Koszyk 0
Opis:
Wojna musiała prędzej czy później dotrzeć do niewielkiej jazydzkiej wioski u podnóża góry Sindżar w północnym Iraku. Osiemnastoletnia Dżinan i członkowie jej rodziny od dawna zdawali sobie sprawę z zagrożenia, jakie niosła ze sobą ekspansja Państwa Islamskiego na pobliskich terenach. Gotowi do drogi, wciąż opóźniali jednak wyjazd w bezpieczniejsze miejsce. Nie mogli uwierzyć w to ... że ich spokojny, położony na uboczu kawałek świata może zniknąć z powierzchni ziemi. Łudzili się, że obronią ich stacjonujący nieopodal kurdyjscy peszmergowie. Niestety, w kluczowym momencie Kurdowie zostawili jazydów własnemu losowi, a kawalkada uciekających cywilów była łatwym łupem dla zwyrodnialców w mundurach ISIS.To właśnie wtedy zaczął się dramat Dżinan i innych jazydzkich kobiet. Rozdzielenie z rodziną, bicie, poniżanie, tortury i seksualne niewolnictwo — tylko tego mogły się spodziewać od swoich oprawców. Osiemnastoletnia bohaterka tej książki przetrwała i uciekła z tego piekła dzięki swojej odwadze i determinacji, w imię miłości do męża. Nie wszystkie jazydki miały tyle szczęścia.Dżinan i Thierry Oberlé, reporter francuskiego dziennika „Le Figaro”, poznali się przypadkiem na początku zimy 2014 roku. Dżinan opowiedziała wówczas Thierry’emu swoją historię. Za prostotą i precyzją jej słów krył się wewnętrzny dramat. Była „ocalałą z piekła”. Miała osiemnaście lat, ale wyglądała na więcej. Była mężatką. Sprzedano ją dwóm „bojownikom” — policjantowi i imamowi, była więziona i torturowana. Zmuszono ją do przejścia na islam, podobnie jak pozostałe niewolnice. Dżinan miała szczęście. Udało jej się uciec. Jej „odrodzenie” możliwe stało się między innymi dzięki tej książce, powstałej z myślą o niej samej i o wszystkich kobietach, które spotkał podobny los, także i tych, które przypłaciły swoje przejścia życiem. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Editio
 • miękka
Mniej Więcej
 • Jinan Jinan, Thierry Oberlé
 • 2016
 • 1
 • 192
 • 191
 • 123
 • *, 97883283-2416-9
 • 9788328324169
 • ZDC9E

Recenzje czytelników

Piekło na ziemi

Ocena:
Data:
Jazydzi to naród, który zamieszkuje pogranicza Irany, Iraku, Syrii, Armenii, Gruzji i Turcji. Według ich wierzeń Bóg stworzył świat, ale jego dalsze losy powierzył siedmiu aniołom. Dość tajemnicza religia, która znacznie różni się od islamu. Są idealnymi ofiarami dla wyznawców islamu.
Główna bohaterka i zarazem narratorka, Dżinan jest 18-letnią jazydką. Prowadzi spokojne życie, ma męża, rodzinę. Wszystko wydaje się, że jest w jak najlepszym porządku ... Jednak kiedy dżihadyści napadają na wioskę życie mieszkańców zamienia się w piekło. Wywożą ich do miejsca podobnego do więzienia i dzielą na grupy – stare kobiety z dziećmi, młode dziewczyny (które staną się gwałconymi niewolnicami) oraz mężczyzn. Dżinan zostaje oddzielona od swoich bliskich.
Dżinan o swojej historii opowiedziała Thierry’emu Oberlé, który zapisał jej wspomnienia i wydał. Lektura jest porazająca. Kobiety traktowane są jak chodliwy towar. Mężczyzna wchodzi do sklepu i wybiera ten, który mu się podoba i zabiera za marne grosze. Kiedy mu się znudzi oddaje kobietę kolejnemu mężczyźnie.
Historia mną wstrząsnęła, chociaż Dżinan miała ogromne szczęście. Pomimo tego, że została uprowadzona i sprzedana to nie została zhańbiona (bo grozi to wykluczeniem ze społeczności), a także udaje jej się uciec i odnaleźć bliskich.
Tematyka jest wstrząsająca. Jednak znajdziemy chwile, w których gości na naszych ustach lekki uśmieszek. Bo Dżinan często wraca wspomnieniami do czasów dzieciństwa, które jawi się jako sielankowe. Była szczęśliwa, chodziła do szkoły, bawiła się ze swoim rodzeństwem. Przypomina często swojego męża i dzięki niemu ma siłę, aby walczyć o swój honor i życie. Dżinan jest bardzo silną osobą. Ale też pomysłową, żeby uniknąć zabrania udaje niedorozwiniętą, albo się nie myje, żeby zbrzydła oprawcom. Kiedy trafia pod opiekę Abu Omara poznaje inne porwane dziewczęta, zaprzyjaźnia się z nimi i zawiera pakt, że nigdy nie przejdą na islam . Razem mają więcej siły, choć są torturowane, bite, wyzywane, poniżane, gwałcone, a nawet rażone prądem.
Po przeczytaniu wyznania Dżinan jestem porażona, wstrząśnięta, zła, wściekła, zasmucona, rozdygotana. Czytając łapałam się na tym, że ręce zaciskam do tego stopnia, że aż bieleją kostki. Dlaczego tak jest? Dlaczego niewinnym kobietom dzieje się taka krzywda? Bo przecież żyjemy w XXI wieku, a takie okropieństwa dzieją się na naszych oczach, tuż obok nas. I jak zwykle – to ludzie ludziom zgotowali ten los.
http://reading-mylove.blogspot.com/2016/06/przedpremiera-niewolnica-isis.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

W piekle ISIS

Ocena:
Autor:
Data:
Narodziny to loteria, którą jedni wygrywają już na samym starcie. Nie mamy żadnego wpływu na to, w jakiej rodzinie, w jakim czasie czy w jakim kraju przyjdziemy na świat. Możemy nazywać siebie szczęściarzami, bo przyszło nam żyć w kraju, w którym nikt nie narzuci nam tego, jak mamy ułożyć sobie życie, nikt nie zagrozi nam przez to, jaki światopogląd mamy, nie cierpimy z powodu głodu, wojny, niepewności jutra. Nie wszyscy jednak mają takie szczęście. Jedną z takich osób jest Dżinan ... o której historii opowiem Wam co nieco.

Niewielka jazydzka wioska u podnóża góry Sindżar – to właśnie tutaj wraz z rodziną męża zamieszkiwała 18-letni Dżinan, kiedy macki Państwa Islamskiego dosięgły jej społeczności. Jazyckie rodziny żyły w strachu od dawna, gotowe w każdej chwili porzucić dobytek, by ochronić najcenniejsze, co posiadają – życie. Przed bojownikami ISIS mieli ich strzec kurdyjscy peszmergowie, jednak w chwili próby pozostawili jazydów samym sobie. Uciekający cywile stali się łatwym celem dla islamskich oprawców. Pojmane rodziny rozdzielono – dzieci odbierano matkom, by wyszkolić ich na przyszłych bojowników ISIS; kobiety wzięto do niewoli, by sprzedać temu, kto da najwięcej; mężczyzn, niepewnych czy dożyją kolejnego dnia, zabrano w niewiadomym kierunku. Wśród sprzedanych kobiet była Dżinan. Wraz z pięcioma innymi dziewczynami trafiła do domu dwóch dżihadystów, w którym mogły spodziewać się jedynie poniżania, bicia i gwałcenia. Dżinan jednak nie dała się złamać i zdołała uciec. "Niewolnica ISIS" jest opowieścią o dramacie, jakiego doświadczyła.

Historia Dżinan to poruszająca opowieść. To wprost niewyobrażalne, że rzeczy, jakich doświadczyła lub świadkiem była ta dziewczyna, dzieją się w dzisiejszych czasach. Nie mieści mi się w głowie, że w imię religii ktoś zdolny jest do mordowania, znęcania się nad innymi, gwałcenia, bicia. Ta książka pokazuje, jak śmiercionośną bronią może być religia w rękach fanatyków, którzy za nic mają życie innych czy nawet swoje, dla których liczy się jedynie życie po śmierci i nagroda, jaka ich wówczas czeka za zabijanie niewiernych.

Lektura tej książki nie należała do najłatwiejszych. Nie dlatego bynajmniej, że napisana jest skomplikowanym językiem. Trudność w jej odbiorze to w ogromnej mierze sprawa emocji, jakie towarzyszą podczas czytania. Każdy, komu cierpienie ludzkie nie jest obojętne, poczuje gniew z powodu tego, czego doświadczają ludzie dręczeni przez Państwo Islamskie. Każdy, kto nie godzi się z takim traktowaniem, poczuje złość z powodu bezsilności zachodu wobec bestialstwa islamskich terrorystów, którzy zawsze będą o jeden krok przed swoimi ofiarami.

Historia Dżinan dostarcza jednak nie tylko negatywnych emocji. Odwaga i determinacja, jaką musiała wykazać się dziewczyna, by uciec z rąk oprawców, godna jest podziwu. Odwagi i siły ducha wymagało także opowiedzenie o tym, czego Dżinan doświadczyła, będąc niewolnicą. To bardzo ważne, by takie świadectwa trafiały do naszej świadomości. Tych nieludzkich okropieństw nie można przemilczeć. Nie można udawać, że ich nie ma, bo dzieją się tysiące kilometrów stąd, bo nie dotyczą nas. Oto do czego zdolni są ludzie.

Niewolnica ISIS to niewielka, niepozorna książeczka. Ta jednak niepozorna książeczka zawiera ogromny ładunek emocjonalny i bardzo ważne przesłanie, które powinniście poznać. Polecam ją Wam z całego serca.

Tekst pochodzi z mojego bloga: zaczytana-dolina.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena