Koszyk 0
Opis:
Najnowsze losy polskiej przestępczości zorganizowanej! Nowa, mocno poszerzona wersja bestselleru Alfabet mafii. Autorzy rozmawiają z najbardziej znanymi postaciami polskiego świata przestępczego. Opisują gangi, które terroryzowały Polskę w latach 90. Niektóre z nich przetrwały do dzisiaj. Losy bohaterów Alfabetu mafii urywały się w 2004 r. Z nowej książki dowiemy się, co dzisiaj robią dawni wrogowie publiczni, czym się zajmują, czy zerwali z dawnym życiem i jakie mają pomysły na nowe czasy ... Autorzy dostrzegają w gangsterach cechy zwykłych ludzi - mają oni przecież rodziny i dzieci, zmagają się z lękami egzystencjalnymi, tak jak wszyscy. Relacje przedstawicieli świata przestępczego zostały skonfrontowane z wersjami wydarzeń prokuratorów, policjantów i ofiar. Ewa Ornacka - dziennikarka śledcza i scenarzystka. Autorka książek Tajemnice zbrodni i Alfabet mafii, scenariusza filmu Świadek w reżyserii Andrzeja Kostenki i serialu dokumentalnego Zbrodnie niedoskonałe. Autorka reportaży telewizyjnych o przestępczości zorganizowanej i białych kołnierzykach. Publikowała na łamach "Głosu Szczecińskiego", "Życia Warszawy", "Prawa i Życia", "Wprost", "Newsweeka", "Uważam Rze" i "Śledczego" ("Focus"). Nagrodzona "Srebrną Kaczką" SDRP za odwagę w opisywaniu mafii. W 2007 roku chroniona przez Centralne Biuro Śledcze. Piotr Pytlakowski - dziennikarz, scenarzysta, autor i współautor książek Republika MSW, Czekając na kata, Alfabet mafii, Śmierć za 300 tys., Agent Tomasz i inni, Wszystkie ręce umyte i Biuro tajnych spraw (cztery ostatnie razem z Sylwestrem Latkowskim). Nakręcił kilka filmów dokumentalnych i kilkanaście reportaży telewizyjnych. Jako reporter pracował w "Nowej Wsi", "Przeglądzie Tygodniowym", "Spotkaniach", "Gazecie Wyborczej", "Życiu Warszawy" i "Życiu". Od 1997 r. jest dziennikarzem tygodnika "Polityka". Nagrodzony "Polskim Pulitzerem" w kategorii "dziennikarstwo śledcze" i nagrodą Adwokatury Polskiej "Złota Waga". Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • miękka
Mniej Więcej
 • Ewa Ornacka, Piotr Pytlakowski
 • 2013
 • 1
 • 462
 • 225
 • 150
 • *, 9788378184409
 • 9788378184409
 • ZB3TZ

Recenzje czytelników

alfabet mafii

Ocena:
Autor:
Data:
Książke polecam na pewno wszystkim ciekawskim mającym dzisiaj około 30-35 lat. Czytając ksiązke przypominam sobie doniesienia z mediów w połowie lat 90 o wybuchach, wojnach między Pruszkowem a Wołominem a dzis..tak jakby cofam się w czasie i mam to samo przed oczyma z tym że bohaterowie tamtych newsów siedzą juz za kratami lub poprostu nie żyją. duet Pytlakowski&Ornacka docierają do gangsterów ich rodzin i bliskich, rozmawiają z nimi i dokladnie opisują szczegóły mafijnej Polski
Czy ta recenzja była przydatna?

