Koszyk 0
Opis:
Akcja powieści rozgrywa się w wigilię Bożego Narodzenia, a jej główna bohaterka Elka, rozpieszczona przez ojca, dziadka i wuja, w wieku siedemnastu lat dochodzi do wniosku, że bynajmniej nie wszyscy mężczyźni na świecie darzą ją bezkrytycznym uwielbieniem i skłonni są do ulegania jej woli. Ten jeden dzień poczyni wielkie zmiany w egoistycznej osobowości Elki. Czy to za sprawą Terpentuli, czy Tomcia (wigilijnego Gwiazdora) ... czy też rodziny Borejków albo innych życzliwych w wigilijny wieczór ludzi, w Elce zachodzi zmiana, i to zmiana na lepsze. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Małgorzata Musierowicz
  • 0
  • 186
  • 206
  • 146
  • *, 9788362199068
  • 9788362199068
  • ZBN40
  • 10-13 lat

Recenzje czytelników

„Noelka” Małgorzaty Musierowicz

Ocena:
Autor:
Data:
Są takie książki, które nigdy się nam nie znudzą, nawet jeśli byliśmy ich fanami jeszcze jako dzieci. Taką serią niesamowicie wciągających opowieści jest „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz. Mimo że lekturę warto zacząć w kolejności jej powstawania (ułatwi to rozpoznanie poszczególnych postaci, które przewijają się przez całą serię), w okresie przedświątecznym szczególnie polecam „Noelkę” ...
„Noelka” może się stać symbolem nadchodzącej przedświątecznej gorączki niczym „Last Christmas” zespołu Wham, które słyszymy w radiu, film „Kevin sam w domu” albo „Opowieść Wigilijna” Charlesa Dickensa, z którą nota bene książka ta ma coś wspólnego, ale o tym za chwilę.
Kto powiedział, że dorosły, poważny człowiek nie może i nie chce powrócić do lat, kiedy kształtowała się jego osobowość i gdy problemem była nadchodząca klasówka lub brak śniegu i tym samym możliwości wyjścia na sanki? Książki Musierowicz pomagają nam powrócić do tych momentów, jak pierwsze miłości i kroki w dorosłość, ale i problemy dorosłych już ludzi. Co istotne, każda książka porusza dodatkowe wątki, jak odwołania do rzeczywistych osób i zdarzeń. Miejscem akcji jest Poznań i Jeżyce – jedna z jego dzielnic. I tak autorka wplata w swoje opowieści wątki, jak np. stan wojenny, dodaje informacje o tym, że jednej z bohaterek wypadła z torby faktycznie istniejąca książka (np. „Gorączka romantyczna” Marii Janion), z którą czytelnicy mogą się zapoznać, podążając śladem ulubionego bohatera i informuje o wydarzeniach, których uczestnikami mogliśmy być my sami lub np. nasi bliscy. To dodatkowy walor – realizm. Właśnie dlatego do Musierowicz zgłaszali i zgłaszają się czytelnicy z setkami pytań i próśb. A to chcą zapytać, dlaczego dana osoba postąpiła tak, a nie inaczej, proszą, żeby dany bohater znalazł miłość życia lub pytają, czy nie mogłyby stać się pierwowzorem nowej postaci. Świadczy to o tym, jaki wpływ na życie najmłodszych, ale i tych wieloletnich czytelników ma cały ciąg opowieści. Należy pogratulować cierpliwości mieszkańcom ulicy Roosevelta 5 w Poznaniu, którzy już niejednokrotnie doświadczyli wizyt osób chcących zobaczyć słynne mieszkanie państwa Borejków, z którymi spotykają się stali czytelnicy "Jeżycjady".
„Noelka” to opowieść o żeńskiej wersji Ebenezera Scrooge’a – Elżbiecie Strybie, która jako siedemnastoletnia nastolatka nie grzeszy życzliwością, ba, jest rozpieszczoną i nie odczuwającą empatii małolatą, wychowywaną bardziej przez dziadka niż ojca. Stanowi ona ciekawą do analizy postać, bo z reguły bohaterowie "Jeżycjady", nawet jeśli nacechowani np. życiową nieporadnością czy zagubieni, są dającymi się lubić osobowościami.
Z każdą kolejną stroną Ela daje się poznać jako osoba, za którą nie można przepadać – egoistka, niezainteresowana życiem otaczających ją ludzi, których nagminnie rani. Życie Elki zmienia się, gdy staje się pomocnicą Gwiazdora (w tej roli Tomcio Kowalik, roznoszący w Poznaniu prezenty, odpowiednik św. Mikołaja). To moment przełomowy, gdy pannica zauważa magię Świąt i niczym główny bohater "Opowieści Wigilijnej" próbuje nadrobić stracony czas i zadośćuczynić za krzywdy, które uczyniła innym. Czy udaje się jej to, biorąc pod uwagę, że tak późno zdecydowała się naprawić winy? Przekonajcie się sami!
„Noelka” to nie tylko opowieść dotycząca losów głównej bohaterki, ale też wiele pobocznych zabawnych i intrygujących wątków.
Święta i przygotowania do nich, na które centra handlowe szykują nas już od początku listopada, to idealny moment na chwilę wytchnienia i lekturę książki pełnej prawdziwych życiowych dylematów dzieci, młodzieży i dorosłych, ale i realistycznych elementów, uwiarygodniających całą opowieść.
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z książkami Musierowicz (jak to możliwe?!), polecam Wam „Noelkę”, powieść z bezcennym wigilijnym klimatem, która od pierwszej strony zachęci Was do sięgnięcia po kolejne tomy.
Już jako dorosła czytelniczka, zauważam, jak zmieniła się moja percepcja tej książki. Inaczej oceniam niektóre sytuacje, ale to oznacza, że jest ona idealna dla osoby w każdym wieku, bo ja, proszę państwa, nie mam zamiaru rezygnować z jej lektury! Co to, to nie!

„Noelka” to książka dla dorastających dziewcząt, świadomych kobiet i dojrzałych pań, które chcą zatopić się w opowieściach dotyczących polskich realiów lat 80., 90., jak i teraźniejszych czasów i wracać do nich wielokrotnie. Tak! Seria "Jeżycjada" ma już tyle lat na swoim koncie, ale jest nadal niezmiennie aktualna i wciągająca. Nie dajmy się zwariować w pościgu za prezentami, karpiem i choinką – dajmy się porwać nowoczesnej opowieści wigilijnej – mądrej i poruszającej. Już nie mogę się doczekać ponownej lektury! Polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Rapsodia wigilijna

Ocena:
Autor:
Data:
Wigilijny poranek na Jeżycach dla każdego oznacza coś innego. Ida niepokoi się brakiem białych pantofli i długością trenu ślubnej sukni tak bardzo, że zamiast miodu dodaje do świątecznego piernika słoik smalcu. Elka, córka Grzegorza Stryby, oczekuje wizyty Baltony, który obiecał przewieźć ją harleyem (co jak wiadomo jest szczytem marzeń każdej nastolatki). Cyryjek cyzeluje uszka, a Ignacy Borejko spada z drabiny. U Żeromskich grasują bliźnięta ... profesor Dmuchawiec zakochuje się w prawnuczce Kasi, natomiast pod tak zwanym rondem, pojawia się handlująca swoimi obrazami tajemnicza Terpentula.
Choć jest to zima niewątpliwie, to polskim obyczajem Gwiazdka jest „po wodzie”, czyli deszcz leje rzęsiście.

Między strugami wody co rusz przemyka osobliwa para, Elka Stryba i Tomek Kowalik, oboje przebrani, ona za Gwiazdkę, a on za Gwiazdora (poznańska wersja Mikołaja). Jak motyw przewodni utworu muzycznego, powracający co chwilę w różnych odmianach, pojawiają się w każdym domu „Jeżycjady”, spajają ułamki wydarzeń, które wraz z nimi oglądamy. A wydarzenia są raz wesołe, radosne i ciepłe to znów smutne lub nawet przygnębiające, bo życie takie właśnie jest, niezależnie czy to dzień zwykły czy święto.
Jacy są sami bohaterowie, którzy stanowią motyw przewodni, kwintesencję świąt, najbardziej oczekiwanych gości, bo z workiem prezentów? Czy dusze ich są anielskie i piękne tak jak oblicza? A właściwie to jakie jest oblicze Gwiazdora ukryte pod sztuczną brodą, sztucznymi wąsami i sztucznymi brwiami? Bo sprawa wyglądu bywa dla niektórych bohaterów bardzo ważna. Niezmiernie ważna. Chyba nawet za bardzo.

Wigilia to wieczór cudów, przemyśleń, przemian, a także wybaczania. Ktoś otrzymuje wymarzony prezent, żeby mu Mozart nie chrypiał, ktoś przestaje być samotny. Ktoś musi dorosnąć, zrozumieć coś i powiedzieć „przepraszam”.
Wielka improwizacja świąteczna pod rondem to kwintesencja tego magicznego wieczoru, gdzie barszcz z uszkami i karp nie są w ogóle głównymi bohaterami, ale coś zupełnie innego.

„Noelka” to piękna, mądra opowieść, poruszająca emocje i przywracająca świętom prawdziwego ducha. Specjalnie zostawiłam ją na czas grudniowy, żeby przygotowania do świąt nie dały się zdeptać komercji i wymogom kuchennych tradycji. Od lat święta są dla mnie czasem wzmożonej mobilizacji, egzaminem na świetnie zorganizowaną gospodynię domową, zadaniem logistycznym. Żeby choć odrobinę tej atmosfery, zapamiętanej z dzieciństwa znaleźć, szukam na ten czas odpowiednich lektur, okazji by iść na koncert do filharmonii, obejrzeć balet "Dziadek do orzechów", a nie tylko stać w ogonku za karpiem.

A Wy? Jak świętujecie święta poza wyjadaniem smakołyków podczas świątecznych dni?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena