Koszyk 0
Opis:
Dotąd niepublikowana, napisana na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych powieść Agnieszki Osieckiej. Jak zawsze osobista, jak nigdy aktualna. Jakby celowo miała się ukazać właśnie dziś. Preludium do „Białej bluzki”, perpetuum mobile, dzięki któremu możemy udać się w fascynującą podróż śladami nieprzystosowanej do życia, antysystemowej ... anarchicznej, a przede wszystkim żywiołowej (rzecznej, dorzecznej i niedorzecznej) bohaterki.Marta mieszka w Cambridge w USA, realizuje się w pracy, poznaje ciekawych ludzi, dokształca się, uczestniczy w życiu społecznym i towarzyskim, sporo czasu spędza też nad rzeką, którą uwielbia. Z pozoru uosabia współczesną studentkę, rezydentkę realizującą się w multikulturowych (koniecznie) i proobywatelskich (najlepiej) projektach. Jednak nie – jest żebraczką i pamiętnikarką, która wyobraźnią tworzy własną ziemię niczyją, przestrzeń cokolwiek nierealną. Okalające Boston Rzeka Karola oraz tytułowa rzeka Neponset to naturalne granice jej osobliwego rezerwatu. To tu bohaterka Osieckiej nabawi się tej choroby, która potem naznaczy Elżbietę z „Białej bluzki”. Marta mówi o sobie, że jest „pojemnikiem, w którym kołaczą się dawne echa i odgłosy”, jest „jak radio zgubione przez astronautów, pędzące przez nieba z resztkami audycji o hodowli bratków lub kurcząt – audycji, której już nikt nie słucha”. Marta kocha i nie jest kochana. Każdego dnia świat bombarduje ją wrażeniami i omamami, daje się jej we znaki. A ona – pozbawiona dystansu – grzęźnie, spala się, zatraca. Agnieszka Osiecka (1936–1997) – poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyser teatralny i telewizyjny, dziennikarka. Od 1954 roku związana była ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS), gdzie zadebiutowała jako autorka tekstów piosenek. Prowadziła w Polskim Radiu Radiowe Studio Piosenki, które wydało ponad 500 piosenek i pozwoliło na wypromowanie wielu wielkich gwiazd polskiej estrady. Od 1994 roku była związana z Teatrem Atelier w Sopocie, dla którego napisała swoje ostatnie sztuki i songi. Dorobkiem Agnieszki Osieckiej zajmuje się założona przez córkę poetki Agatę Passent Fundacja Okularnicy. Pośmiertnie została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Agnieszka Osiecka
  • 2016
  • 1
  • 256
  • 196
  • 135
  • 978838069-349-4
  • 9788380693494
  • ZD9OC

Recenzje czytelników

Rewelacja.

Ocena:
Autor:
Data:
Genialne studium miłości we wszystkich jej barwach, szaleństwa, ułudy, obłędu, samotności.
Z treścią i wymową książki idealnie współgra okładka ukazująca bezkres, zagubienie, granicę, samotność.
Neponset to książka życiowa, mądra na swój sposób, odrobinę pokręcona, taka w której wielu (jak ja) zakocha się, a wielu odłoży ją na półkę już po kilkunastu stronach.
Samego dziennika Marty jest niewiele ponad 120 stron. Całą książka liczy 256 stron ... Pozostałe kartki zapełniają cenne i ciekawe dodatki - fragmenty rozmowy Karoliny Felberg- Sendeckiej z Magdą Czapińską zatytułowane Koleżanka oraz rozprawy Karoliny Felberg-Sendeckiej. Warto przeczytać zarówno pamiętnik Marty, jak i w/w dodatki, które rzucają zupełnie inne światło na treść dziennika.
Trudno napisać o tej książce cokolwiek więcej. Podejrzewam (ba, jestem przekonana), że każdy czytelnik odbierze ją inaczej.
Nie ukrywam, Neponset to smutna i niełatwa w lekturze książka, ale warto ją poznać, porusza i to bardzo. Jeżeli szukacie nietuzinkowej, ponadczasowej, przepełnionej emocjami, pięknie nakreślonej prozy, Neponset jest dla was.
Jeżeli jednak szukacie lektury lekkiej, rozrywkowej, odstresowującego czytadła, sięgnijcie po inną książkę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Smutek

Ocena:
Autor:
Data:
Kiedy myślalam o tym, jak krótko opisać "Neponset", przyszło mi na myśl jedno proste określenie - "smutek". To opowieść o smutku, o bezradności, o beznadziei... O miłości niespełnionej, bez sensu i bez szans... Przez kartki powieści przedziera się wrażliwość autorki, jej poszukiwanie spełnienia, zrozumienia, miłości. Książka jak dla mnie inna od czytanych Osieckiej do tej pory. Niełatwa.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena

W zestawie taniej

29,28 Dostępny Wysyłamy w 4-6dni
29,77 33,08
26,28 29,20

W zestawie taniej

Kupując zestaw oszczędzasz:
6,23 zł

Cena zestawu:

85,33 zł
91,56 zł
Oszczędzasz6,23 zł
Dostępne Wysyłka 24h