Nowy alfabet mafii

Ocena:
Autor:
Data:
Wiele osób dziwi się, że sięgam po książki o mafii skoro jestem dziewczyną. Nie mam pojęcia skąd u mnie takie zainteresowania, ale już od długiego czasu lubię o tym poczytać. Oczywiście najchętniej dowiaduje się nowych rzeczy o mafii sycylijskiej, gdyż to ona jest dla mnie podstawą, ale ponieważ mieszkam w Polsce, to wypada też trochę wiedzieć o własnym kraju, a właściwie jego przestępczości zorganizowanej ... Dlatego właśnie w moje ręce trafił „Nowy alfabet mafii” autorstwa Ewy Ornackiej i Piotra Pytlakowskiego.

Przyznaję się bez bicia, że o losach polskiej mafii nie wiem za dużo. Może to i nawet dobrze, bo dzięki temu lektura tej pozycji okazała się być bardzo kształcąca i przyjemna. Gdybym czytała o czymś, co już wiem, zapewne byłabym znudzona. Biorąc pod uwagę jednak zasób informacji i ich rozległość, ciężko chyba znaleźć osobę, która znałaby te wszystkie fakty. Z tego powodu mogę śmiało stwierdzić, że nawet osoby obeznane w temacie wyjątkowo dobrze, dowiedzą się czegoś nowego. Poza tym fascynaci po prostu lubią czytać książki ze swojej dziedziny, chociażby miały być one tylko i jedynie powtórzeniem. Może to dziwne, ale ja w pewnym stopniu delektowałam się czytaniem, bo czerpałam z niego sporą przyjemność. Czas leciał, a ja na zegarek nie patrzyłam, bo pochłonęły mnie historie zwarte w tej książce.

Bardzo podoba mi się forma tej publikacji. Rozdziałów jest sporo, ale mam wrażenie, że ich ułożenie zostało dobrze przemyślane. Niczym nowym będzie to, że pierwszy rozdział to sam wstęp. W końcu nosi on tytuł „Skąd się wzięła mafia?”. Potem natomiast dostajemy już lawinę informacji ze świata przestępczego – Pruszków i Wołomin to podstawa, ale zostały tutaj przedstawione jeszcze inne historie. Tekst pisany przez autorów to jedno, ale ciekawymi przerywnikami są przytoczone fragmenty rozmów z różnymi osobistościami. Książka jest wydana w bardzo estetyczny i przejrzysty sposób, w środku możemy nawet znaleźć zdjęcia kilku „znanych” ludzi. Niby nic takiego, ale wydanie często ma jednak znaczenie.

Styl przypominał mi w dużej mierze ten stosowany w publikacjach dokumentalnych i popularno-naukowych, chociaż nie do końca. Mimo wszystko język, którym posługują się autorzy jest przystępny i łatwy w odbiorze. Poruszana tematyka do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych nie należy, więc przyjazny język ułatwia czytanie. Zaletą tej pozycji jest dopracowanie i dbanie o szczegóły. W tego typu literaturze jest to niezmiernie ważne, bo czytelnik pragnie dowiedzieć się jak najwięcej. Jest to właściwie rozszerzenie pierwszego „Alfabetu mafii”, który ukazał się w roku 2004. Od tamtego czasu sporo się zmieniło, więc tutaj otrzymujemy najnowsze informacje i najświeższe fakty dotyczące wielu głośnych afer.

Domyślam się, że nie jest to książka dla każdego i nie ma się co dziwić. Skoro kogoś takie klimaty nie interesują, to dlaczego ma po nią sięgać? Jeżeli jednak czujecie swego rodzaju fascynację, a może po prostu jesteście zaintrygowani polskim światem przestępczym, to uważam, że będziecie z lektury tej pozycji bardzo zadowoleni. Konkretna, dopracowana i na temat. Świetnie wydana, dobrze napisana, a przede wszystkim z ogromem informacji. Kto by pomyślał, że w Polsce dzieją się takie rzeczy! Tuż obok nas… Świetną sprawą jest również epilog, w którym zamieszczono spis ludzi powiązanych z mafią. To naprawdę kawał dobrej książki, z której jestem ogromnie zadowolona!

www.sheti-shetani.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena