Koszyk 0
Opis:
W reportażach opartych na wspomnieniach autora pojawiają się różnorodne wątki, w tym między innymi:• Prace geologiczne w egzotycznych rejonach – na obszarach dzikiej sawanny, na bezwodnej pustyni Namib, w wysokich górach Tien-szan.• Odkrycie unikalnych złóż szmaragdów w Zambii, ich eksploatacja (często nielegalna); także prosty opis procesu powstawania szmaragdów w przyrodzie.• ... Zadania i wyzwania napotkane podczas budowy kopalni złota oraz zakulisowe intrygi związane z takim przedsięwzięciem i jego finansowaniem.• Świat postsowieckiej prowincji w kazachskim Semipałatyńsku – powstające środowisko biznesu oraz relikty przeszłości, włącznie z opisem obszaru byłego sowieckiego atomowego poligonu.• Niezwykłe dyskusje o Lechu Wałęsie na głębokiej zambijskiej prowincji.• Ciekawostki, anegdoty, nieznane zwyczaje i wydarzenia oraz obrazki z życia codziennego w najdalszych rejonach świata.ANDRZEJ ŚLIWA – geolog, przez kilkadziesiąt lat zajmował się poszukiwaniem i eksploatacją złóż. Większość poszukiwań prowadził w odległych zakątkach Afryki i Azji – na pustyniach, sawannach, stepach, w wysokich górach. W firmach poszukiwawczych pełnił różne funkcje – od geologa terenowego do szefa przedsiębiorstwa. Brał udział w budowie kopalń, był dyrektorem kopalni złota i członkiem rad nadzorczych przedsiębiorstw górniczych. Badał zarówno typowe, jak i niezwykłe złoża (m.in. szmaragdów); wiele lat poświęcił na poszukiwanie i eksploatację złota. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Andrzej Śliwa
  • 2015
  • 184
  • 205
  • 145
  • 9788378563563
  • 9788378563563
  • ZCZKU

Recenzje czytelników

Notatki geologa

Ocena:
Autor:
Data:
Geolog, podczas prac poszukiwawczych, bywa w różnych miejscach, niedostępnych nie tylko turystom, ale nawet większości miejscowych obywateli”

Geolog to zawód dla ludzi ciekawych świata, lubiących podróżować oraz poznawać historię i budowę różnych rejonów Ziemi. Geolog praktyk znaczną część swojego czasu spędza w terenie, często w miejscach niedostępnych dla zwykłego śmiertelnika, szukając i opisując, mniej lub bardziej, cenne kruszce. Tego typu wyjazdy terenowe mają to do siebie ... iż nierzadko obfitują w zabawne i niezapomniane przygody, które potem wspomina się przez długie lata. I to właśnie o takich przygodach opowiada w swojej debiutanckiej książce „Notatki geologa. Szmaragdy, złoto i… smak przygody” polski geolog, Andrzej Śliwa.

Autor przez kilkadziesiąt lat swojego życia zajmował się poszukiwaniem i wydobywaniem różnego rodzaju złóż, zarówno tych typowych, jak i tych rzadko spotykanych. Większość eksploatacji prowadził na peryferiach świata - między innymi w afrykańskich wioskach zapomnianych przez świat i ludzi, gorących pustyniach czy syberyjskich stepach, gdzie temperatura dochodzi do -42°C. Już po przeczytaniu wstępu widać, iż autor przeżył i widział zdecydowanie więcej niż niejeden zwykły zjadacz chleba, ma więc o czym opowiadać swoim czytelnikom. Andrzej Śliwa w swojej debiutanckiej książce skupia się w głównej mierze na przygodach, jakie spotkały go podczas prowadzenia prac geologicznych w Afryce, Kazachstanie i Chile, przy czym Afryki jest tu zdecydowanie najwięcej. Geolog w każdym z tych krajów spędził po kilkanaście lat, miał więc okazję poznać je „od podszewki”, dzięki czemu jego relacja dodatkowo nabiera na wiarygodności, a odbiorca dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy, których na próżno szukać w zwykłych książkach podróżniczych.

Myślę, że zbytnio nie przesadzę, gdy napiszę, iż „Notatki geologa” zawierają w sobie wszystkie elementy niezbędne do stworzenia dobrej, trzymającej w napięciu powieści przygodowej. Mamy tutaj bowiem niebezpieczne przygody, przyprawiające czytelnika o szybsze bicie serca, bezcenne klejnoty, takie jak szmaragdy i złoto, dzikie zwierzęta, między innymi: lwy, słonie oraz węże różnorakich gatunków, egzotyczną florę, 40-stopniowe mrozy, jaki i 50-stopniowe upały, nie brakuje również najróżniejszych kanciarzy, przemytników i złodziei. Książka, już od pierwszych stron, dosłownie zachwyca bogactwem opisów miejsc, ludzi i zwierząt, wiele też się w niej dzieje, więc na nudę podczas lektury nie można narzekać. Mnie osobiście najbardziej spodobał się opis spotkania autora ze słoniem, który, jak się okazuje, nie zawsze chce zejść człowiekowi z drogi.

Język, jakim posługuje się autor, jest zwięzły i konkretny. Takie też są poszczególne rozdziały. Nie mamy tutaj rozbudowanej fabuły. Na całość, jak wskazuje sam tytuł, składają się po prostu luźne notatki i przezabawne anegdotki. Książka jest napisana w miarę przystępny i zabawny sposób, czyta się ją więc całkiem szybko i przyjemnie, miejscami z szerokim uśmiechem na twarzy. Andrzej Śliwa potrafi zaciekawić czytelnika i utrzymać jego zainteresowanie od pierwszej do ostatniej strony. Ja osobiście podczas lektury tej pozycji dowiedziałam się wielu ciekawych i nowych dla mnie rzeczy na temat egzotycznych rejonów naszej planety, więc po jej skończonej jestem w pełni usatysfakcjonowana, gdyż otrzymałam więcej niż się spodziewałam. Poza tym dodatkowym plusem książki są umieszczone na jej końcu zdjęcia obrazujące przebieg poszczególnych prac geologa w terenie.

Komu mogę polecić „Notatki geologa” ? Na pewno tym, którzy lubią książki podróżnicze, a także tym, którzy interesują się kulturą oraz historią Afryki i Kazachstanu. Niemniej jednak myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Ja w każdym razie mam nadzieję, iż autor nie poprzestanie tylko na jednej publikacji i że wkrótce ukarze się jej kontynuacja.

[http://bierziczytaj.blogspot.com]
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Polecam

Ocena:
Autor:
Data:
Autor podążą słoniowymi ścieżkami, a my kroczmy za nim z opuszczoną szczęką i szeroko otwartymi ze zdumienia oczami. Opisy robią mocne wrażenie, a prosty styl autora sprawia, że lektura jest lekka i nie męczy, zatem czyta się długo.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena