Koszyk 0
Opis:
Najnowszą książkę Andrzeja Szczeklika czyta się, podobnie jak i poprzednie, z zachwytem i podziwem dla erudycji i stylu Profesora, ale też ze ściśniętym sercem - oto czytamy dzieło wydane pośmiertnie, niezwykłym zbiegiem okoliczności zatytułowane przez Autora Nieśmiertelność. Podtytuł Prometejski sen medycyny mówi o marzeniach Wielkiego Lekarza, które podzielał ze swoimi słynnymi poprzednikami oraz badaczami współczesnymi - o ludzkim pragnieniu nieśmiertelności ... Andrzej Szczeklik był obserwatorem, świadkiem, a także współtwórcą niebywałego postępu, jaki za jego życia dokonał się w medycynie. O najnowszych badaniach nad klonowaniem, genomem i osiągnięciach medycyny nuklearnej pisał w sposób porywający i zrozumiały dla zwykłych śmiertelnych - podobnie jak o mitologii i magii, medycynie starożytnych Egipcjan i Greków, rytuałach Azteków i szamanów syberyjskich. Etyczne dylematy nauki współczesnej postrzegał z perspektywy człowieka głęboko zakorzenionego w kulturze i wartościach. Nieśmiertelność pozostanie testamentem wielkiego humanisty, który współczesna medycyna powinna - w swoim i naszym interesie - odczytać i wypełnić. "Napisałam kiedyś w którymś wierszu: Wolę rozmawiać z lekarzami o czymś innym. Nie znałam wówczas osobiście doktora Andrzeja Szczeklika, a także jego książek, które jeszcze wtedy nie istniały. Teraz, po przeczytaniu ich, przekonałam się, że Autor nie tylko 'o czymś innym', ale i 'O TYM' potrafi opowiadać fascynująco." Wisława Szymborska "Doktor Andrzej Szczeklik jest lekarzem humanistą i poeci oraz artyści wyczuwają w nim umysł pokrewny, chociaż wsparty nieznaną im wiedzą z zakresu mikrobiologii, chemii i genetyki. (...) pisze o swoim zawodzie trochę tak, jakby pisał szaman, (...) jako że umiejętność postawienia właściwej diagnozy wymyka się ściśle rozumowemu ujęciu. (...) odwołanie się do starożytności każe nam myśleć o wielowiekowej ciągłości zawodu, który być może czerpie powagę ze swojego stałego miejsca na granicy pomiędzy życiem i śmiercią." Czesław Miłosz (ze Wstępu do Katharsis) "Jeśli Nieśmiertelność się oddala, potrzebujemy już nie lekarzy, ale mocnej i niezawodnej ręki, która pomaga nam uchylić drzwi Nieśmiertelności - nie tej, którą zostawiamy tutaj dzięki swoim dokonaniom, a których nieśmiertelności zagraża słaba i ułomna ludzka pamięć - ale tej prawdziwej, z którą się już nie rozstaniemy. Może dlatego tę książkę, po tak niespodziewanym odejściu Andrzeja, czytamy ze ściśniętym gardłem." Andrzej Wajda (ze Wstępu) Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • twarda
Mniej Więcej
 • Andrzej Szczeklik
 • 2012
 • 1
 • 164
 • 210
 • 150
 • *, 9788324022359
 • 9788324022359
 • ZAHYS

Recenzje czytelników

O nieśmiertelności

Ocena:
Autor:
Data:
Kiedy książkę polecają takie postaci jak Wajda, Szymborska, czy Miłosz, nie trzeba już chyba wiele dodawać. Profesor Szczeklik był lekarzem niezwykłym, nie tylko odnoszącym wspaniałe sukcesy w dziedzinie samej medycyny, ale także świetnym pisarzem. „Nieśmiertelność” to kulturowo-antropologiczno-biologiczny traktat o życiu i śmierci człowieka. Napisany lekkim piórem, choć nieraz na ciężkie tematy. Prof. Szczeklik pisze tu w zasadzie o wszystkim, o wszystkim, na co nie ma odpowiedzi ... a na co ludzie od zawsze próbowali odpowiedzieć. Racjonalizm miesza się z magią, rozsądek z naturą. Profesorowi Szczeklikowi udaje się w pewnym sensie uchwycić człowieczeństwo. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Nieśmiertelność czyli pomnik trwalszy niż ze spiżu

Ocena:
Autor:
Data:
1 lutego 2012 roku zmarła Wisława Szymborska. Wszystkie gazety, wszystkie media, cały kraj głośno lamentował. Podczas tej ogólnopolskiej żałoby przemknęła, przez wielu niezauważona, wiadomość o śmierci profesora Andrzeja Szczeklika – zmarł ledwie 2 dni po noblistce. Juz po tym smutnym wydarzeniu wydawnictwo Znak opublikowało jego ostatnią książkę – „Nieśmiertelność Prometejski sen medycyny”. Czytelnicy znający twórczość Andrzeja Szczeklika mogą jedynie żałować ... że nieubłagany czas nie pozwolił temu wybitnemu lekarzowi i humaniście dłużej cieszyć się życiem i zdrowiem. Pociesza jedynie, że nieśmiertelność, której nie mogła zapewnić medycyna ma szansę stać się jego udziałem za pośrednictwem twórczości literackiej.
W swojej „Nieśmiertelności” Andrzej Szczeklik zabiera czytelnika w podróż historyczną. Wspomina lekarzy pracujących w antycznym Egipcie czy w Grecji, ale też opisuje jak techniki lekarskie zmieniły się za czasów jego kariery. Przypomina czego go uczono podczas studiów, a także to co sam potem wykładał studentom. Nie jest to jednak nudny wykład, a raczej pisane z dużą wrażliwością wspomnienia i rozważania. Autor nie tylko omawia naukowe fakty, ale też prezentuje legendy czy filozofię stojącą za rozmaitymi praktykami. Opisuje brutalne zjawisko składania przez Azteków ofiar z ludzi, a jednocześnie wyjaśnia co kierowało Indianami. Dodatkowo zwraca uwagę na fakt, że znali oni i stosowali te same techniki dostania się do serca co współcześni kardiochirurdzy.
Czymże jednak byłaby medycyna pozbawiona ludzkich odruchów, odczłowieczona? Pisarz nie tylko wskazuje na problemy toczące współczesną medycynę niczym rak. Opowiada o ograniczonym kontakcie z pacjentem, o administracji, o finansach. Ale opisuje także ludzi, których przepełniała miłość do drugiego człowieka. Ludzi takich jak Brat Albert, Matka Teresa czy Cicely Saunders, która uznawana jest za twórczynię współczesnej medycyny paliatywnej. Autor pokazuje medycynę jako sztukę bliską człowiekowi, a nie tylko ludzkiemu ciału.
Jest więc „Nieśmiertelność” na swój sposób podobna do poprzednich książek napisanych przez Andrzeja Szczeklika – „Katharsis” i „Kore”. Tak jak one opowiada ona o medycynie, filozofii, historii i może mniej od tamtych o sztuce. Również sposobem wydania przypomina ona swoje poprzedniczki. Każdy rozdział poprzedza wklejona do książki reprodukcja obrazu wiążącego się w pewien sposób z historią opowiedzianą na kolejnych kilku stronach. Czyta się „Nieśmiertelność” szybko, ale jednocześnie zapada ona w pamięć – jest to ten typ książki, z którą można zapoznać się w kilka godzin, a myśleć o niej przez wiele dni.
Andrzej Szczeklik prezentował sobą to co w nauce najcenniejsze. Nie tylko był lekarzem, naukowcem znającym się na swojej dziedzinie, ale też człowiekiem o wielkiej wrażliwości i rozległej wiedzy kulturowej. Tę swoją wrażliwość i wiedzę łączył pisząc. „Nieśmiertelność” i jego dwie poprzednie książki to doskonała lektura zarówno dla osób pasjonujących się naukami przyrodniczymi jak i dla tych, którzy czują się bardziej humanistami. Pierwszych uczą jaka myśl stoi za nauką czy jaką filozofią powinien kierować się lekarz, drudzy z kolei mogą zapoznać się nieco bliżej z medycyną – nauką, która wszystkim w końcu jest na swój sposób bliska. Na skrzydełku obwoluty wydawca zacytował Wisławę Szymborską która wspomina że w Możliwościach pisała „Wolę rozmawiać z lekarzami o czymś innym”, a po poznaniu książek profesora stwierdziła „przekonałam się, że Autor nie tylko ’o czymś innym’ ale i ‘O TYM’ potrafi opowiadać fascynująco”. Teraz niestety można tylko żałować, że jego pióro nie opowie już kolejnych historii.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena