję, że przeniesie Was na takie właśnie ognisko, gdzie miejskie legendy wkradną się do Waszej duszy i umysłu, nie pozwalając się oderwać, ani tak szybko o sobie zapomnieć.

Na „Obywatela…” składa się 10 opowiadań znanych czytelnikom z łam różnych pism, takich jak „Fantastyka” czy „SFFiH”, opowiadań najróżniejszych treścią (od sensacji, przez science fiction po horror), za to bez wyjątku świetnie napisanych. Opowiadań wciągających, emocjonujących, zaciekawiających, a przede wszystkim zaskakujących puentą i stanowiących coś więcej, niż tylko zwykłą rozrywkę. Opowiadań, które pokazują jasno i wyraźnie, że Kosik jest jednym z najciekawszych i najlepszych autorów fantastyki w naszym kraju, a jego talent snucia opowieści porównać mogę chyba tylko z Kingiem. Zresztą do Kinga podobny jest także w treści i rozwiązaniach, na szczęście nie kopiuje autora z Maine, a prezentuje własne, znakomite pisarstwo, które – wbrew modzie – nie wstydzi się polskości i wśród naszym realiów wyszukuje fascynujące rzeczy. I wprowadza ten dysonans w zwyczajne życie, dając czytelnikowi do myślenia i sprawiając, że jego pomysły czy spostrzeżenia – trafne niezwykle – powracają jeszcze długo po lekturze. Zresztą Kinga przypomina jeszcze w jednym – bierze z pozoru zwyczajną rzecz, taką jazdę pociągiem, wyjazd nad morze czy wyprawę do rezerwatu, albo też pracę w agencji reklamowej, i zaczyna obudowywać to w grozę czy fantastykę, w które naprawdę nie trudno w jego wykonaniu jest uwierzyć.

Zresztą wspomniane pomysły Kosik rozwija w swej późniejszej twórczości, choćby w serii Felix, Net i Nika i każdy, kto z FNiN miał do czynienia, a chce zobaczyć dorosłego, poważniejszego autora, będzie się świetnie bawił wyłapując tego typu smaczki.

Trudno mi powiedzieć o całości coś więcej, bez zagłębiania się w treść opowiadań – a tego nie chcę czynić, bowiem odkrywanie ich od podstaw, bez jakiejkolwiek świadomości, do którego należą gatunku czy o czym opowiadają, to prawdziwa przyjemność – ale z drugiej strony, czy muszę mówić coś więcej? Po prostu sięgnijcie po tę książkę i pozwólcie by wszystko powiedział Wam sam autor. A naprawdę warto go wysłuchać i dać się wciągnąć w ten wspaniały świat. Usiąść z nim przy ognisku, czy może – odnosząc się do treści jednego z opowiadań – w wagonie kolejowym, i chłonąć, co ma nam do przekazania, dając uwieść wykreowanym przez niego połączeniom słów. Ja się dałem i nie żałuję, ani chwili spędzonej w tym towarzystwie, za dziękuję wydawnictwu Powergraph, które udostępniło mi egzemplarz do recenzji.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

.

Ocena:
Autor:
Data:
"Obywatel który się zawiesił", to pierwszy tom opowiadań Rafała Kosika, które, jak dowiadujemy się z okładki, ukazały się wcześniej, w różnego rodzaju magazynach.Samego Kosika, nie trzeba nikomu przedstawiać.Twórca, najpopularniejszej serii książek dla młodzieży"Felix, Net i Nika", oraz takich powieści jak"Mars", czy"Vertical".

W swoich opowiadaniach, autor nie trzyma się twardo jednej konwencji, zróżnicowanie form ... to pierwsze co rzuca się w oczy po zakończeniu lektury.

Mamy tu więc klasyczne science fiction, jak i nastrojowe opowiadania grozy bazujące na naszych lekach czy obawach.Co może stworzyć nasza wiara, oraz podróż w nieznane, czy też odcięta od świata górska chatka, z koszmarami rodzącymi się tuż za progiem.

W każdym z tych opowiadań autor skupia się właściwie na człowieku, jego problemach, czy fantastycznych gadżetach, które nie zawsze służą naszemu dobro.Bardzo ciekawy zbiór pisany przystępnym językiem, wzbogacony subtelnym poczuciem humoru, czegóż chcieć więcej.Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena