Koszyk 0
Opis:
Podczas spotkania rodziców dzieci grających w lidze lacrosse, ojciec dwóch nastoletnich synów, prawnik Adam Price, zostaje zaczepiony przez nieznajomego mężczyznę. Twierdzi on, że przed laty żona Adama, chcąc powstrzymać rozwój jego romansu, oszukała go udając, że jest w ciąży. Nieznajomy przekazuje Adamowi dowody świadczące o prawdziwości swoich słów ... Kiedy zaszokowany Adam doprowadza do konfrontacji z żoną, ta początkowo obiecuje mu wyjaśnienia, lecz wkrótce znika bez śladu. Kontaktuje się z nim jedynie za pomocą SMS-a prosząc, aby mąż jej nie szukał. Adam oraz jego synowie są zdruzgotani niespodziewaną ucieczką Corinne. Tymczasem nieznajomy wyjawia wstydliwe tajemnice kolejnych osób. Wkrótce Heidi Dunn, jedna z kobiet, którą tajemniczy człowiek powiadamia o podwójnym życiu córki, zostaje zamordowana. Po upływie zaledwie doby w innym mieście ginie kolejna ofiara. Przyjaciółka Heidi, policjantka Johanna Griffin, rozpoczyna samotne śledztwo i natrafia na trop grupy, na której czele stoi nieznajomy. Podążając ich śladem, dociera do Adama Price’a. Prawnik i policjantka jednoczą siły, tropiąc ludzi, którzy mogą znać miejsce pobytu zaginionej żony Adama. Mężczyzna odkrywa coraz więcej nieznanych mu faktów z życia żony i uświadamia sobie, że niemal wszyscy wokół niego ukrywają jakieś tajemnice, zaś jedynym sposobem na poznanie prawdy jest odnalezienie nieznajomego mężczyzny, nawet gdyby miało to doprowadzić do zburzenia pozornie uporządkowanego świata, w jakim od lat żyje Adam. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Harlan Coben
  • 2016
  • 416
  • *, 978837885-480-7
  • 9788378854807
  • ZD493

Recenzje czytelników

Droga przez mękę

Ocena:
Autor:
Data:
Pewnego dnia Adam Price został zaczepiony przez nieznajomego mężczyznę, który wyznał mu, że dwa lata wcześniej jego żona udawała przed nim ciążę, Zszokowany mężczyzna postanowił porozmawiać z Corinne i zażądać od niej wyjaśnień, jednakże kobieta prosiła o czas. Para umówiła się w restauracji, gdzie mili spokojnie porozmawiać. Ale Corinne nie dotarła na spotkanie, a Adam dostał wiadomość od żony, w której kobieta poinformowała go, żeby jej nie szukał ... Ale Price nie daje za wygraną i na własną rękę próbuje odkryć, o czym nie powiedziała mu żona.
Jednocześnie nieznajomy, który wyjawił Adamowi sekret żony, odwiedza kolejne osoby, którym opowiada o tajemnicach ich najbliższych.
Na odwrocie ,,Nieznajomego” znajduje się pewna rekomendacja: ,,Najlepsza powieść Harlana Cobena od czasu >>Nie mów nikomu<<”. Zdecydowanie chciałabym, żeby tak było. Ale nie jest, a najnowsza powieść tego amerykańskiego autora utrzymuje mnie w przekonaniu, iż jego gwiazda wygasła. W ,,Nie mów nikomu” działo się coś już od pierwszych stron. Było morderstwo, tajemnica, z którą zmagał się główny bohater, czuć było napięcie. Czegoś takiego brakuje w ,,Nieznajomym”. Zamiast tego mamy jakiąś paplaninę od spokojnym domu, o nastolatkach, noc, co by interesowało czytelnika poważnych kryminałów. Zamiast budowania akcji i napięcia, Coben tworzy obraz spokojnej rodziny, niczym się nie wyróżniającej. Przez pierwszych 200 stron powieści praktycznie nic się nie dzieje. Nic, wieje nudą. Główny bohater sprawdza wersję nieznajomego: sprawdza konta bankowe, przegląda historię w wyszukiwarce. Inne informacje zdobywa, wchodząc na Facebook’a. Jest to ten sam zarzut, który stawiałam Cobenowi po lekturze ,,Odnalezionego” – autor po prostu idzie na łatwiznę i pokazuje, że tak naprawdę rozwiązanie zagadki tkwi w Internecie. Dla mnie jest to mało fascynujący sposób. Zdecydowanie nie podoba mi się to w tej powieści.
W ogóle czytając ,,Nieznajomego”, odniosłam wrażenie, że jest po powieść przeznaczona do nastolatków, ewentualnie dla mało wymagających czytelniczek. Zdecydowanie nie dla żądnych krwi wielbicieli gatunku. Powieść jest zupełnie okrojona z emocji, nie pojawia się walenie serca i szybkie przerzucanie stron. Tę książkę spokojnie mogłam odłożyć na później, przerwanie jej nie sprawiało mi problemu. Tak nie działo się przy czytaniu wspomnianego już wcześniej ,,Nie mów nikomu”. Harlan Coben chyba zapomniał, co to znaczy budowanie napięcia. Nawet kiedy pojawił się trup – nic ciekawego się nie wydarzyło. Tożsamość mordercy została natychmiast wyjawiona, jego pobudki również. Zauważyłam również, że Coben spuścił z tonu – ani jednego przekleństwa, to utwierdza mnie w przekonaniu, że to książka dla dzieci.
Jedynym pozytywnym elementem w tej książce, jest jej zakończenie. I mam tu na myśli fakt, że moje cierpienie spowodowane lekturą tej powieści się skończyło, oraz że zakończenie miało w sobie coś z tego dawnego, uwielbianego przeze mnie Cobena. Było zaskakujące, takie jakiego bym się nie spodziewała. Chociaż tyle.
Nie ma co oszukiwać – tej książce daleko od ,,Nie mów nikomu”. Dla stałego czytelnika Cobena ta powieść zdecydowanie będzie słaba. I tym właśnie nie polecam ,,Nieznajomego”.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Coben powraca

Ocena:
Autor:
Data:
Na najnowszą książkę Cobena jak zwykle czekałam z niecierpliwością. Tym razem jednak miałam też obawy, czy znowu nie poczuję się zawiedziona.
Nie oszukujmy się, to już nie jest to samo co kiedyś. Jednak czytając "Nieznajomego" nie czułam rozczarowania. Bardzo cenię Cobena za jego zdolność opisywania typowego, przedmiejskiego życia, wplatanie specyficznego tylko dla niego humoru.
Coben w swoich nowych powieściach idzie z duchem czasu i podejmuje problemy współczesnego społeczeństwa ... wymyśla intrygi, które idą z biegiem czasu, nie zatrzymuje się w miejscu.
"Nieznajomy" być może nie jest jego najlepszą powieścią, ale da się tu wyczuć duch "starego Cobena", a zakończenie do końca pozostało niejasne. Znając Cobena byłam przygotowana, że wszystko może zmienić się w każdej chwili i nic nigdy nie jest pewne. Po przeczytaniu książki długo wpatrywałam się w sufit z mieszaniną wielu uczuć. I tak. To był stary, dobry Coben, który w mistrzowski sposób potrafi wyprowadzić czytelnika w pole i zbudować akcję tak, że wszystkie Twoje domysły nagle legną w gruzach.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena