Koszyk 0
Opis:
Deszczowy poranek w Bernie. Raimund Gregorius jak co dzień idzie do szkoły, w której od wielu lat uczy języków klasycznych. Na moście Kirchenfeld widzi piękną nieznajomą, szykującą się do samobójczego skoku… Wkrótce potem berneńskiemu nauczycielowi wpada w ręcę książka portugalskiego autora, Amadeu de Prado. Pod wpływem tych dwóch okoliczności Gregorius, samotny intelektualista ... w jednej chwili porzuci dotychczasowe uporządkowane życie. Nocnym pociągiem podąży do Lizbony za przewodnik mając książkę Portugalczyka, z którą nie rozstaje się ani na chwilę. Poruszony do głębi zawartymi w niej refleksjami o miłości, przyjaźni, odwadze, lojalności, samotności i śmierci, Gregorius pragnie dowiedzieć się jak najwięcej o Amadeu de Prado. Odnajduje osoby bliskie portugalskiemu pisarzowi - ich wspomnienia ukazują coraz to inne fakty z życia tego zagadkowego człowieka, który, jak się okazuje, był także genialnym lekarzem i uczestnikiem ruchu oporu przeciw dyktaturze Salazara. Stanie się on dla Gregoriusa „złotnikiem słów”, mistrzem odkrywania nieznanych dotąd aspektów życia. Czy jednak na pewno można wkroczyć w życie kogoś innego i naprawdę je zrozumieć? Wyrwać się z dotychczasowej egzystencji i jedną decyzją radykalnie zmienić swój los – czy warto to robić? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Pascal Mercier
  • 2015
  • 4
  • 384
  • 235
  • 145
  • 9788373925182
  • 9788373925182
  • ZCF8H

Recenzje czytelników

Kiedy słowa mają Moc

Ocena:
Autor:
Data:
Moje życzenie … chciałabym mieć moc sprawienia, by choć jeden dzień w tygodniu stał się Dniem Mądrej Myśli I Dobrego Słowa – z przesłaniem: używajmy dobrych słów, ale także mówmy mądrze o tym dlaczego warto to robić. Wracajmy do niedokończonych rozmów, nadajmy sens temu, co niewypowiedziane. Słuchajmy z uważnością drugiego człowieka, by magia słów mogła zadziałać. Gdyż – jak mówił bohater tej książki autorstwa filozofa Pascala Merciera: „słowo jest światłością ludzi ... A rzeczy istnieją naprawdę wtedy, gdy są ubrane w słowa.”
To swoista myśl przewodnia, jak wiedzie przez życie bohaterów „Nocnego Pociągu do Lizbony” – pełnego pasji, i marzeń młodzieńca Amadeu de Prado oraz próbującego go „odczytać” / zrozumieć Raimunda Gregoriusa (starszego, szlachetnego erudyty, który za sprawą odnalezionej przypadkowo książki porzucił wszystko, by wsiąść do pociągu zmierzającego w stronę Lizbony i odnaleźć odpowiedzi ... ).
!!
Pamiętajmy więc: z tysięcy doświadczeń, które zbieramy, najwyżej jedno wyrażamy w słowach, a i to tylko przypadkowo i bez staranności, na która zasługuje. Wśród wszystkich tych niemych doświadczeń kryją się te, które niezauważenie nadają naszemu życiu formę, barwę i melodię. Niech więc te święta będą ‘ubrane’ w jak najpiękniejsze słowa !
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena