Koszyk 0
Opis:
Ryszard Kapuściński uważał go za wielkiego reportera, którego twórczość można czytać jak poezję. Podróżowanie było dla Tiziano Terzaniego formą istnienia. Kiedy dowiaduje się, że jest ciężko chory, instynkt podpowiada mu, by wyruszyć w podróż. Ale ta podróż różni się od innych. Jest najtrudniejsza, bo każdy krok może być wyborem między rozumem a szaleństwem, między nauką a magią. Z długiego pobytu w Nowym Jorku ... a potem w "alternatywnym" ośrodku w Kalifornii rodzi się niepokojący portret Ameryki. Włóczęga po Indiach, w tym trzy miesiące spędzone w jednym z aśramów, pozwala Terzaniemu dostrzec duchowość tego kraju. Autor poznaje medycynę tybetańską i chińską, jogę i energoterapię. Przypadkowe spotkanie ze starym mędrcem w Himalajach - choć zapewne nic nie zdarza się przypadkiem - wyznacza koniec wędrówki. Pośród ciszy wspaniałej przyrody Terzani dochodzi do wniosku, że najważniejsza jest harmonia ze światem i samym sobą: trzeba umieć patrzeć na niebo i być chmurą, trzeba "słyszeć melodię". Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Tiziano Terzani
  • 2014
  • 718
  • 206
  • 147
  • 978-83-7943-472-5
  • 9788379434725
  • ZBC9A

Recenzje czytelników

książka, którą powinien każdy przeczytać

Ocena:
Autor:
Data:
Każdy człowiek inaczej reaguje, gdy dowiaduje się o tym, że zapadł na nieuleczalną chorobę.
Wspaniały reporter, pisarz, podróżnik i wielki znawca Azji po opuszczeniu nowojorskiej kliniki leczenia raka postanawia wrócić do swojego drugiego domu w Indiach, a stamtąd wyruszyć w podróż po Azji w poszukiwaniu alternatywnej pomocy w leczeniu.
Swym przemierzaniem indyjskich dróg oraz spędzeniem czasu u uzdrowicieli, potwierdza wyjątkową duchowość ludzi Azji. Szukanie alternatywnych lekarstw ... poznawanie azjatyckiej medycyny tradycyjnej to czas, jaki autor poświęca na pogodzenie się z życiem oraz harmonią z naturą. To zrozumienie, że ludzie, zwierzęta i roślinność to postacie wspólnej koegzystencji.
W Indiach jest niewyobrażalny pogląd, że człowiek będąc istotą wyższą niż zwierzęta, ma prawo wykorzystywać je i uśmiercać według własnych potrzeb i kaprysów. A jeśli już musi tego dokonać, w imię konieczności czy wyższych celów, winien podziękować za to bogom, którzy je stworzyli.
My na Zachodzie również zaczynamy dostrzegać, że nasze traktowanie przyrody jest zgubne dla przyszłych pokoleń. Jednak czy globalizacja i konsumpcjonizm nie zagłusza naszego sumienia, niszcząc lasy, zanieczyszczając rzeki i jeziora, uśmiercać bezpowrotnie wiele zanikających gatunków zwierząt.
Czy jest możliwy świat, w którym nauka by służyła człowiekowi, nie wykorzystując natury, a wręcz pomagając nam żyć z nią w harmonii?
Czy nierealne jest myślenie rozsądnego współczesnego człowieka, zmęczonego komercją, żądzą posiadania i koniecznością rozwoju ekonomicznego, gdzie relacje międzyludzkie przestają mieć znaczenie bliskości, a jedynie są wykorzystywane do robienia interesów?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

rewelacyjna książka

Ocena:
Autor:
Data:
rewelacyjna książka, która daje dużo do myślenia.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena